Ostatnio na blogu pojawiły się wpisy dotyczące sposobów wynagradzania członków, jak i o wynagrodzeniu członka zarządu na podstawie uchwały oraz przykładowy wzór takiej uchwały. Dzisiaj pomyślałam, że dla odmiany może napiszę o przypadkach kiedy członek zarządu takiego wynagrodzenia nie dostaje. O to zresztą również pytacie, więc warto poruszyć ten temat.
Członek zarządu bez wynagrodzenia
Wydawałoby się, że członkowie zarządu reprezentujący spółkę z o.o., ponoszący odpowiedzialność i na których barkach spoczywa spora ilość obowiązków powinni zarabiać i w dodatku całkiem nieźle. Zdarzają się jednak sytuacje, w których członek zarządu pełni funkcję nie otrzymując żadnego wynagrodzenia. Moglibyśmy powiedzieć, że jeśli się na to zgadza to w czym problem. I w sumie słusznie. To od członka zarządu i spółki zależy ile i czy w ogóle dostaje z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenie.
I nie byłoby problemu, przecież nawet przepisy k.s.h. nie wprowadzają obowiązku wypłaty wynagrodzeń dla członków zarządu. A to oznacza, że sytuacja, w której członek zarządu pełni swoje funkcje bez wynagrodzenia wydaje się prawnie dopuszczalna. I w sumie mogłoby tak być, gdyby nie organy podatkowe. Otóż, zdaniem organów podatkowych w przypadku kiedy członek zarządu pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia, po stronie spółki z o.o. może powstać przychód z tytułu otrzymywania nieodpłatnego świadczenia w postaci pracy członka zarządu, a to z kolei podlega opodatkowaniu CIT. Przychodem spółki z o.o. w tym przypadku będzie wartość świadczeń – pracy członka zarządu nieodpłatnie.
Przychód spółki z o.o. z tytułu nieodpłatnego świadczenia
Osobiście zachęcam do ustalania i wypłaty członkom zarządu wynagrodzenia. Niewypacanie wynagrodzenia i uzyskana w ten sposób oszczędność może okazać się tylko pozorna. W przypadku jakiejkolwiek kontroli urzędu skarbowego w spółce z o.o. to najczęściej właśnie umowy z członkami zarządu są sprawdzane. A w przypadku sytuacji kiedy członek zarządu pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia, dochodzi do wyceny wartości przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia na podstawie cen rynkowych. I może się niestety okazać, że w ten sposób ustalona wartość przychodu nas mocno zaskoczy. A policzony za kilka lat podatek do zapłaty jeszcze bardziej. Dlatego warto się zastanowić czy nie ograniczyć ryzyka uznania przez organy podatkowe, że dochodzi do powstania nieodpłatnego świadczenia w związku z brakiem wynagrodzenia członków zarządu i nie ustalić wynagrodzenia na akceptowalnym dla spółki poziomie.
Wspólnik – członkiem zarządu bez wynagrodzenia
Wydawać się może, że z mniejszym ryzykiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy funkcję członka zarządu nieodpłatnie pełni osoba będąca jednocześnie wspólnikiem w spółce z o.o. Organy podatkowe często wskazują, że osobie będącej wspólnikiem z tytułu posiadania udziałów w spółce przysługują określone prawa majątkowe, np. prawo do dywidendy czy też prawo do otrzymania majątku spółki w razie jej likwidacji. A to oznacza, że taki członek zarządu nawet jeśli aktualnie nie otrzymuje wynagrodzenia to może liczyć na korzyści jako wspólnik. I tylko w takim przypadku jest szansa, że organy podatkowe nie uznają braku wynagrodzenia członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji za nieodpłatną korzyść spółki.
Jednak i w tych przypadkach należy liczyć się ze sporym ryzykiem, że interpretacja organów podatkowych nie będzie dla nas korzystna.
Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam tematu. Mogę obiecać, że pojawią się kolejne wpisy w tym temacie.
*****************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu
Zapraszam do zapoznania się również z innymi wpisami na blogu:
Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?
Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?
Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ta interpretacja, że jak się jest jednocześnie wspólnikiem w spółce i prezesem to można bez ryzyka naliczenia podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia sobie pracować jest tak nieprawnicza, że szok.
Swego czasu pisałem o tym u siebie na blogu. Ba, nawet walczyłem z fiskusem, aż do NSA w sprawie dotyczącej przychodu z nieodpłatnego świadczenia wspólnika. Koniec końców najbezpieczniej jest przyjąć, że każda praca darmowa na rzecz spółki, albo każde darmowe udostępnienie jej np. lokalu powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia.
Szanowny Panie Mecenasie, bardzo dziękuje za trafne spostrzeżenia. Jeśli mój wpis sprawia, iż można go odczytać, iż bez żadnego ryzyka naliczenia podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia można być jednocześnie wspólnikiem w spółce i prezesem to rzeczywiście mój błąd. Nie o to mi chodziło. Dzięki Pana komentarzowi dopisałam zdanie, którego zabrakło. Poza tym, nie wyczerpałam tematu i planowałam przygotować wpis o przypadkach różnych interpretacji podatkowych w tym temacie.
Ależ ja nie sugerowałem niczego takiego, po prostu sugerowałem, że interpretacje podatkowe są tutaj niekonsekwentne.
W tym temacie w sprawie, w której reprezentowałem klienta w NSA (sygn. akt II FSK 1889/14) NSA wyjaśnił, że decydujące dla faktu, że spółka z nieodpłatnej pracy wspólnika, zastrzeżonej w umowie spółki, powinna rozpoznać przychód, jest to, że wspólnik i spółka to dwa odrębne od siebie podmioty prawne.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał także, że ekwiwalentem za takie świadczenia nie może być dywidenda, ta przysługuje bowiem wyłącznie z tytułu posiadania uprawnień majątkowych związanych z faktem bycia wspólnikiem, nie zaś z tytułu tego, że wspólnik w spółkę wkłada pracę.
Sąd więc nie wziął w ogóle pod uwagę tego, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma cechy spółki hybrydowej, a odpowiednia konstrukcja umowy może zobowiązać wspólników, podobnie jak w spółkach osobowych, do osobistych starań o dobro spółki, poprzez np. pracę lub świadczenie dla niej usług.
Dzień dobry,
co więc może wykonywać współwłaściciel spółki będący jednocześnie prezesem lub członkiem zarządu w wypadku gdy nie wypłaca się mu wynagrodzenia?
Panie Jakubie,
jeśli został powołany do zarządu i się na to zgodził to wykonuje obowiązki z tym związane. K.s.h. nie zobowiązuje do wypłaty wynagrodzenia dla członka zarządu, ale może to stanowić pewien problem podatkowy, o którym napisałam.
Dzień dobry,
Czy zgodnie z obietnicą zawartą w powyższym poście, temat dotyczący „Członka Zarządu bez wynagrodzenia” był kontynuowany?
Interesuje mnie odpowiedź na takie zagadnienie:
Spółka „Matka” wyznacza na członka Zarządu spółki córki I pracownika spółki córki II. Czy w takim przypadku, jeśli ten członek zarządu wykonuje swoje zadania nieodpłatnie należy rozpoznać dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?