Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Aneta Kułakowska14 czerwca 20224 komentarze

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Pytanie zadała Czytelniczka bloga, której zależało jedynie na zmianie wpisu w KRS w zakresie działalności przeważającej i działalności poozostałej z wykorzystaniem kodów pkd, które ma wpisane w umowie spółki. Jeśli ciekawi Was ten temat to zapraszam na krótki wpis.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności bez zmiany umowy spółki możecie dokonać na 2 sposoby. W zależności od tego czy spółka została założona w S24 czy poza tym systemem. Chodzi mi o przypadek kiedy posiadacie umowę spółki w formie aktu notarialnego. Bez względu jednak na wybór sposobu zmiany wpisu, aktualnie wszystkie zmiany w KRS zgłaszacie elektronicznie.

Aktualnie w KRS możecie wpisać 10 kodów pkd, w tym jeden kod działalności przeważającej w typie podklasy, np. 70.22.Z.

Jeśli posiadacie umowę spółki w formie aktu notarialnego. Ewentualnie jeśli założyliście spółkę w S24, ale później dokonaliście zmiany umowy spółki notarialnie to wszelkie zmiany zgłaszacie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W systemie wybieracie „Wniosek o zmianę”. Następnie w samym wniosku wypełniacie wszelkie informacje o spółce oraz wybieracie „Zakres informacyjny objęty zmianą”. Zaznaczacie „Przedmiot działalności”. Nastepnie przechodzicie do zakładki „Przedmiot działalności” i tam dokonujecie zmian. W część „nowe dane” możecie wykreślić przedmiot przeważającej działalności i wpisać nowy korzystając z wyszukiwarki kodów. Podobnie możecie postąpić z przedmiotem pozostałej działalności. Możecie wykreślić wszystkie kody i wpisać nowe. A także wykreślić tylko część kodów i dopisać nowe kody. Pamiętajcie tylko, że wybieracie kody pkd z umowy spółki. Jeśli chcecie wpisać nowe kody, których nie macie w umowie spółki to musicie najpierw dokonać zmiany umowy spółki. Zmiany dokonujecie w protokole zgromadzenia wspólników sporządzonym przez notariusza. Wówczas dodatkowo w KRS zgłaszcie zmianę umowy spółki.

W przypadku zmiany wpisu samych kodów, jeśli nie dokonujecie wpisu innych zmian to zwykle nie macie żadnego załącznika do załączenia do wniosku. Chyba że wniosek składa pełnomocnik. Wówczas musi pamiętać o pełnomocnictwie i opłacie skarbowej. Wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją, Następnie opłacacie w systemie w łącznej kwocie 350 zł. Jeśli opłaty dokonujecie poza systemem to pamiętajcie o dołączeniu potwierdzenia opłaty do wniosku.

Zmiana wpisu pkd w S24

W przypadku zmiany wpisu w zakresie kodów pkd w S24 sytuacja wygląda nieco inaczej. Aby mieć możliwość zmiany samych kodów pkd w S24 i tak musicie dokonać zmiany w par. 4 umowy spółki. Wniosek o wpis zmiany w S24 jest specyficzny i umożliwia wnioskowanie o zmianę w zależności od załączonych do wniosku dokumentów.

Jeśli zatem chcecie dokonać zmiany wpisu w zakresie pkd dokonujecie zmiany par. 4 umowy spółki na wzorze uchwały zmieniającej umowę spółki. Wystarczy, że dodacie lub usuniecie jeden kod pkd w umowie spółki. Następnie sporządzacie wniosek o wpis zmiany dostępny w S24 i załączacie do niego w/w uchwałę. W zakładce OPIS PRZEDMIOTU DZIAŁALNOŚCI WEDŁUG POLSKIEJ KLASYFIKACJI DZIAŁALNOŚCI (PKD) dokonujecie planowanych zmian. Następnie wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją. Po podpisaniu klikacie „opłać i wyślij” i dokonujecie opłaty za wniosek elektronicznie w kwocie 300 zł. Po opłaceniu wniosek jest wysyłany do KRS.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak założyć spółkę z o.o.?

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Czy kolejność podpisywania dokumentów w S24 ma znaczenie?

Jak poradzić sobie z błędem w S24?

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 27 czerwca, 2022 o 07:29

  Świetne artykuły Pani Mecenas, wiele można się z nich nauczyć.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 czerwca, 2022 o 10:49

  Panie Jacku,
  bardzo dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  Krzysztof 2 sierpnia, 2022 o 16:41

  Pani Mecenas, czy ma pani wiedzę ile zajmuje zmiana? Złożyłem wniosek dzisiaj (2.08.2022) i szukam odpowiedzi kiedy mogę się spodziewać wpisu zmian.
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 sierpnia, 2022 o 06:29

  Panie Krzysztofie,
  w praktyce to zależy od sądu, więc nie ma zasady. Są bardziej i mniej obłożone sprawami sądy KRS. Poza tym mamy okres urlopowy, więc na wpis trzeba dłużej poczekać. Zatem może to potrwać kilka dni, jak i kilka tygodni. Proponuję zadzwonić na biuro obsługi interesanta i zapytać.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: