Wpis zaktualizowany 03.06.2022 r.
O obowiązku złożenia oświadczenia o adresie do doręczeń pisałam na blogu już wielokrotnie. Zarówno jeśli chodzi o członków zarządu, prokurentów, jak i likwidatorów. Jednak nie dla wszystkich z Was temat jest taki oczywisty jakby się mogło wydawać. Dlatego w tym wpisie spróbuję podsumować oraz przekazać Wam najważniejsze informacje dotyczące adresów do doręczeń. Przypominam też, że 15 września 2019 r. minął termin na złożenie informacji o adresie do doręczeń do KRS.
Adres do doręczeń
Jeśli po dniu 15 marca 2018 r. nie składaliście do KRS żadnego wniosku o wpis zmiany, to najwyższy czas poinformować KRS o adresie do doręczeń. Dotyczy to członków zarządu, prokurentów i likwidatorów. Ustawa o KRS nie wprowadza żadnych wymogów w zakresie samych adresów do doręczeń, chyba że znajduje się on poza Unią Europejską. Może to być adres wskazany dowolnie na terenie Polski, Unii Europejskiej lub poza nią. Może to być adres zameldowania, zamieszkania, adres skrytki pocztowej czy nawet adres spółki. Chodzi o to, aby pod wskazanym adresem był zapewniony odbiór korespondencji. Jeżeli jednak adres do doręczeń znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, wskazujecie pełnomocnika do doręczeń w Polsce.
Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?
Jeśli składacie wniosek do KRS o wpis zmiany to niejako przy okazji dołączacie oświadczenie o adresie do doręczeń do wniosku i wnosicie opłatę jak za wpis zmiany. Jeśli jednak nie macie potrzeby składania wniosku do KRS o wpis zmiany to składacie do KRS jedynie oświadczenie o adresie do doręczeń do akt. W przypadku spółki z o.o. z kilkuosobowym zarządem i prokurentami takich oświadczeń będzie kilka.
Proponuję sporządzić pismo przewodnie w systemie Portal Rejestrów Sądowych i oświadczenia o adresach dołączyć jako załączniki. Adresy do doręczeń nie podlegają wpisowi, nie są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a w rezultacie nie są uwidocznione na odpisie w KRS. Złożenie do akt obciążone jest opłatą 40 zł. Zmiana jednak adresu do doręczeń bez zmiany wpisu nie podlega opłacie.
Zarówno wniosek o wpis zmian, jak i samo oświadczenie o adresie składacie od 01.07.2021 r. wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS, chyba że zmiany zgłaszacie poprzez S24.
Oświadczenie o adresie podpisuje każda osoba we własnym imieniu. Zatem oświadczenie o adresie do doręczeń prezesa zarządu podpisuje prezes. Podpisać może elektronicznie i wówczas wystarczy podpis profilem zaufanym. Możecie też zrobić skan z dokumentu podpisanego w papierze. Pamiętajcie, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.
Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.
Wzór oświadczenia o adresie do doręczeń
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia o adresie do doręczeń.
……………, dnia …………………
Oświadczenie o adresie do doręczeń
Ja niżej podpisany ………. – Członek Zarządu (prokurent lub likwidator) w Spółce pod firmą ………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……….oświadczam, że moim adresem do doręczeń jest: ……………………..
podpis
Jeśli więc do tej pory nie złożyliście do KRS oświadczeń o adresach członków zarządu, prokurentów czy likwidatorów, to czas nadrobić zaległości. Pamiętajcie również o złożeniu listy osób uprawnionych do powołania zarządu. Jeśli nie wiecie o co chodzi zajrzycie do wpisu na blogu.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z członkiem zarządu?
Czy uchwałę o wynagrodzeniu członka zarządu muszę złożyć do KRS?
Zgoda spółki na sprzedaż udziałów
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Proszę o przesłanie oświadczenia( do wypełnienia ) o adresie doręczeń KRS dla członka zarządu stowarzyszenia.
Pozdrawiam:
Zdzisław Jusrtński
A jaki jest w ogóle sens praktyczny wpisywania danych „Dane adresata korespondencji” do wniosku KRS-W3 jeżeli według art. 45 kpa pisma urzędników mogą być doręczane tylko na adres siedziby? Podejrzewam, że adres do korespondencji może być poza siedzibą? Czy urzędnik w ogóle może się posłużyć adresem do korespondencji lub pełnomocnika procesowego lub adresem członka zarządu aby tylko tam wysłać jakieś ważne pisma np sądowe?
Świetny blog, czytam z przyjemnością!
Panie Janku,
bardzo dziękuję.
wszystkie pisma kierowane do spółki powinny trafić na jej adres z KRS. Adresy do doręczeń służą innym celom.
Na jakiej stronie trzeba złożyć dane do doręczeń , jaka opłata ?
NIGDZIE NIC NIE MA NA TEN TEMAT
Panie Pawle,
wpis zaktualizowałam.
dostalismy z sądu pismo o niezłożeniu oświadczeń o adresach prosba o potwierdzenie czy tok postepowania powinien byc jak poniżej
1. każdy członek zarzadu pospisuje swoje oświadczenie (papierowo)
2. w PRS prezes tworzy e-formularz – inny wniosek i w imieniu stowarzyszenia wpisuje pismo przewodnie i dodaje jako załączniki oświadczenia
3. wersje papierowe wysyłamy do sądu rejestrowego
4. czy w takiej sytuacji obowiązuje opłata skarbowa 40 zł?
w piśmie jest też informacja: W razie wykonania obowiazku przez uczestnika (skutecznego złożenia wniosku) grzywna niezapacona do tego czasu ulega umorzeniu
czy dobrze interprtetuje że w przypadku złozenia ww oświadczeń nie bedzie koniecznosci płacenia nałożonej na nas grzywny?
Czy adres do doręczeń muszą składać również wspólnicy spółek jawnych czy temat dotyczy tylko wspólników sp. z o.o. i spółek akcyjnych?