Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Aneta Kułakowska27 sierpnia 20186 komentarzy

Dzisiaj kolejny wpis zainspirowany pytaniami od Czytelników bloga. Tym razem Pani Monika zapytała mnie:

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

 

Co do zasady nie widzę żadnych przeszkód, ani przeciwwskazań do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu. Jednak będzie wyjątek od tej zasady.

 

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeśli jesteś członkiem zarządu to możesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Przepisy prawa bowiem nie zabraniają członkowi zarządu prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może jednak podlegać ograniczeniu w przypadku, gdyby miała to być działalność konkurencyjna w stosunku do działalności prowadzonej przez spółkę. A to oznacza, że prowadzenie przez członka zarządu jednoosobowej działalności gospodarczej o takim samym profilu jak przedmiot działania spółki z o.o. jest prowadzeniem interesów konkurencyjnych. Aby członek zarządu mógł prowadzić działalność gospodarczą pomimo jej charakteru konkurencyjnego wobec spółki, powinien uzyskać zgodę spółki na jej prowadzenie. Brak takiej zgody może w przyszłości skutkować odpowiedzialnością wobec spółki za złamanie zakazu konkurencji.

 

Reasumując, członek zarządu ma prawo prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może podlegać ograniczeniu w stosunku do działalności, której przedmiotem są interesy konkurencyjne do interesów spółki. Co do zasady, zgody na prowadzenie działalności konkurencyjnej powinien udzielić organ spółki, który powołał członka zarządu.

 

 

*****

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Umowa między członkiem zarządu a spółką 

Wynagrodzenie Członka Zarządu na podstawie uchwały

Reprezentacja spółki przez prokurenta samoistnego a zarząd

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marceli 23 stycznia, 2019 o 11:35

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. (prezesem), prowadzę też jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mogę sprzedać spółce z o.o. w której jestem prezesem towar ze swojej działalności a spółka sprzedaje go dalej z zyskiem?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 4 lutego, 2019 o 06:45

Panie Marceli,
może Pan. Jednak należy pamiętać o tym, że umowa dotyczy spółki i prezesa zarządu, co wiąże się z innymi wymogami.

Odpowiedz

Sylwia 4 lutego, 2019 o 19:09

Czy osoba prowadząca JDG od 5 lat może w roku 2019 otworzyć sp z o.o. jednoosobową o takim samym profilu działalności jak JDG i skorzystać z 9% podatku od osób prawnych w sp z o.o. ?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 8 lutego, 2019 o 06:56

Pani Sylwio,
nie ma żadnych przeszkód do założenia spółki. Inna kwestią są ustalenia wynikające z zakazu konkurencji, jeśli miałaby Pani dalej prowadzić JDG. Kwestie podatkowe proszę ustalić z księgową.

Odpowiedz

Jacek 2 października, 2019 o 12:54

Witam serdecznie.
Przeszedłem nabór na prezesa zarządu sp. z o.o. właściciel spółki proponuje, że najlepszym rozwiązaniem dla spółki jak i dla mnie samego będzie założenie przeze mnie działalności gospodarczej. Jakie w związku z tym są plusy i minusy dla mojej osoby?

Odpowiedz

Krzysztof 4 czerwca, 2020 o 23:48

3 listopada 2014 roku rozpocząłem prowadzenie JDG. Zmuszony byłem do jej zamknięcia z dniem 31 grudnia 2015. Normalnie po 5 latach, czyli od 1 stycznia 2021 roku mógłbym otworzyć ponownie DG z preferencyjnymi składkami ZUS. Jednak od 16 kwietnia 2020 jestem członkiem zarządu w spółce z o.o. Moje pytanie: czy bycie członkiem zarządu równoznaczne jest z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej? Czy przerywa to bieg 5 letniego okresu karencji, w których nie można skorzystać z obniżonego ZUS-u? Czy to dwie zupełnie rozłączne kwestie? Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: