Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały

Aneta Kułakowska15 sierpnia 201842 komentarze

Kto z Was śledzi na bieżąco wpisy na blogu to pewnie pamięta, że tak całkiem niedawno pojawił się  wpis Sposoby wynagradzania członków zarządu. Obiecałam w nim, że w kolejnych wpisach pojawią się bardziej szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów wynagradzania członków zarządu.

Wynagrodzenie członkowi zarządu możecie wypłacić w ramach aktu powołania, jak i  poprzez zawarcie umowy pomiędzy spółką a członkiem zarządu. Przepisy k.s.h. tak naprawdę nie obligują spółek do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Nie określają też jaki stosunek prawny ma wiązać członka zarządu ze spółką. Co do wysokości wynagrodzenia zresztą jest podobnie i należałoby je ustalać biorąc pod uwagę wyniki finansowe spółki, a przede wszystkim ustalenia pomiędzy zarządem a wspólnikami. Co do zasady swoboda w jego ustalaniu jest dość duża. Dzisiaj opowiem czym jest wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały.

Co do samej uchwały o powołaniu członka zarządu to powoduje ona powstanie stosunku organizacyjnego pomiędzy członkiem zarządu a spółką. Nie powoduje automatycznie zawarcia umowy czy powstania stosunku pracy. W opisywanym dzisiaj przypadku, wynagrodzenie zazwyczaj ustala odrębna uchwała najczęściej wspólników, chyba że umowa spółki reguluje to w inny sposób.

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwałyWynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały

Powołanie uchwałą do zarządu powoduje, że nie jest zawierana żadna umowa z członkiem zarządu, na podstawie której ustalany byłby zakres czynności oraz wynagrodzenie. Poprzez powołanie do zarządu powstaje stosunek organizacyjny uregulowany w k.s.h. W uchwale tej lub odrębnej uchwale ustalającej wynagrodzenie dla członka zarządu, wspólnicy mogą określić wysokość wynagrodzenia lub ustalić warunki jego obliczenia, a także przyznać inne świadczenia dodatkowe związane z pełnioną funkcją. Wynagrodzenie wypłacane członkowi zarządu na podstawie uchwały nie wymaga zawierania żadnej dodatkowej umowy pomiędzy członkiem zarządu a spółką z o.o. Wynagrodzenie członka zarządu  określone uchwałą może być zarówno stałym wynagrodzeniem miesięcznym, a także innym okresowym. Może być na przykład uzależnione od wyników finansowych spółki czy od innych wskaźników. Wspólnicy mają dowolność co do jego określenia.

Opodatkowanie wynagrodzenia członka zarządu

Jeżeli członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie na podstawie powołania, przy braku nawiązywania stosunku prawnego, uznaje się te przychody za otrzymywane z działalności wykonywanej osobiście.

Zaliczka na podatek od wynagrodzenia członka zarządu powinna być pobrana w wysokości 12% (2023 rok). Przychód pomniejszacie o koszty uzyskania. W przypadku, gdy wynagrodzenie członka zarządu nie przekracza 200 zł, pobiera się jedynie zryczałtowany podatek według stawki 12% bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodów.

Spółka z o.o. jako płatnik od wypłaconego w ten sposób wynagrodzenia jest zobligowana pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczkę następnie przekazuje na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrała. Wpłaty zaliczki na podatek dokonuje do urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności.

Składki ZUS od wynagrodzenia

Wynagrodzenie wypłacane na podstawie uchwały, nie stanowi podstawy wymiaru składek społecznych. Akt powołania członka zarządu w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest wymieniony jako tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami ZUS. Wobec tego, członek zarządu z tego tytułu nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Niestety od dnia 01.01.2022 r. od wynagrodzenia członka zarządu wypłacanego na podstawie uchwały obowiązkowo należy zapłacić 9% składki zdrowotnej. Zatem spółka ma obowiązek zgłosić członka zarządu do ubezpieczenia zdrowotnego i jest płatnikiem składki zdrowotnej.

Wynagrodzenie członków zarządu, a szczególnie opodatkowanie i niepodleganie składkom społecznym budzi liczne kontrowersje. Co jakiś czas słyszymy o planowanej zmianie prowadzącej do oskładkowania tego wynagrodzenia również jeśli chodzi o składki społeczne. Zresztą nie jest tajemnicą, że również organy podatkowe od zawsze mocno interesują się tego rodzaju wynagrodzeniami członków zarządu.

Aktualizację wpisu znajdziecie we wpisie Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

***********************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu 

Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu

Zapraszam do zapoznania się również z innymi wpisami na blogu:

Zakaz konkurencji członka zarządu

Reprezentacja spółki przez prokurenta samoistnego a zarząd

Regulamin zarządu

Członek zarządu bez numeru pesel

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 42 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 18 października, 2018 o 10:58

  Pani Aneto jeśli w umowie spółki są podani członkowie zarządu, a chcielibyśmy podjąć uchwałę o wynagrodzeniu i z tym członkom nadać funkcję Prezesa i Wiceprezesa możemy podjąć taką uchwałę bez zmian w KRS? Łatwiej jest rozdzielić obowiązki jak mamy Prezesa i wiceprezesa a są to tylko nazwy stanowisk.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 października, 2018 o 17:05

  Pani Edyto,
  funkcje wpisuje się do KRS. Tak więc przy zmianie funkcji należałoby dokonać zmiany wpisu w KRS niestety.

  Odpowiedz

  Edyta 25 października, 2018 o 09:22

  A jakby np na umowach pisać np Jan Kowalski- Prezes, członek zarządu
  i pieczątkę Prezes podbijać to mogłoby tak być?
  Przy wzorcu umowy w s24 nie było funkcji wiceprezesa więc wpisany jest członek zarządu, a sp z o.o. została utworzona tylko po to by być komplementariuszem komandytowej

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 października, 2018 o 07:26

  Pani Edyto,
  spotkałam się już wielokrotnie w swojej pracy z taka praktyką.

  Odpowiedz

  Karolina 26 listopada, 2018 o 10:06

  Pani Aneto a co w przypadku kiedy Prezes zarządu jest jednocześnie 100 % udziałowcem ? Może podpisać uchwałę w której jest wskazane wynagrodzenie dla niego ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 29 listopada, 2018 o 17:08

  Pani Karolino,
  nie widzę przeciwwskazań, pod warunkiem że w umowie spółki nie ma jakiś szczególnych zapisów w tym zakresie.

  Odpowiedz

  Bartosz 30 listopada, 2018 o 06:51

  Pani Aneto.
  – Jak w takim przypadku wygląda ozusowanie takiego wynagrodzenia?
  – Jak wygląda ozusowanie takiego wynagrodzenia w przypadku gdy prezes zarządu posiada już umowę o pracę w innej spółce?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 grudnia, 2018 o 18:25

  Panie Bartoszu,
  we wpisie zawarta jest odpowiedź na Pana pytanie.

  Odpowiedz

  Marian 28 lutego, 2019 o 10:17

  Chyba nie do końca, bo działalność członka zarządu, który jest jednoczesnie jedynym udziałowcem jest ozusowana z automatu, jak zabezpieczenie omijania prowadzenia interesów w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
  Jeśli się mylę, proszę mnie porpawić, ale nie spotkałem jeszcze księgowości, która nie kładłaby nacisku na ten jeden konkretny aspekt

  Wiktor 5 grudnia, 2018 o 11:02

  Dzień dobry
  Czyt te same zasady obowiązują w przypadku wynagrodzenia prezesa fundacji?

  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Monika 16 stycznia, 2019 o 09:51

  Dzień dobry,
  jak w takim razie wyliczyć samo wynagrodzenie ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 lutego, 2019 o 06:51

  Pani Moniko,
  będę jeszcze o tym pisać na blogu, ale nie ma sztywnych zasad. Wynagrodzenie zależy od spółki, jej przychodów, ilości pracy, zapisów umowy spółki dotyczących sposobu ustalania wynagrodzenia itd. Może to 5000 zł, a może to być również 50.000 zł.

  Odpowiedz

  Jakub 9 lutego, 2019 o 11:41

  Pani Aneto,

  Czy dopuszczalne jest wprowadzenie wynagrodzenia mieszanego? Np. 30% docelowego wynagrodzenia Członka Zarządu pobierane będzie na zasadzie umowy o pracę, a 70% na podstawie uchwały. Czy również w takim wypadku część wynagrodzenia pobierana na podstawie uchwały nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu?

  Pozdrawiam
  Jakub

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lutego, 2019 o 07:04

  Panie Jakubie,
  nie ma żadnych ograniczeń w przypadku ustalenia wynagrodzenia członka zarządu, chyba że spółka sobie te ograniczenia narzuci, np. w umowie spółki. Póki co wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały nie podlega pod zus.

  Odpowiedz

  Marta 29 kwietnia, 2019 o 11:07

  Pani Aneto czy można takie uchwały tworzyć np. co miesiąc i co miesiąc ustalać inną kwotę wynagrodzenia dla Prezesa, np. w oparciu o wynik finansowy spółki z zamkniętego okresu poprzedzającego wypłatę (wypłata procentowa lub kwotowa), zakładając, że wypłata takiego wynagrodzenia wystąpi tylko wtedy, gdy spółka osiągnie zysk w danym okresie?
  Chciałabym się upewnić, czy takie rozwiązanie byłoby właściwe, chociażby ze względu na minimalizację ryzyka zbytniego obciążenia wyniku spółki poprzez ustalanie i wypłatę na mocy uchwały (z góry na jakiś dłuższy okres) stałego wynagrodzenia kwotowego nie znając przyszłych wyników finansowych w poszczególnych okresach. Czy takie działanie jest właściwe i praktykowane w spółkach?

  Odpowiedz

  Sylwia 13 sierpnia, 2019 o 14:58

  Dzień dobry,
  jeśli uchwała o wynagrodzeniu członka zarządu została podjęta w formie aktu notarialnego, to czy do jej zmian również niezbędne jest zachowanie takiej formy?

  Odpowiedz

  Monika 13 września, 2019 o 12:48

  Pani Aneto,
  pracuję w Spółdzielni, obecny Prezes był najpierw zwykłym pracownikiem na umowę o pracę, następnie decyzją Walnego Zgromadzenia Rady Nadzorczej Naszej Spółdzielni został wybrany na członka 3- osobowego Zarządu. W tej chwili mamy Zarząd 2- osobowy i ów wspomniany członek jest teraz Prezesem Zarządu na mocy uchwały Walnego zgromadzenia. Otrzymuje on comiesięczne stałe wynagrodzenie, ewentualnie decyzja Rady otrzymuje premię kwartalną. Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość by ów Prezes otrzymał dodatek do comiesięcznego wynagrodzenia za pracę, którą wykonuje dodatkowo np. zastępując pracowników innych szczebli podczas ich nieobecności. Jesteśmy mała Spółdzielnią i w wielu przypadkach zdarza się, że człowiek pracuje na kilku stanowiskach. czy istnieje możliwość wynagrodzenia Prezesa za to, że pracuje- wykonuje inna pracę a nie tylko pełni funkcję Prezesa?

  Odpowiedz

  Agata 11 października, 2019 o 09:50

  Pani Mecenas.
  Czy w przypadku powołania Prezesa Zarządu Uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dniem 27.09.2019 r (Rezygnacja poprzedniego Prezesa Zarządu pełniącego Zarząd jednoosobowo na Zgromadzeniu Wspólników dn 26.09.2019 r (oświadczenie o rezygnacji wysłane wraz z zaproszeniami na Zgromadzenie dnia 11.09.2019 r) to czy ryczałt wypłacany poprzedniemu Prezesowi należy się w pełnej m=-cnej kwocie, czy też należy go obliczyć stosownie do ilości dni pełnienia Zarządu – i tak samo w odniesieniu do nowo powołanego Prezesa? Czy w Uchwale o powołaniu nowego Prezesa nalezy posłużyć się data złozonego oświadczenia wysłanego z zaproszeniami na Zgromadzenie, czy też datą zgromadzenia Wspólników.
  Bardzo proszę o radę.

  Odpowiedz

  Karolina 5 grudnia, 2019 o 19:31

  witam mam pytanie ponieważ właśnie zostałam poproszona o napisanie uchwały na podstawie której aktualny członek zarządu będzie otrzymywał regularne wynagrodzenie, rozumiem że nie muszę w danej ustawie ani nigdzie indziej określać pełnionej przez niego funkcji w spółce ?
  wynagrodzenie nie podlega Zus ? odprowadzamy tylko podatek PIT4?
  koniec roku dla takiego członka zarządu wystawiam normalnie pit 11 ?
  pytanie jest jeszcze odnośnie ewidencji wypłaconego wynagrodzenia czy mamy do tego stworzyć odrębny dokument? listę plac ? czy wystarczy KW czy polecenie przelewu ?

  czy gdzieś na blogu dostanę wzór podobnej uchwały ?

  Odpowiedz

  Zbigniew 7 stycznia, 2020 o 18:10

  Pani Aneto,

  Pisze Pani m.in: \”… członek zarządu, którego poza stosunkiem organizacyjnym powołania nie łączy ze spółką żadna inna umowa, nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

  A jeśli ten członek zarządu jest jednocześnie udziałowcem spółki to również jego wynagrodzenie (wypłacane na podstawie uchwały WZ) nie podlega ubezpieczeniom?

  Pozdrawiam,
  Zbigniew Popowski

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 stycznia, 2020 o 09:33

  Panie Zbigniewie,
  sam fakt bycia wpólnikiem nie ma wpływu na podleganie wynagrodzenia na podstawie uchwały składkom zus.

  Odpowiedz

  Dariusz 14 stycznia, 2020 o 13:18

  Dzień dobry

  Mam zapytanie o wynagrodzenie członka zarządu, który ma 50% udział i podlega ubezpieczeniu KRUS.
  Czy uchwała o wynagrodzeniu jest korzystniejsza od umowy zlecenia, przy zachowaniu minimalnego wynagrodzenia?

  Pozdrawiam
  Darek,

  Odpowiedz

  Rafał 3 lutego, 2020 o 14:37

  Dzień dobry,
  Czy można podjąć uchwałę o wynagrodzeniu zarządu jeśli spółka posiada dwóch wspólników którzy to również zasiadają w zarządzie spółki? Czy nie będzie tu żadnych przeszkód? oraz pytanie odnośnie podatku, mianowicie stawka podatku od tego typu wynagrodzenia wynosić będzie aktualnie 17% ?
  Z góry dziękuje za pomoc 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 lutego, 2020 o 21:24

  Panie Rafale,
  można podjąć taką uchwałę.

  Odpowiedz

  Alicja 16 kwietnia, 2020 o 09:34

  Pani Mecenas,

  co w przypadku, gdy członek zarzadu ma już kontrakt menadżerski, a spółka chce zmienić na wynagrodzenie na podstawie uchwały? Należy rozwiązać umowę menadżerską, a z dniem jej rozwiązania podjąć uchwałę? Jak to rozwiązać?

  Pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz

  Maksymilian 26 czerwca, 2020 o 19:07

  Dzień dobry, co jeżeli przekroczy wynagrodzenie 85 tys?
  Wtedy jest 32%? Czy obowiązuje 18/17% bez znaczenia?
  Dziękuję i pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 czerwca, 2020 o 08:56

  Panie Maksymilianie,
  aktualnie 17%, a po przekroczeniu 32%

  Odpowiedz

  renata 24 lipca, 2020 o 20:53

  Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie. wspólnicy spółki z o.o. pełnią funkcję członka zarządu, na podstawie umowy podpisali kontrakt menagerski na podtawie której mają wypłacane stałe comiesięczne wynagrodzenie od którego opłacają podatek oraz ubezpieczenie zdrowotne (posiadają umowę o pracę w innej firmie) po osiądnięciu zysku za rok 2019 chcą podnieść wynagrodzenie na podstawie uchwały. Czy mogą w tej sytuacji zrezygnować z kontraktu menagrerskiego i podjąć uchwałę na zasadzie powołania wypłacać wynagrodzenie by pominąć składki ZUS?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 lipca, 2020 o 20:43

  Pani Renato,
  przepisy nie narzucają sposobu wypłaty wynagrodzenia członkom zarządu czy obowiązku podpisania jakiejkolwiek umowy. Tak więc wybór jak dokonać wypłaty należy do wspólników i członków zarządu. Przynajmniej w większości spółek.

  Odpowiedz

  RENATA 31 sierpnia, 2020 o 10:00

  WITAM SEDECZNIE,
  moje pytanie dotyczy zróżnicowania wynagrodzeń członków zarządu, czy przykładowo prezes może otrzymać 200 zł wynagrodzenia a wiceprezes 10000tyś, czy należy to udokumentować zaangażowaniem czy też większymi obowiązkami wiceprezesa, nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat
  z góry dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 sierpnia, 2020 o 16:11

  Pani REnato,
  teoretycznie może tak być. Ale taka różnica musi z czegoś wynikać i warto to udokumentować.

  Odpowiedz

  Mateusz 4 listopada, 2020 o 14:43

  Witam Pani Aneto,
  A czy w spółce z o.o. przy ustalaniu wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powoloania, gdzie zarząd stanowią jednocześnie dwaj wspólnicy mający po 50% udziałów ma zastosowanie § 244 ksh ?
  z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 listopada, 2020 o 15:08

  Panie Mateuszu,
  art. 244 ksh nie ma w tym przypadku zastosowania.

  Odpowiedz

  Beata 10 grudnia, 2020 o 12:41

  Dzień dobry,
  jakich formalności należny dokonać, jeśli jeden z członków zarządu sp. z o.o. (w tym udziałowiec udziałowiec) rezygnuje z pobierania wynagrodzenia? Jakie dokumenty należy przygotować?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 11 grudnia, 2020 o 09:03

  Pani Baeto,
  nie bardzo wiem o jakie formalności Pani chodzi. Do KRS tego Pani nie zgłasza. Wobec tego organ, który zdecydował o wypłacie wynagrodzenie powinien teraz zdecydować o zaniechaniu tej wypłaty.

  Odpowiedz

  Beata 30 grudnia, 2020 o 18:07

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawiałam się, czy tak informacja – decyzja o rezygnacji z wynagrodzenia powinna zostać złożona przez członka zarządu na piśmie.

  Odpowiedz

  Anna 28 stycznia, 2021 o 13:54

  Dzień dobry,

  piszę z nietypowym pytaniem: czy możliwe jest zróżnicowanie wynagrodzeń członków zarządu, w zarządzie w którym nie ma innych funkcji jak prezes czy wiceprezes?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Jan 4 lutego, 2022 o 13:04

  Dzień dobry,
  Nurtuje mnie kwestia kosztów uzyskania przychodu, dla członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, który pełniąc funkcję na podstawie aktu powołania, uzyskuje z tego tytułu przychód. Czy przysługuje wówczas zastosowanie zryczałtowanego k.u.p. w podstawowej wysokości?

  Odpowiedz

  Michał 2 marca, 2023 o 11:17

  Dzień dobry Pani Aneto,
  Jestem prezesem spółki i jednocześnie udziałowcem z większością udziałów. Wspólników jest dwóch i każdy z nas ma możliwość samodzielnego reprezentowania spółki. Czy w takiej sytuacji mogę sam sporządzić i podpisać uchwałę o swoim wynagrodzeniu jako prezesa, czy pod uchwałą powinny znaleźć się dwa podpisy?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
  Michał

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 marca, 2023 o 09:29

  Panie Michale,
  co do zasady uchwałę o wynagrodzeniu członków zarządu podejmuje zgromadzenie wspólników, chyba że ma Pan inne zapisy w umowie spółki dotyczace wynagrodzenia.

  Odpowiedz

  Ela 19 marca, 2024 o 12:38

  Dzień dobry,
  chciałam się dowiedzieć co w sytuacji jeśli Prezes posiada kontrakt menadżerski wypłata wypłacana jest mu co miesiąc i zapadnie decyzja z jego strony o wstrzymaniu wynagrodzenia na jeden miesiąc. Jakie rodzi to konsekwencje.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 lutego, 2019 o 10:38

  Panie Marianie,
  nie do końca jest tak jak pan twierdzi. Zus jak od działalności gospodarczej podlega wspólnik spółki z o.o., jeśli jest jedynym wspólnikiem w spółce. Wpis na blogu jest o wynagrodzeniu członka zarządu na podstawie uchwały.
  Jeśli więc jedyny wspólnik jest też członkiem zarządu to podlega zus jak od działalności gospodarczej jako wspólnik, a nie podlega zus jako członek zarządu jeśli ma wypłacane wynagrodzenie na podstawie uchwały.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: