Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?

Aneta Kułakowska21 października 20197 komentarzy

Wpis zaktualizowany 03.06.2022 r.

O obowiązku złożenia oświadczenia o adresie do doręczeń pisałam na blogu już wielokrotnie. Zarówno jeśli chodzi o członków zarządu, prokurentów, jak i likwidatorów. Jednak nie dla wszystkich z Was temat jest taki oczywisty jakby się mogło wydawać. Dlatego w tym wpisie spróbuję podsumować oraz przekazać Wam najważniejsze informacje dotyczące adresów do doręczeń. Przypominam też, że 15 września 2019 r. minął termin na złożenie informacji o adresie do doręczeń do KRS.

Adres do doręczeńJak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń

Jeśli po dniu 15 marca 2018 r. nie składaliście do KRS żadnego wniosku o wpis zmiany, to najwyższy czas poinformować KRS o adresie do doręczeń. Dotyczy to członków zarządu, prokurentów i likwidatorów. Ustawa o KRS nie wprowadza żadnych wymogów w zakresie samych adresów do doręczeń, chyba że znajduje się on poza Unią Europejską. Może to być adres wskazany dowolnie na terenie Polski, Unii Europejskiej lub poza nią. Może to być adres zameldowania, zamieszkania, adres skrytki pocztowej czy nawet adres spółki. Chodzi o to, aby pod wskazanym adresem był zapewniony odbiór korespondencji. Jeżeli jednak adres do doręczeń znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, wskazujecie pełnomocnika do doręczeń w Polsce.

Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?

Jeśli składacie wniosek do KRS o wpis zmiany to niejako przy okazji dołączacie oświadczenie o adresie do doręczeń do wniosku i wnosicie opłatę jak za wpis zmiany. Jeśli jednak nie macie potrzeby składania wniosku do KRS o wpis zmiany to składacie do KRS jedynie oświadczenie o adresie do doręczeń do akt. W przypadku spółki z o.o. z kilkuosobowym zarządem i prokurentami takich oświadczeń będzie kilka.

Proponuję sporządzić pismo przewodnie w systemie Portal Rejestrów Sądowych i oświadczenia o adresach dołączyć jako załączniki. Adresy do doręczeń nie podlegają wpisowi, nie są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a w rezultacie nie są uwidocznione na odpisie w KRS. Złożenie do akt obciążone jest opłatą 40 zł. Zmiana jednak adresu do doręczeń bez zmiany wpisu nie podlega opłacie.

Zarówno wniosek o wpis zmian, jak i samo oświadczenie o  adresie składacie od 01.07.2021 r. wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS, chyba że zmiany zgłaszacie poprzez S24.

Oświadczenie o adresie podpisuje każda osoba we własnym imieniu. Zatem oświadczenie o adresie do doręczeń prezesa zarządu podpisuje prezes.  Podpisać może elektronicznie i wówczas wystarczy podpis profilem zaufanym. Możecie też zrobić skan z dokumentu podpisanego w papierze. Pamiętajcie, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.

Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.

Wzór oświadczenia o adresie do doręczeń

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia o adresie do doręczeń.

 

……………, dnia …………………

Oświadczenie o adresie do doręczeń

Ja niżej podpisany ………. – Członek Zarządu (prokurent lub likwidator) w  Spółce pod firmą ………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……….oświadczam, że moim adresem do doręczeń jest: ……………………..

podpis

 

Jeśli więc do tej pory nie złożyliście do KRS oświadczeń o adresach członków zarządu, prokurentów czy likwidatorów, to czas nadrobić zaległości. Pamiętajcie również o złożeniu listy osób uprawnionych do powołania zarządu. Jeśli nie wiecie o co chodzi zajrzycie do wpisu na blogu.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z członkiem zarządu?

Czy uchwałę o wynagrodzeniu członka zarządu muszę złożyć do KRS?

Zgoda spółki na sprzedaż udziałów

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Zdzisław 26 maja, 2020 o 13:52

  Proszę o przesłanie oświadczenia( do wypełnienia ) o adresie doręczeń KRS dla członka zarządu stowarzyszenia.
  Pozdrawiam:
  Zdzisław Jusrtński

  Odpowiedz

  Janek 18 lutego, 2021 o 11:04

  A jaki jest w ogóle sens praktyczny wpisywania danych „Dane adresata korespondencji” do wniosku KRS-W3 jeżeli według art. 45 kpa pisma urzędników mogą być doręczane tylko na adres siedziby? Podejrzewam, że adres do korespondencji może być poza siedzibą? Czy urzędnik w ogóle może się posłużyć adresem do korespondencji lub pełnomocnika procesowego lub adresem członka zarządu aby tylko tam wysłać jakieś ważne pisma np sądowe?

  Świetny blog, czytam z przyjemnością!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 18 lutego, 2021 o 12:15

  Panie Janku,
  bardzo dziękuję.
  wszystkie pisma kierowane do spółki powinny trafić na jej adres z KRS. Adresy do doręczeń służą innym celom.

  Odpowiedz

  Pawel 1 czerwca, 2022 o 11:58

  Na jakiej stronie trzeba złożyć dane do doręczeń , jaka opłata ?
  NIGDZIE NIC NIE MA NA TEN TEMAT

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 czerwca, 2022 o 11:32

  Panie Pawle,
  wpis zaktualizowałam.

  Odpowiedz

  Dariusz 22 lipca, 2022 o 13:03

  dostalismy z sądu pismo o niezłożeniu oświadczeń o adresach prosba o potwierdzenie czy tok postepowania powinien byc jak poniżej
  1. każdy członek zarzadu pospisuje swoje oświadczenie (papierowo)
  2. w PRS prezes tworzy e-formularz – inny wniosek i w imieniu stowarzyszenia wpisuje pismo przewodnie i dodaje jako załączniki oświadczenia
  3. wersje papierowe wysyłamy do sądu rejestrowego
  4. czy w takiej sytuacji obowiązuje opłata skarbowa 40 zł?

  w piśmie jest też informacja: W razie wykonania obowiazku przez uczestnika (skutecznego złożenia wniosku) grzywna niezapacona do tego czasu ulega umorzeniu

  czy dobrze interprtetuje że w przypadku złozenia ww oświadczeń nie bedzie koniecznosci płacenia nałożonej na nas grzywny?

  Odpowiedz

  Ewelina 14 stycznia, 2024 o 18:36

  Czy adres do doręczeń muszą składać również wspólnicy spółek jawnych czy temat dotyczy tylko wspólników sp. z o.o. i spółek akcyjnych?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: