Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Aneta Kułakowska30 sierpnia 201814 komentarzy

Dostaję od Was mnóstwo pytań i dzisiaj postaram się krótko na jedno z nich odpowiedzieć. Otóż tym razem na tapecie zmiana zarządu a wpis w KRS, czyli lista dokumentów do złożenia do KRS po zmianie zarządu w spółce z o.o. Choć na blogu we wpisie Odwołanie Prezesa Zarządu a wpis w KRS, pisałam jakie dokumenty należy złożyć celem aktualizacji składu osobowego w zarządzie spółki z o.o. to zmiana przepisów wymogła małą korektę.

 

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Zmiana zarządu a wpis w KRS

W spółce ABCD Sp. z o.o. odwołano Pana Jana Nowaka z funkcji Prezesa Zarządu i powołano na jego miejsce Pana Jana Kowalskiego. Poza tym nie nastąpiły żadne zmiany w spółce z o.o. wymagające zgłoszenia do KRS.

Wobec powyższego należy wypełnić wniosek KRS Z3 oraz formularz KRS ZK dokonując wykreślenia poprzedniego Prezesa Zarządu Jana Nowaka i wpisu nowego Prezesa Zarządu Jana Kowalskiego. Formularze KRS Z3 i KRS ZK pobieramy ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku załączamy Protokół Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z uchwałami o odwołaniu Jana Nowaka i powołaniu Jana Kowalskiego do zarządu spółki. Ewentualnie inne dokumenty potwierdzające zmiany w zarządzie w zależności od zapisów umowy spółki i organu/podmiotu uprawnionego do powołania zarządu. Ponadto załączamy listę członków zarządu wraz z adresami do doręczeń tych członków (choć proponowałabym zamiast listy załączać oświadczenia członków o adresie do doręczeń) oraz potwierdzenie opłaty 350 zł, jeśli opłaty dokonujemy przelewem. Opłaty można również dokonać w kasie sądu. Jeśli jest to pierwszy wniosek o wpis zmiany po 15 marca 2018 r., dodatkowo załączamy listę osób uprawnionych do powołania zarządu w spółce wraz z informacją o adresach do doręczeń tych osób. Dokumentację do KRS podpisuje aktualny Prezes Zarządu. Prezes Zarządu może również zlecić przygotowanie całości  dokumentacji radcy prawnemu lub adwokatowi upoważniając do złożenia dokumentów do KRS. Wówczas dodatkowo załączamy do wniosku pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem opłaty skarbowej 17 zł.

Jeśli potrzebujesz pomocy to zapraszam do kontaktu.

 

*******

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Umowa między członkiem zarządu a spółką 

Wynagrodzenie Członka Zarządu na podstawie uchwały

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marlena Wrzesień 3, 2018 o 09:34

Dzień dobry, chcę się dowiedzieć jak powinien wyglądać wypełniony wniosek KRS Z3? Nie ma w nim rubryki na temat zmiany składu zarządu, co w tym przypadku?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Wrzesień 5, 2018 o 19:55

KRS Z3 jest głównym wnioskiem, d o którego w przypadku zmiany zarządu należy załączyć odpowiednią ilość formularzy KRS ZK. I własnie na KRS ZK wypełnia się rubryki związane z członkami zarządu.

Odpowiedz

Aleksandra Październik 16, 2018 o 12:10

Proszę o informacje, co w przypadku gdy kupiono udziały spółki, zmieniono zarząd, adres, prokurentów i pkd z datą sierpniową dokumenty złożono w tym tygodniu do krs o zmianach nie ma jeszcze zmian w KRS a chcemy podpisywać umowy z pracownikami. Których danych używać do pojawienia się wpisu w KRS?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Październik 22, 2018 o 17:09

Pani Aleksandro,
zmiana dotycząca wspólników poprzez sprzedaż udziałów jest skuteczna w dniu podpisania umowy sprzedaży udziałów, chyba że z umowy wynika co innego Z kolei zmiana zarządu, adresu spółki czy prokurentów również jest skuteczna w dniu powołania czy zmiany adresu, chyba że co innego wynika z uchwał. Zmiana pkd związana jest ze zmianą umowy spółki i jest skuteczna w dniu wpisu do KRS.

Odpowiedz

Marysia Grudzień 14, 2018 o 14:09

Pani Aneto,
mam aktualne postępowanie w KRS w przedmiocie wpisania nowego członka zarządu w Sp. z o.o., już sąd zwracał wniosek, występował o braki formalne, jednak nie zauważył, że temu nowemu członkowi zarządu nie odwołano prokury. Jak Pani myśli, czy sąd dokona wpisu członka zarządu z aktualną prokurą. Czy lepiej od razu odwołać prokurę, czy na nowym wniosku, czy dosłać odwołanie prokury do toczącego się postępowania?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Grudzień 14, 2018 o 18:12

To co zrobi sąd, to tego nie wiem. Wiem, że nie powinien dokonać wpisu na członka zarządu osoby, która pełni funkcję prokurenta. W swojej praktyce jednak widziałam już różne wpisy, który nie powinny zostać dokonane.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 3, 2019 o 12:54

Dzień dobry, przede wszystkim bardzo dziękuję za udostępnianie tyłu przydatnych informacji! Mam prostą – wydaję mi się – sprawę dot. wyykreślenia członków zarządu. Po tej procedurze zostanie w zarządzie spółki tylko jej aktualny prezes. Ponieważ pierwszy raz sam przygotowuję tego typu dokumenty, mam pewną wątpliwość dotyczącą wypełnienia części C, w KRS-Z3. Wypełniłem tylko trzy pozycje: C2 – NIE, C6 – BEZ ZMIAN i C8 – BEZ ZMIAN. Resztę pozycji w tej części skreślam. Czy to właściwy wybór? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Styczeń 3, 2019 o 15:16

Dzień dobry,
czy wypełniając KRS Z3 gdzie załączniki dotyczą prostego wykreślenia członków zarządu (bez zmian pozostaje nazwisko prezesa) w części C skreślić należy wszystkie pola poza trzema, C2, C6 i C8, gdzie zaznaczam BEZ ZMIAN?
Z pozdrowieniami o podziękowaniami za prowadzenie tego ciekawego bloga.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Styczeń 4, 2019 o 06:37

Panie Marcinie,
dodatkowo należy wskazać “bez zmian” C7 poz. 49. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 4, 2019 o 17:37

Dziekuję.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 5, 2019 o 20:05

Mam jeszcze pytanie o wymagane podpisy. Bazując na udostępnionych przez Panią wzorach załączników, listę członków zarządu podpisuje prezes, ale pod listą osób uprawnionych do powoływania zarządu, podpisują się wszyscy członkowie zarządu, skąd taka różnica. Na koniec chciałbym się upewnić, czy na formularzu KRS Z3 i załączniku KRS ZK wystarcza podpis prezesa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Styczeń 6, 2019 o 07:58

Panie Marcinie,
co do zasady wszystkie dokumenty do KRS podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją w danej spółce. Jeśli członek zarząd działa samodzielnie to on może podpisać dokumenty do KRS. Od tego są wyjątki i o nich napisałam we we wpisie na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/wymagane-zlozenie-podpisow-wszystkich-czlonkow-zarzadu-spolki-o-o/

Odpowiedz

Wojtek Styczeń 9, 2019 o 13:29

Dzień dobry,

prawdopodobnie mój problem nie jest zbyt skomplikowany, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji adekwatnej dla mojego przypadku. W spółce z o.o. zmieniono funkcję (nie odwołano go) dotychczasowego, jednoosobowego Prezesa Zarządu na Członka Zarządu i dodatkowo powołano nowego Prezesa. Zarząd jest teraz dwuosobowy, a sposób reprezentacji się nie zmienił (każdy samodzielnie). Jakie formularze powinny być wypełnione w takiej sytuacji?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Styczeń 14, 2019 o 16:40

Panie Wojciechu,
podstawowe formularze KRS przy takiej zmianie to główny wniosek KRS Z3 i formularze KRS ZK. Ale proszę pamiętać, że formularze KRS to nie wszystko, co należy składać podczas zmian w zarządzie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: