Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Aneta Kułakowska27 lutego 20184 komentarze

Czytelniku, pracowałam nad kolejnym wpisem kiedy otrzymałam poniższe zapytanie o oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału:

Pani mecenas, a czy jest jakiś określony wzór oświadczenia zarządu o wniesieniu kapitału lub odpowiedni formularz? Czy są jakieś wymogi w tym zakresie określone w przepisach?

Otóż, nie ma żadnego formularza na oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału, wzoru ani szczególnych wymogów co do treści oświadczenia nie zawiera żaden przepis ustawy. Oczywiście poza wymogiem co do podpisów pod oświadczeniem złożonych przez pełen skład zarządu.

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Czytelniku, jeśli w kręgu Twoich zainteresowań jest spółka z o.o. to domyślam się, że już wiesz o jakie oświadczenie chodzi w pytaniu, najprawdopodobniej nawet nie raz je przygotowywałeś lub podpisywałeś jako członek zarządu. Nie wszyscy jednak są na tym polu doświadczeni, dlatego postanowiłam przy okazji otrzymanego pytania podzielić się wiedzą również z Czytelnikami bloga.

 

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o pokryciu kapitału zakładowego

Art. 167 §  1 k.s.h. jako jeden z załączników wymaganych do zgłoszenia spółki z o.o. do KRS wymienia „oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników”. Spółka z o.o. składając wniosek o wpis do rejestru ma obowiązek dołączyć określone załączniki, w tym również przedmiotowe oświadczenie. Konieczną przesłanką rejestracji spółki jest całkowite pokrycie kapitału zakładowego. Obowiązek upewnienia się, iż wkłady zostały wniesione spoczywa na zarządzie spółki. Zarząd składając oświadczenie niezgodne z prawdą naraża się na odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

Oświadczenie zarządu a sposób reprezentacji spółki z o.o.

Chciałabym jednocześnie zwrócić Twoją uwagę, iż jest to jeden z przypadków kiedy złożenie podpisów pod dokumentem przez wszystkich członków zarządu jest wymagane przez k.s.h. Nie mają tutaj zastosowania zasady reprezentacji ustanowione w danej spółce czy to w umowie czy z k.s.h. w przypadku zarządu wieloosobowego. W tym przypadku mamy do czynienia z wymogiem ustawowym do złożenia oświadczenia przez wszystkich członków zarządu.

Wzór oświadczenia zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału przez wspólników:

Warszawa, dnia 27 lutego 2018 r.

 OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SPÓŁKI

ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w Warszawie

o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy

Niniejszym Zarząd Spółki pod firmą ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oświadcza, iż wkłady na pokrycie kapitału zakładowego w Spółce określone Umową Spółki z dnia 25 lutego 2018 roku Rep. A nr 12458/2017 w kwocie 20.000,00 złotych zostały przez wspólników w całości wniesione.

Podpisy Zarządu Spółki

…………………………………

 

W przypadku spółki z o.o. zakładanej za pośrednictwem S24, do zgłoszenia tej spółki dołącza się takie oświadczenie sporządzone na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Nie ma potrzeby sporządzać go samodzielnie.

Oświadczenie o wniesieniu wkładów pojawia się również w przypadku podwyższenia kapitału spółki i będzie wówczas stanowić obligatoryjny załącznik do KRS. Ale o tym innym razem.

 

Czytelniku, liczę że zawarte we wpisie informacje okazały się przydatne.

*****

Przeczytaj również:

Formularz KRS WK- jak wypełnić?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Emilia Maj 30, 2018 o 13:44

Witam serdecznie. Pani Mecenas mam pytanie
chcę założyć spółkę z o.o. z mężem . Jako wkład do kapitału zakładowego wprowadzamy środki pieniężne i wkład niepieniężny nieruchomość. Czy jako osoba fizyczna muszę zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT zapłacić podatek od wartości rynkowej wkładu?Czy inny podatek oprócz podatku pobranego u notariusza (0,5%)?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Czerwiec 7, 2018 o 12:06

Szanowna Pani Emilio,
chętnie bym pomogła, ale co do zasady staram się nie udzielać porad w odpowiedzi na komentarze, jeśli nie znam dobrze przypadku.
pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Marta Wrzesień 27, 2018 o 14:11

Witam, Pani Mecenas czy pełnomocnik spółki radca prawny może podpisać takie oświadczenie w imieniu zarządu, jak i inne załączniki, jeśli reprezentuje spółkę w postępowaniu rejestrowym i składa do sądu wszystkie te dokumenty?
Udzieliliśmy pełnomocnictwa podpisanego przez wszystkich członków zarządu. Marta

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Październik 10, 2018 o 10:17

Pani Marto,
myślę, że pełnomocnik wie najlepiej co może podpisać w ramach pełnomocnictwa, a co nie.
Polecam wpis na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/wymagane-zlozenie-podpisow-wszystkich-czlonkow-zarzadu-spolki-o-o/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: