Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Aneta Kułakowska29 sierpnia 2018Komentarze (0)

Ostatnio trafiłam na pytanie na jakimś forum internetowym, które mnie zainteresowało i postanowiłam o tym dzisiaj napisać.

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Dla większości może nie wydawać się ciekawe, bo przecież wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie. Spora część powie bez zastanowienia, że członek zarządu nie musi mieć wyższego wykształcenia. I mają rację, ale nie do końca. Bo to wszystko zależy od tego jakie spółka ma wymagania wobec przyszłych członków zarządu. A wymagania może mieć spore i nawet ukończenie studiów wyższych może okazać się niewystarczające.

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Już ustaliliśmy, że co do zasady członek nie musi mieć wyższego wykształcenia. Prawdę mówiąc nie musi mieć nawet średniego wykształcenia. Ani sam fakt, że ktoś ukończył studia nie sprawi, że będzie idealnym kandydatem na członka zarządu, ani brak studiów nikogo nie dyskwalifikuje. Tak naprawdę wszystko zależy od spółki, od treści umowy czy zasad spisanych czy nie, ale dotyczących wymagań wobec członków zarządu. Jak wiecie w sporej części spółek z o.o. członkami zarządu są wspólnicy tej spółki. I właściwie dopóki spółka nie rozrośnie się do rozmiarów wymagających pomocy kogoś o większych kwalifikacjach, lepiej wykształconego i doświadczonego, wobec członków zarządu nie ma żadnych szczególnych wymagań. Są wspólnikami oraz jednocześnie członkami zarządu i działają najlepiej jak potrafią dla dobra spółki i swojego.

Tak naprawdę z faktu posiadania wyższego wykształcenia oraz stażu zawodowego, w tym na stanowiskach kierowniczych, nie wynika zbyt wiele dla oceny, czy dana osoba będzie istotnie przydatna dla efektywnego pełnienia funkcji członka zarządu w danej spółce. Przesłanki takie mogą co najwyżej rodzić przypuszczenie co do zdatności danego kandydata. Historia gospodarcza pełna jest przykładów z jednej strony świetnie wykształconych menedżerów, którzy przyczynili się do upadku niejednej spółki. Jak i z drugiej strony wielu zarządców spółek nieposiadających nawet żadnego formalnego wykształcenia, którzy osiągnęli oszałamiające sukcesy biznesowe.

Nie ma żadnej zasady co do wymagań wobec członków zarządu. Również przepisy k.s.h. nie wymagają od przyszłych członków zarządu spełnienia określonych warunków. To od spółek z o.o. zależy jak to uregulują u siebie i w jaki sposób te zasady będą obowiązywać. Mogą w umowie spółki regulować ogólne zasady postępowania rekrutacyjnego lub szczegółowo uregulować postępowanie kwalifikacyjne wobec członków zarządu precyzując tryb, zasady postępowania oraz organ odpowiedzialny.

Ogłoszenie na stanowisko Prezesa Zarządu

Poniżej zamieszczam przykładowe ogłoszenie znalezione w archiwum internetu. Jak sami widzicie wymagania mogą być spore.

Kandydat na stanowisko Prezesa Zarządu powinien spełniać następujące wymagania:

 • ukończone studia wyższe,
 • posiadanie certyfikatu MBA lub dyplomu menedżerskiego podobnej rangi,
 • biegła znajomość języka angielskiego,
 • co najmniej 10-letni staż pracy w obszarze działalności gospodarczej, w tym nie mniej niż 5-letnie doświadczenie na stanowisku menadżerskim,
 • doświadczenie w przygotowaniu i wdrażaniu planów strategicznych i operacyjnych oraz budżetów spółek kapitałowych,
 • umiejętność strategicznego myślenia, wysoko rozwinięte umiejętności przywódcze, nastawienie na osiąganie wyznaczonych celów, zdolności negocjacyjne i organizatorskie,
 • doświadczenie w zarządzaniu minimum kilkunastoosobowymi zespołami,
 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych,
 • nie podleganie ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych,
 • dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym.

Jak sami widzicie lista wymagań może być spora. A odpowiedź na pytanie o to czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie, nie w każdej spółce będzie taka sama.  A jak to wygląda w Waszych spółkach?

********************************************

#autopromocja #markawłasnaChecklista odwołanie i powołanie członka zarządu

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę odwołanie i powołanie członka zarządu

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Umowa między członkiem zarządu a spółką 

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: