Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Aneta Kułakowska14 czerwca 202219 komentarzy

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Pytanie zadała Czytelniczka bloga, której zależało jedynie na zmianie wpisu w KRS w zakresie działalności przeważającej i działalności poozostałej z wykorzystaniem kodów pkd, które ma wpisane w umowie spółki. Jeśli ciekawi Was ten temat to zapraszam na krótki wpis.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności bez zmiany umowy spółki możecie dokonać na 2 sposoby. W zależności od tego czy spółka została założona w S24 czy poza tym systemem. Chodzi mi o przypadek kiedy posiadacie umowę spółki w formie aktu notarialnego. Bez względu jednak na wybór sposobu zmiany wpisu, aktualnie wszystkie zmiany w KRS zgłaszacie elektronicznie.

Aktualnie w KRS możecie wpisać 10 kodów pkd, w tym jeden kod działalności przeważającej w typie podklasy, np. 70.22.Z.

Jeśli posiadacie umowę spółki w formie aktu notarialnego. Ewentualnie jeśli założyliście spółkę w S24, ale później dokonaliście zmiany umowy spółki notarialnie to wszelkie zmiany zgłaszacie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W systemie wybieracie „Wniosek o zmianę”. Następnie w samym wniosku wypełniacie wszelkie informacje o spółce oraz wybieracie „Zakres informacyjny objęty zmianą”. Zaznaczacie „Przedmiot działalności”. Nastepnie przechodzicie do zakładki „Przedmiot działalności” i tam dokonujecie zmian. W część „nowe dane” możecie wykreślić przedmiot przeważającej działalności i wpisać nowy korzystając z wyszukiwarki kodów. Podobnie możecie postąpić z przedmiotem pozostałej działalności. Możecie wykreślić wszystkie kody i wpisać nowe. A także wykreślić tylko część kodów i dopisać nowe kody. Pamiętajcie tylko, że wybieracie kody pkd z umowy spółki. Jeśli chcecie wpisać nowe kody, których nie macie w umowie spółki to musicie najpierw dokonać zmiany umowy spółki. Zmiany dokonujecie w protokole zgromadzenia wspólników sporządzonym przez notariusza. Wówczas dodatkowo w KRS zgłaszcie zmianę umowy spółki.

W przypadku zmiany wpisu samych kodów, jeśli nie dokonujecie wpisu innych zmian to zwykle nie macie żadnego załącznika do załączenia do wniosku. Chyba że wniosek składa pełnomocnik. Wówczas musi pamiętać o pełnomocnictwie i opłacie skarbowej. Wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją, Następnie opłacacie w systemie w łącznej kwocie 350 zł. Jeśli opłaty dokonujecie poza systemem to pamiętajcie o dołączeniu potwierdzenia opłaty do wniosku.

Zmiana wpisu pkd w S24

W przypadku zmiany wpisu w zakresie kodów pkd w S24 sytuacja wygląda nieco inaczej. Aby mieć możliwość zmiany samych kodów pkd w S24 i tak musicie dokonać zmiany w par. 4 umowy spółki. Wniosek o wpis zmiany w S24 jest specyficzny i umożliwia wnioskowanie o zmianę w zależności od załączonych do wniosku dokumentów.

Jeśli zatem chcecie dokonać zmiany wpisu w zakresie pkd dokonujecie zmiany par. 4 umowy spółki na wzorze uchwały zmieniającej umowę spółki. Wystarczy, że dodacie lub usuniecie jeden kod pkd w umowie spółki. Następnie sporządzacie wniosek o wpis zmiany dostępny w S24 i załączacie do niego w/w uchwałę. W zakładce OPIS PRZEDMIOTU DZIAŁALNOŚCI WEDŁUG POLSKIEJ KLASYFIKACJI DZIAŁALNOŚCI (PKD) dokonujecie planowanych zmian. Następnie wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją. Po podpisaniu klikacie „opłać i wyślij” i dokonujecie opłaty za wniosek elektronicznie w kwocie 300 zł. Po opłaceniu wniosek jest wysyłany do KRS.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak założyć spółkę z o.o.?

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Czy kolejność podpisywania dokumentów w S24 ma znaczenie?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 27 czerwca, 2022 o 07:29

  Świetne artykuły Pani Mecenas, wiele można się z nich nauczyć.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 czerwca, 2022 o 10:49

  Panie Jacku,
  bardzo dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  Krzysztof 2 sierpnia, 2022 o 16:41

  Pani Mecenas, czy ma pani wiedzę ile zajmuje zmiana? Złożyłem wniosek dzisiaj (2.08.2022) i szukam odpowiedzi kiedy mogę się spodziewać wpisu zmian.
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 sierpnia, 2022 o 06:29

  Panie Krzysztofie,
  w praktyce to zależy od sądu, więc nie ma zasady. Są bardziej i mniej obłożone sprawami sądy KRS. Poza tym mamy okres urlopowy, więc na wpis trzeba dłużej poczekać. Zatem może to potrwać kilka dni, jak i kilka tygodni. Proponuję zadzwonić na biuro obsługi interesanta i zapytać.

  Odpowiedz

  Halina 4 stycznia, 2023 o 18:55

  Witam, czy wpisanie samego nr pkd do krs wymaga jakiś opłat? I jak to zrobić
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 27 lutego, 2023 o 10:40

  Witam. Złożyłam wniosek za pośrednictwem portalu s24 o zmianę danych w KRS. Załączyłam ze wzorca uchwałę zmieniającą umowę spółki (paragraf 4 – dodanie kodów PKD). W samym wniosku w polu „Przedmiot działalności” był już zaznaczony punkt „zmiana” – nic więcej tam nie robiłam ani nie wpisywałam. Dostałam orzeczenie, w którym jest napisane, że zmiany dokonano. Wchodząc w KRS widnieje data dokonania zmiany ale nie nie ma dodatkowych kodów PKD, które wpisałam w uchwale. Z czego może to wynikać? Czy zrobiłam coś źle? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 marca, 2023 o 09:33

  Pani Anno,
  aby dokonać poza zmianą umowy w zakresie pkd również zmiany wpisu w KRS należy na wniosku te zmiany zaznaczyć. Nie zaznaczyła Pani zmian w zakresie KRS na wniosku, więc KRS nie dokonał w tym zakresie zmiany wpisu.

  Odpowiedz

  Arek 1 marca, 2023 o 21:33

  A co zrobić jeśli w zmienionej umowie spółki i wysłanym wniosku wpisano więcej niż 10 kodów PKD i sąd wzywa do sprecyzowania zmian? Jak z tego wybrnąć, w jaki sposób przekazać oświadczenie do sądu? BTW, żałuję, że wcześniej przed wprowadzeniem zmian nie natrafiłem na Pani artykuł.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 marca, 2023 o 09:31

  Panie Arku,
  w umowie może być wiecej niż 10 kodów pkd. Ograniczenia dotyczą wyłącznie wpisu do KRS. Proszę kierować się wskazówkami, które Pan znajdzie w piśmie z KRS. Nie wiem czy wniosek został złożony w s24 czy nie.

  Odpowiedz

  Anita 24 marca, 2023 o 11:37

  Dzień dobry
  Jak często mogę zmieniać przedmiot przeważającej działalności? Czy mogę zmieniać go raz do roku?

  Odpowiedz

  Magda 6 czerwca, 2023 o 09:40

  Dzień dobry, chcę zmienić tylko pozostałe przedmioty działalności, przedmiot głównej działalności pozostaje bez zmian. Jak to ująć w załączniku KRS – ZM?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 6 czerwca, 2023 o 12:28

  Pani Magdo,
  wszystko robi się elektronicznie poprzez system PRS. Nie ma już załącznika KRS-ZM.

  Odpowiedz

  Magda 7 czerwca, 2023 o 09:40

  Dziękuję za odpowiedź. Natomiast mam pewną wątpliwość, ponieważ nasza spółka jest spółką założoą na podstawie aktu notarialnego w 1987 r. i wszystkie zmiany w umowie są dokonywane poprzez akty notarialne, a zmiany przekazywane w formie papierowej do KRS. Do systemy PRS składamy tylko sprawozdania finansowe. Czy w tym przypadku również zmianę mam dokonać przez PRS?

  Odpowiedz

  Wojciech 2 sierpnia, 2023 o 10:36

  Witam,
  Spółka jawna – w KRS są wpisane wszystkie kody PKD, które są w umowie spółki (łącznie 9 kodów).
  Teraz chcę z KRS usunąć jeden kod PKD pozostałej działalności. Wniosek składam przez PRS.
  Czy muszę zmieniać umowę spółki ? Wolałbym tego nie robić.
  W sądzie poinformowali mnie telefonicznie, że powinienem złożyć wniosek + załącznik KRS-ZM + uchwałę o zmianie umowy spółki + tekst jednolity spółki.
  Dla mnie ta informacja jest niewiargodna bo przecież załacznika KRS-ZM już nie ma. Dodatkowo, historycznie w 2020 składałem jeszcze papierowo wniosek o takie wykreślenie i zmiana umowy spółki nie była potrzebna. Jak Pani się na to zapatruje ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 sierpnia, 2023 o 08:39

  Panie Wojciechu,
  to jest blog o spółce z o.o.

  Odpowiedz

  Sebastian 24 listopada, 2023 o 18:07

  Witam, Sp zoo została zarejestrowana przez S24, nie dokonywano żadnych zmian notarialnie, zgodnie z tym artykułem (dziękuję), dokonaliśmy zmiany (dodanie PKD). Niestety zmiana umowy została podpisana tylko przez jednego z dwóch wspólników, wniosek został wysłany lecz oddalony. Chciałem ponownie sporządzić w S24 umowę i wniosek. Umowa zrobiona , chcę podpisać profilem a tu niespodzianka (zalogowany w ePuap) a tam tylko opcja „podpis kwalifikowany”, zainstalowanie podpis GOV i opcja „założenie nowego profilu”. Profilozagadka ? Czy raczej brak możliwości złożenia drugiego wniosku w S24 ? notariusz i PRS ? Będę wdzięczny za pomoc, wskazówkę. Dziękuję. Pozdrawiam. Sebastian

  Odpowiedz

  Iwona 24 stycznia, 2024 o 12:11

  Dzień dobry ,
  Mamy S.J. zawartą z mężem w formie aktu notarialnego.
  Chcemy usunąć zbędne kody PKD i dopisać nowe kody PKD .
  Jaki jest koszt .

  Pozdrawiam.
  Iwona Gniadek

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 25 stycznia, 2024 o 08:14

  Dzień dobry,
  proszę o maila.

  Odpowiedz

  Dorota 20 lutego, 2024 o 11:56

  Dzień dobry,
  prosze o informację, Dział 3 rubryka 1 – przedmiot działalności. Czy jeśli przy PKD w tabeli wprow. mam cyfrę 1 a pózneij w pozycji wykr. przy tym samym PKD mam cyfrę 5 to oznacza, że z datą np. 22.02.2016 r, zostało PKD usunięte trwale z KRS? I czy dobrze myślę, że nr wpisów 1, 2, 3, 4, 5 itd. odpowiadają datą wprowadzonych zmian?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: