Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Aneta Kułakowska14 marca 201917 komentarzy

Inspirując się pytaniami Czytelników bloga dzisiaj krótko napiszę czym jest lista osób uprawnionych do powołania zarządu. Temat ten od niemal roku cieszy się dość dużym zainteresowaniem, a to oznacza, że warto o nim jeszcze wspomnieć.

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Od dnia 15 marca 2018 r. do ustawy o KRS ustawodawca wprowadził obowiązek złożenia do KRS listy osób uprawnionych do powołania zarządu wraz z ich adresami do doręczeń oraz obowiązek jej aktualizacji w przypadku zmiany. Pamiętaj, że złożenie samej listy osób uprawnionych do powołania zarządu lub aktualizacji samej listy bez dokonywania wpisu zmian w KRS jest wolne od opłat sądowych.

art. 19a ust. 5d ustawy o KRS

Do zgłoszenia spółki kapitałowej do Rejestru należy dołączyć listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu. W przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do reprezentowania tej osoby prawnej. Każdorazową zmianę tych osób oraz danych tych osób należy zgłosić sądowi rejestrowemu, przedkładając nową listę. (…)

Lista osób uprawnionych do KRS

Spółki z o.o. zobowiązane są złożyć listę osób uprawnionych do powołania zarządu podczas składania pierwszego wniosku o wpis zmiany, jednakże nie później niż 18 miesięcy od momentu wejścia w życie zmian. A to oznacza, że jeśli do dnia 15 września 2019 r. nie planujecie w spółce żadnych zmian wymagających wpisu w KRS, to najpóźniej tego dnia złóżcie listę w KRS.

W spółce z o.o. najczęściej na takiej liście znajdą się wspólnicy, ewentualnie członkowie rady nadzorczej, jeśli w spółce to rada nadzorcza jest uprawniona do powołania zarządu. Ewentualnie inne osoby, którym w umowie spółki zostało przyznane uprawnienie do powołania członków zarządu.

Co do samego adresu do doręczeń, to nie musi to być ani adres zameldowania, ani adres zamieszkania. Może to być nawet adres spółki, ewentualnie adres skrytki pocztowej. Ważne, aby to był aktualny adres na terenie Unii Europejskiej, pod którym zostanie odebrana ewentualna korespondencja z KRS. Jeśli adres do doręczeń osób znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, należy wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wzór listy osób uprawnionych do powoływania zarządu

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór listy osób uprawnionych do powoływania zarządu. W przykładowym wzorze zgromadzenie wspólników jest uprawnione do powołania zarządu, a więc umieszczamy na liście wszystkich wspólników wraz z ich adresami do doręczeń. Listę podpisuje zarząd spółki zgodnie z zasadami reprezentacji.

……………., dnia………………………

 

Lista osób uprawnionych do powoływania zarządu

w spółce pod firmą ………………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w ………..

1. ……… – wspólnik, adres do doręczeń:………………………

2. ………… – wspólnik, adres do doręczeń: ……………………..

3. ………….. Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (KRS nr ……) – wspólnik, reprezentowana przez:

…………… – Prezesa Zarządu, adres do doręczeń:………………………

……………… – Członka Zarządu, adres do doręczeń:………………………

______________

Zarząd Spółki

*******************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zmianę adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Zarząd nie chce zwołać zgromadzenia wspólników

Zmiana adresu do doręczeń członka zarządu

Skuteczność zmiany umowy spółki

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Maciej 28 listopada, 2019 o 11:18

  Dzień dobry, czy lista wspólników, na której widnieją także adresy do doręczeń będzie wystarczająca? Czy trzeba złożyć i listę wspólników i osobno „listę osób upoważnionych do powoływania zarządu”? Wydawałoby się to zbędnym powielaniem tych samych informacji.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 listopada, 2019 o 13:32

  Panie Macieju,
  trzeba osobno złożyć listę osób upoważnionych do powołania zarządu. Nie w każdej spółce z o.o. lista wspólników bedzie tożsama z listą osób uprawnionych do powołania zarządu.

  Odpowiedz

  Bożena 27 lutego, 2020 o 15:39

  Szanowna Pani,
  bardzo dziękuję za ten blog. Wszystko czytelne, bardzo przejrzyste… rewelacja. Stokrotne dzięki za pomoc.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 lutego, 2020 o 16:24

  Pani Bożeno,
  Cieszę się. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  joanna 29 lipca, 2020 o 11:31

  Szanowna Pani,

  A co w sytuacji rejestracji oddziału spółki zagraniczej? Stosujemy odpowiedni przepisy ustawy o KRS, ale czy powinniśmy załączać listę osób uprawnionych do powołania zarządu/pzedstawiciela w Polsce , czy w ogóle żadnej listy nie załączać?

  Z góry dziękuję za odpowiedż

  Odpowiedz

  Michał 25 sierpnia, 2020 o 18:05

  Dzień dobry, Pani Mecenasie!

  A w przypadku zmiany zarządu w już istniejącej spólce z o.o., listę osób uprawnionych do powołania zarządu podpisuję jeszcze aktualny zarząd zgodnie z KRS, czy już nowo powołany zarząd (jest to wspólnicy)?

  Dziękuję uprzejmie za odpowiedź!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 sierpnia, 2020 o 16:30

  Panie Michale,
  dokumenty do KRS podpisuje zawsze aktualny na dzień podpisania skład zarządu. Jeśli doszło do zmiany zarządu to zmiany te zgłasza do KRS nowy zarząd.

  Odpowiedz

  Katarzyna 17 września, 2020 o 14:01

  Dzień dobry, Pani Mecenas
  bardzo proszę o informację , ponieważ będę potrzebować zgłosić zmiany w KRS w związku ze zbyciem udziałów. Co powinnam złożyć?
  1. KRS Z3
  2. KRS ZE
  3. UMOWA ZBYCIA UDZIAŁÓW z REPERTORIUM
  4. LISTA WSPÓLNIKÓW
  5. OŚWIADCZENIE O ADRESIE DO DORĘCZEŃ
  6. OPŁATA
  Dodatkowo bardzo proszę o informację ponieważ Wspólnikami spółki jest inna spółka oraz teraz nowa osoba, widnieje również w KRS Prezesa, rozumiem że powinny być załączone 3 oświadczenia o danych do doręczeń? I jeszcze proszę o wzory druków ponieważ pierwszy raz będę wypełniać i obawiam się,ze może to byc dla mnie za trudne.
  Z wyrazami szacunku
  Katarzyna

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 września, 2020 o 20:38

  Szanowna Pani Katarzyno,
  wszelkie informacje w tym zakresie znajdzie Pani w licznych wpisach na blogu. Zapraszam.

  Odpowiedz

  Łukasz 11 października, 2020 o 19:25

  A co jeżeli wspólnikiem spółki z o.o. jest inna spółka z o.o., w której brak zarządu i nikt nie kwapi się, by go powołać? 🙂

  Odpowiedz

  Verus 24 listopada, 2020 o 21:22

  To jest coś niesamowitego, że co chwila wchodzą nowe obowiązki, a nie każdy o nich wie. I co któreś pismo do KRS otrzymuje odpowiedź z prośbą „pod rygorem odrzucenia wniosku”. Dzięki Bogu napisała Pani o tym na blogu i tym razem się nie natnę.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 listopada, 2020 o 08:23

  Verus,
  cieszę się.

  Odpowiedz

  Artur 10 czerwca, 2022 o 13:06

  Witam,
  1) z przepisu wynika, że trzeba złożyć listę „członków organów LUB osób uprawnionych do powołania zarządu”. Nie ma koniunkcji łącznej. Wydaje się, że obowiązek będzie spełniony jeśli złoży się listę adresową tylko członków zarządu.
  2) poza tym „osoby uprawnione do powołania zarządu” to zazwyczaj nie są wspólnicy, lecz zgromadzenie wspólników. Moim zdaniem w przepisie chodzi o sytuację, w której dany wspólnik ma statutowe uprawnienie do samodzielnego powołania członka zarządu. Wówczas należy podać jego dane adresowe.

  Jestem ciekaw co Pani o tym sądzi.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 czerwca, 2022 o 15:37

  Panie Arturze,
  dziękuję za kometarz. Moje stanowisko jest we wpisie.

  Odpowiedz

  Klaudia 10 czerwca, 2022 o 15:25

  Cały czas nie rozumiem, czy jesli tego samego dnia 2 wspolników większościowych sprzedaje na rzecz trzeciej osoby tej samej, to trzeba składać ten wniosek 2 razy (2*350) – czy wystarczy wszystko razem opisać za jedną opłatą.

  Odpowiedz

  Ewa 6 lipca, 2022 o 12:28

  Dzień dobry, czy dobrze rozumiem, że w sytuacji gdy zarząd powoływany jest przez radę nadzorczą, to listę członków rady z adresami do doręczeń podpisuje zarząd? I jeśli nie ma wymogów co do adresu, to zarząd może sam wyznaczyć adres do doręczeń np. siedzibę spółki, a członkowie rady nie mają na to wpływu? Czy na tej liście są też podpisy członków rady, a cały dokument podpisuje zarząd?

  Odpowiedz

  Staszek 27 grudnia, 2022 o 12:03

  Czy listę osób uprawnionych do powołania zarządu może podpisać prokurent samoistny, czy musi być ona podpisana przez zarząd spółki zgodnie z reprezentacją?
  Z góry dziękuje za odpowiedź
  Staszek

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: