Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Aneta Kułakowska27 sierpnia 20188 komentarzy

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Dzisiaj kolejny wpis zainspirowany pytaniami od Czytelników bloga.

Co do zasady nie widzę żadnych przeszkód, ani przeciwwskazań do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu. Jednak będzie wyjątek od tej zasady.

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeśli jesteś członkiem zarządu to możesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Przepisy prawa bowiem nie zabraniają członkowi zarządu prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może jednak podlegać ograniczeniu w przypadku, gdyby miała to być działalność konkurencyjna w stosunku do działalności prowadzonej przez spółkę. A to oznacza, że prowadzenie przez członka zarządu jednoosobowej działalności gospodarczej o takim samym profilu jak przedmiot działania spółki z o.o. jest prowadzeniem interesów konkurencyjnych. Aby członek zarządu mógł prowadzić działalność gospodarczą pomimo jej charakteru konkurencyjnego wobec spółki, powinien uzyskać zgodę spółki na jej prowadzenie. Brak takiej zgody może w przyszłości skutkować odpowiedzialnością wobec spółki za złamanie zakazu konkurencji.

Reasumując, członek zarządu ma prawo prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może podlegać ograniczeniu w stosunku do działalności, której przedmiotem są interesy konkurencyjne do interesów spółki. Co do zasady, zgody na prowadzenie działalności konkurencyjnej powinien udzielić organ spółki, który powołał członka zarządu.

***********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Umowa między członkiem zarządu a spółką 

Wynagrodzenie Członka Zarządu na podstawie uchwały

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marceli 23 stycznia, 2019 o 11:35

  Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. (prezesem), prowadzę też jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mogę sprzedać spółce z o.o. w której jestem prezesem towar ze swojej działalności a spółka sprzedaje go dalej z zyskiem?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 lutego, 2019 o 06:45

  Panie Marceli,
  może Pan. Jednak należy pamiętać o tym, że umowa dotyczy spółki i prezesa zarządu, co wiąże się z innymi wymogami.

  Odpowiedz

  Sylwia 4 lutego, 2019 o 19:09

  Czy osoba prowadząca JDG od 5 lat może w roku 2019 otworzyć sp z o.o. jednoosobową o takim samym profilu działalności jak JDG i skorzystać z 9% podatku od osób prawnych w sp z o.o. ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lutego, 2019 o 06:56

  Pani Sylwio,
  nie ma żadnych przeszkód do założenia spółki. Inna kwestią są ustalenia wynikające z zakazu konkurencji, jeśli miałaby Pani dalej prowadzić JDG. Kwestie podatkowe proszę ustalić z księgową.

  Odpowiedz

  Jacek 2 października, 2019 o 12:54

  Witam serdecznie.
  Przeszedłem nabór na prezesa zarządu sp. z o.o. właściciel spółki proponuje, że najlepszym rozwiązaniem dla spółki jak i dla mnie samego będzie założenie przeze mnie działalności gospodarczej. Jakie w związku z tym są plusy i minusy dla mojej osoby?

  Odpowiedz

  Krzysztof 4 czerwca, 2020 o 23:48

  3 listopada 2014 roku rozpocząłem prowadzenie JDG. Zmuszony byłem do jej zamknięcia z dniem 31 grudnia 2015. Normalnie po 5 latach, czyli od 1 stycznia 2021 roku mógłbym otworzyć ponownie DG z preferencyjnymi składkami ZUS. Jednak od 16 kwietnia 2020 jestem członkiem zarządu w spółce z o.o. Moje pytanie: czy bycie członkiem zarządu równoznaczne jest z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej? Czy przerywa to bieg 5 letniego okresu karencji, w których nie można skorzystać z obniżonego ZUS-u? Czy to dwie zupełnie rozłączne kwestie? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Robert 8 lipca, 2021 o 16:56

  prowadzę JDG i płacę pełny ZUS. Czy zakładając sp zoo jednosobowo muszę płacić znowu pełny ZUS czy z racji iż płacę go w JDG jestem zwolniony z niego ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Andrii 3 lutego, 2022 o 08:46

  Witam. Jestem obywatelem Ukrainy, mam karte czasowego pobytu dla pracy. Czy istnieje jakas mozliwosc otworzyc JDG?
  Z powazaniem, Andrii Zhernosek

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: