W umowie spółki mam wpisane, że jeśli chcę sprzedać udziały to muszę uzyskać zgodę spółki. Co to oznacza? I kto powinien takiej zgody udzielić?
Pytanie zadała Czytelniczka bloga. Dość często pytacie o sprzedaż udziałów. Dzisiaj odpowiem na jedno z Waszych pytań.
W większości Waszych umów spółek można spotkać zapisy, które uzależniają sprzedaż udziałów spółki od udzielenia zgody. Najczęściej jest to zgoda spółki lub zgoda zgromadzenia wspólników.
Zgoda spółki na sprzedaż udziałów
Art. 182 § 1 k.s.h.
Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.
Oznacza to, że co do zasady, sprzedaż udziałów nie wymaga zgody innego wspólnika ani zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Wspólnicy nierzadko korzystają z możliwości uzależnienia sprzedaży udziałów od zgody samej spółki, zgromadzenia wspólników czy konkretnego wspólnika. Takie zapisy nikogo nie dziwią. Wszakże jakoś musicie się zabezpieczyć przed wstąpienie do spółki osób niepożądanych.
Forma zgody na zbycie udziałów
Jeśli w umowie nie macie opisanej procedury udzielenia zgody to stosujecie przepisy k.s.h. Możecie się z nich dowiedzieć, że w przypadku kiedy sprzedaż udziałów jest uzależniona od zgody spółki, zgody udziela zarząd w formie pisemnej. Zatem jeśli planujecie sprzedaż udziałów, a w umowie spółki zbycie udziałów zostało uzależnione od zgody spółki to występujecie do zarządu o udzielenie tej zgody. Poniżej zamieszczam przykładowy wniosek o udzielenie takiej zgody.
Wspólnik: ……………….. Warszawa, dnia …………………..
Adres:……………..
Zarząd Spółki
…………. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
00-000………………
ul……………….
Wniosek o wyrażenie zgody na zbycie udziałów
Niniejszym na podstawie § …… ust. ….. Umowy Spółki, wnoszę o wrażenie przez Spółkę zgody na sprzedaż przeze mnie ……… udziałów w Spółce na rzecz Pana ……………………
Podpis wspólnika
………………………………..
Wzór zgody zarządu na zbycie udziałów
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór treści uchwały zarządu udzielającej zgody na zbycie udziałów.
Uchwała Zarządu nr….
z dnia …………..
Zarząd Spółki ……………………… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w …………………… niniejszym udziela zgody na sprzedaż ……….(ilość udziałów) udziałów wspólnikowi Panu ………………. na rzecz Pana …………….
Co zrobić jak zarząd nie udzieli zgody?
Może się jednak zdarzyć tak, że wspólnik planujący sprzedać udziały wystąpi do zarządu o udzielenie zgody na sprzedaż i jej nie uzyska.
Co w takim razie może zrobić wspólnik, jeśli zarząd nie podejmie jednak uchwały w przedmiocie udzielenia zgody, ewentualnie jeśli tej zgody nie udzieli?
Wspólnikowi pozostaje możliwość skorzystania z drogi sądowej. Może on wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż udziałów. Warunkiem jest jednak istnienie „ważnych powodów”, których k.s.h. nie definiuje.
Sprzedaż udziałów bez zgody spółki
Wbrew pozorom, umów sprzedaży udziałów zawartych bez wymaganej zgody jest sporo w obrocie. Czasem to wynika z niewiedzy, a czasem jest celową kalkulacją. Wspólnik sprzedając w ten sposób udziały liczy zwyczajnie na to, że nikt tego nie zauważy i nie zakwestionuje umowy.
Umowa zbycia udziałów zawarta bez wymaganej zgody zarządu jest jednak bezskuteczna zarówno wobec spółki, jak i w stosunkach między stronami. Zatem taka umowa sprzedaży udziałów nie wywołuje skutków do momentu uzyskania zgody. Pamiętajcie, że zarząd może udzielić zgody na sprzedaż udziałów przed zawarciem umowy sprzedaży, jak i po jej zawarciu. Zbycie udziału bez zgody spółki nie skutkuje bowiem nieważnością bezwzględną tej czynności, ale jej tzw. bezskutecznością zawieszoną. Zatem umowa sprzedaży może stać się skuteczna jakiś czas po jej podpisaniu, jeśli uzyskacie zgodę zarządu.
Jeśli więc jesteś wspólnikiem, zanim dokonasz sprzedaży udziałów, sprawdź czy musisz uzyskać zgodę na ich sprzedaż. Jeśli uzyskasz taką zgodę to przechowuj ją razem z umową sprzedaży udziałów na wypadek, gdyby w przyszłości ktoś kwestionował jej skuteczność.
********************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujesz umowy sprzedaży to zapraszam Cię do sklepu z ebookami. Znajdziesz tam wzór umowy sprzedaży z dodatkowymi wzorami dokumentów.
Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami blogowymi:
Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?
Czy rezygnację członka zarządu trzeba potwierdzic uchwałą o odwołaniu?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dobry wieczór
Klient ma 100 % udziałów w spółce z o.o.. Chce zbyć połowę udziałów w tej spółce. Klient jest też jedynym członkiem zarządu a umowa spółki wymaga na zbycie zgody Zarządu w formie pisemnej, co w takiej sytuacji robić bo są rozbieżności w doktrynie , chodzi o Warszawę głównie … zgoda zarządu ..ale mamy konflikt interesów bo wyraża sam sobie, zgoda Zgromadzenia ..też sam sobie bo jedyny wspólnik, to i to :-), czy coś innego ….
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pani Anno,
wyraża zgode niejako sam sobie i tak musi być.
Czyli jednoosobowy Zarząd może podpisać Uchwałę, w której zgadza się na sprzedaż części swoich udziałów?
Witam serdecznie,
u mnie jest tak: Prezes zarządu 51% i członek zarządu 49%. Członek zarządu chce zbyć udziały.
W umowie spólki jest zapis, że zbycie udziałów wymaga zgody spółki, ale również jest zapis, że „do składania oświadczeń w imieniu spółki jest upoważniony każdy z członków zarządu samodzielnie”.
Czy w momencie, kiedy członek zarządu poprosi spółkę o zgodę na zbycie (a nie dostanie jej) i minie okres 30 dni, to czy może sam sobie na zbycie udziałów wyrazić zgodę?
Dziękuję i pozdrawiam
Czy prawnie jest możliwy zapis w umowie spółki że wspólnik wspólnikowi może odsprzedać udziały bez zgody Zarządu. Obecnie wszystkie potencjalne udziały do sprzedaży skupuje prezes jako 1 osobowy zarząd a wszystkim innym chętnym odmawia bez podania przyczyny. Jeśli jako udziałowcy chcielibyśmy zmienić zapis w umowie spółki to czy może być taki że wspólnik wspólnikowi może odsprzedać udziały bez zgody zarządu. Ile procent udziałów musi być za taką zmianą aby taka umowa mogła być prawnie zmieniona.
Dziękuję za informację.
Panie Mieczysławie,
w ogóle nie ma obowiązku, aby zbycie udziałów było w jakikolwiek sposób ograniczone. Zatem wszelkie ograniczenia w tym zakresie powinny być wpisane w umowę spółki.
Czy oświadczenie zarządu o wyrażeniu zgody na zbycie udziałów może zostać złożone z kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Czy uchwałę zarządu, niezależnie od sposobu podpisu, należy dołączyć do wniosku o wpis zmian w KRS?
Dzień dobry!’
Interesuje mnie ryzyko, jakie ponoszą zbywcy udziałów Spółki z o.o. po zbyciu ich w całość.
Potocznie mówiąc, sprzedadzą całą spółkę innej osobie/firmie. Czy mogą powstać zobowiązania zwrotne? Długi ? Regres żądań ?
Serdecznością się polecam i dziękuję.
M
Pani Moniko,
nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem w komentarzu.
Dzień dobry , Tata jest głównym udziałowcem w spółce 60% , maz ma 20% i jest udziałowiec obcy który posiada 20% . Z powodu ciężkiego stanu zdrowia Taty zbyl on udziały w drodze darowizny przez aktem notarialny na mnie po akcie notarialnym 2tyg otrzymałam dopiero zgodę rady nadzorczej czy ten akt jest ważny i mogę go złożyć do krs
Pozdrawiam
Barbara
czy zarząd wyraża zgodę tylko w formie uchwały? czy może napisac taką zgodę bez podejmoiwania uchwały???
Umowa spółki wymaga zgody na zbycie udziałów w formie uchwały Zgromadzenia Wspólników. Czy wspólnik który chce zbyć udziały jest wyłączony z głosowania nad uchwałą w sprawie ich zbycia czy może wziąć udział w głosowaniu na zasadach ogólnych?