Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Aneta Kułakowska27 lutego 201810 komentarzy

Pracowałam nad kolejnym wpisem kiedy otrzymałam poniższe zapytanie o oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału:

Pani mecenas, a czy jest jakiś określony wzór oświadczenia zarządu o wniesieniu kapitału lub odpowiedni formularz? Czy są jakieś wymogi w tym zakresie określone w przepisach?

Otóż, nie ma żadnego formularza na oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału, wzoru ani szczególnych wymogów co do treści oświadczenia nie zawiera żaden przepis ustawy. Oczywiście poza wymogiem co do podpisów pod oświadczeniem złożonych przez pełen skład zarządu.

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań jest spółka z o.o. to domyślam się, że już wiecie o jakie oświadczenie chodzi w pytaniu. Nie wszyscy jednak są na tym polu doświadczenie, dlatego postanowiłam przy okazji otrzymanego pytania podzielić się wiedzą również z Czytelnikami bloga.

Oświadczenie zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału zakładowego

Art. 167 §1 k.s.h. jako jeden z załączników wymaganych do zgłoszenia spółki z o.o. do KRS wymienia „oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników”. Spółka z o.o. składając wniosek o wpis do rejestru ma obowiązek dołączyć określone załączniki, w tym również przedmiotowe oświadczenie. Konieczną przesłanką rejestracji spółki jest całkowite pokrycie kapitału zakładowego. Obowiązek upewnienia się, iż wkłady zostały wniesione spoczywa na zarządzie spółki. Zarząd składając oświadczenie niezgodne z prawdą naraża się na odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

Oświadczenie zarządu a sposób reprezentacji spółki z o.o.

Jednocześnie zwracam uwagę, iż jest to jeden z przypadków złożenia podpisów przez wszystkich członków zarządu jest wymagane przez k.s.h. Nie mają tutaj zastosowania zasady reprezentacji ustanowione w danej spółce czy to w umowie czy z k.s.h. w przypadku zarządu wieloosobowego. W tym przypadku mamy do czynienia z wymogiem ustawowym do złożenia oświadczenia przez wszystkich członków zarządu.

Wzór oświadczenia zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia zarządu spółki z o.o. o wniesieniu kapitału przez wspólników:

Warszawa, dnia ……………………. r.

 OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SPÓŁKI

…………….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w …………………….

o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy

Niniejszym Zarząd Spółki pod firmą ……………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……………. oświadcza, iż wkłady na pokrycie kapitału zakładowego w Spółce określone Umową Spółki z dnia …………… roku Rep. A nr ………… w kwocie …………….. złotych zostały przez wspólników w całości wniesione.

Podpisy Zarządu Spółki

 

W przypadku spółki z o.o. zakładanej za pośrednictwem S24, do zgłoszenia tej spółki dołącza się takie oświadczenie sporządzone na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Nie ma potrzeby sporządzać go samodzielnie.

Oświadczenie o wniesieniu wkładów pojawia się również w przypadku podwyższenia kapitału spółki i będzie wówczas stanowić obligatoryjny załącznik do KRS. Ale o tym innym razem.

Liczę że zawarte we wpisie informacje okazały się przydatne.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu.

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Wzór podpisu członka zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Emilia 30 maja, 2018 o 13:44

  Witam serdecznie. Pani Mecenas mam pytanie
  chcę założyć spółkę z o.o. z mężem . Jako wkład do kapitału zakładowego wprowadzamy środki pieniężne i wkład niepieniężny nieruchomość. Czy jako osoba fizyczna muszę zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT zapłacić podatek od wartości rynkowej wkładu?Czy inny podatek oprócz podatku pobranego u notariusza (0,5%)?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 czerwca, 2018 o 12:06

  Szanowna Pani Emilio,
  chętnie bym pomogła, ale co do zasady staram się nie udzielać porad w odpowiedzi na komentarze, jeśli nie znam dobrze przypadku.
  pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Marta 27 września, 2018 o 14:11

  Witam, Pani Mecenas czy pełnomocnik spółki radca prawny może podpisać takie oświadczenie w imieniu zarządu, jak i inne załączniki, jeśli reprezentuje spółkę w postępowaniu rejestrowym i składa do sądu wszystkie te dokumenty?
  Udzieliliśmy pełnomocnictwa podpisanego przez wszystkich członków zarządu. Marta

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 października, 2018 o 10:17

  Pani Marto,
  myślę, że pełnomocnik wie najlepiej co może podpisać w ramach pełnomocnictwa, a co nie.
  Polecam wpis na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/wymagane-zlozenie-podpisow-wszystkich-czlonkow-zarzadu-spolki-o-o/

  Odpowiedz

  Jacek 15 grudnia, 2019 o 13:59

  Jak złożyć wniosek o dołączenie Oświadczenia o pokryciu kapitału poprzez S24 gdy spółka jest już zarejestrowana?

  Odpowiedz

  hl 20 grudnia, 2019 o 01:59

  Nie da się. Trzeba wysłać pocztą do sądu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 grudnia, 2019 o 05:32

  Zgadza się. Niestety nie ma aktualnie takiej możliwości.

  Odpowiedz

  Michał 1 marca, 2021 o 16:52

  Te całe s24 to jedna,wielka komedia.

  Odpowiedz

  Krystianna 20 stycznia, 2020 o 18:09

  Witam
  Czy kapitał wnoszony przez wspólników w formie gotówkowej po rejestracji spółki i założeniu konta bankowego musi być w całości wpłacony na konto bankowe czy może w części pozostawać w kasie i w razie potrzeby wpłacany na konto

  Odpowiedz

  RENATA 4 września, 2020 o 11:56

  Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy,
  Spółka z o.o. działalność jednoosobowa wniesiony kapitał 5tys, czy na rozruszanie działalność właściciel może wnieść pożyczkę w wysokości 500tyś zgodnie z zawartą umową i oprocentowaniem? wtedy spółka zapłaci podatek od różnicy a pożyczkę będzie spłacać w ratach, czy takie działanie jest poprawne? proszę o zajęcie stanowiska
  pozdrawiam
  i zgóry dziękuję za pomoc:)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: