Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Termin wpłaty dywidendy

Aneta Kułakowska10 kwietnia 20212 komentarze

Jaki jest prawidłowy termin wypłaty dywidendy?

W ostatnich dniach powracają pytania Czytelników bloga o dywidendę. Niektóre spółki z o.o. już dzielą swój zysk za 2020 rok. Decyzja o tym czy zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę o podziale zysku czy pokryciu straty będzie zależeć od sprawozdania finansowego. Jeśli spółka osiągnęła zysk, zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku. Jeśli jesteście wspólnikami to wówczas możecie liczyć na wypłatę dywidendy.

Termin wpłaty dywidendy

Termin wpłaty dywidendy

Miejcie na uwadze to, że zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. I jest to konieczna przesłanka do podjęcia takiej uchwały. Bez zatwierdzenia sprawozdania finansowego zgromadzenie nie powinno podejmować uchwały w sprawie podziału zysku. Może się zdarzyć również tak, że umowa spółki wyłącza zgromadzenie wspólników od podejmowania decyzji w tej sprawie, ale dzisiaj nie o tym.

W uchwale o podziale zysku zgromadzenie wskazuje kwotę dywidendy, dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. Jeśli nie określi terminu wypłaty, to dywidendę wypłaca się wspólnikom niezwłocznie po dniu dywidendy.

Dniem dywidendy jest dzień  ustalony w uchwale o podziale zysku. Jeśli uchwała nie wskazuje dnia dywidendy to tym dniem jest dzień podjęcia uchwały o podziale zysku. Na podstawie dnia dywidendy ustala się listę uprawnionych do wypłaty dywidendy.

Dywidendę wypłaca się w dniu wskazanym w uchwale wspólników. Jeżeli jednak uchwała nie określa dnia wypłaty dywidendy to dywidenda powinna być wypłacona niezwłocznie po dniu dywidendy. Dzień ten wyznacza zarząd spółki.

Zanim jednak podejmiecie decyzję o podziale zysku, zwróćcie uwagę na zapisy umowy spółki. Zasady wypłaty dywidendy, w tym termin wypłaty dywidendy może też określać umowa spółki. Może się też okazać, że umowa wyłącza lub ogranicza na jakiś czas udział w zysku lub wprowadza inne zasady, które będą miały wpływ na wypłatę dywidendy.

Dywidenda w ratach

Zgromadzenie wspólników może też podjąć uchwałę o wypłacie dywidendy w ratach. Wówczas musicie pamiętać o tym, aby w uchwale wskazać wysokość raty i termin wypłaty każdej z rat.

Pamiętajcie, że jeśli dywidenda zostanie wypłacona po terminie to wspólnikowi przysługują odsetki z tego tytułu. Opóźnienie w wypłacie dywidendy upoważnia również wspólników do wezwania spółki do wypłaty zaległej dywidendy.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Grupa kapitałowa i powiązania rodzinne w spółce z o.o. jako jedna z podstaw wykluczenia z postępowania przed KIO

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Adam 1 lipca, 2024 o 11:22

    Dzień dobry,
    Czy termin wypłaty dywidendy można określić np. „Dywidenda zostanie wypłącona najpóźniej do 31 lipca 2024?” Czy koniecznie trzeba wskazać jeden konkretnye dzień?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 1 lipca, 2024 o 11:27

    Panie Adamie,
    może być taki zapis.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: