Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Aneta Kułakowska31 sierpnia 20186 komentarzy

Ostatnio na blogu pojawiły się wpisy dotyczące sposobów wynagradzania członków, jak i o wynagrodzeniu członka zarządu na podstawie uchwały oraz przykładowy wzór takiej uchwały. Dzisiaj pomyślałam, że dla odmiany może napiszę o przypadkach kiedy członek zarządu takiego wynagrodzenia nie dostaje. O to zresztą również pytacie, więc warto poruszyć ten temat.

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Wydawałoby się, że członkowie zarządu reprezentujący spółkę z o.o., ponoszący odpowiedzialność i na których barkach spoczywa spora ilość obowiązków powinni zarabiać i w dodatku całkiem nieźle. Zdarzają się jednak sytuacje, w których członek zarządu pełni funkcję nie otrzymując żadnego wynagrodzenia. Moglibyśmy powiedzieć, że jeśli się na to zgadza to w czym problem. I w sumie słusznie. To od członka zarządu i spółki zależy ile i czy w ogóle dostaje z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenie.

I nie byłoby problemu, przecież nawet przepisy k.s.h. nie wprowadzają obowiązku wypłaty wynagrodzeń dla członków zarządu. A to oznacza, że sytuacja, w której członek zarządu pełni swoje funkcje bez wynagrodzenia wydaje się prawnie dopuszczalna. I w sumie mogłoby tak być, gdyby nie organy podatkowe. Otóż, zdaniem organów podatkowych w przypadku kiedy członek zarządu pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia, po stronie spółki z o.o. może powstać przychód z tytułu otrzymywania nieodpłatnego świadczenia w postaci pracy członka zarządu, a to z kolei podlega opodatkowaniu CIT. Przychodem spółki z o.o. w tym przypadku będzie wartość świadczeń – pracy członka zarządu nieodpłatnie.

Przychód spółki z o.o. z tytułu nieodpłatnego świadczenia

Osobiście zachęcam do ustalania i wypłaty członkom zarządu wynagrodzenia. Niewypacanie wynagrodzenia i uzyskana w ten sposób oszczędność może okazać się tylko pozorna. W przypadku jakiejkolwiek kontroli urzędu skarbowego w spółce z o.o. to najczęściej właśnie umowy z członkami zarządu są sprawdzane. A w przypadku sytuacji kiedy członek zarządu pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia, dochodzi do wyceny wartości przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia na podstawie cen rynkowych. I może się niestety okazać, że w ten sposób ustalona wartość przychodu nas mocno zaskoczy. A policzony za kilka lat podatek do zapłaty jeszcze bardziej. Dlatego warto się zastanowić czy nie ograniczyć ryzyka uznania przez organy podatkowe, że dochodzi do powstania nieodpłatnego świadczenia w związku z brakiem wynagrodzenia członków zarządu i nie ustalić wynagrodzenia na akceptowalnym dla spółki poziomie.

Wspólnik – członkiem zarządu bez wynagrodzenia

Wydawać się może, że z mniejszym ryzykiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy funkcję członka zarządu nieodpłatnie pełni osoba będąca jednocześnie wspólnikiem w spółce z o.o. Organy podatkowe  często wskazują, że osobie będącej wspólnikiem z tytułu posiadania udziałów w spółce przysługują określone prawa majątkowe, np. prawo do dywidendy czy też prawo do otrzymania majątku spółki w razie jej likwidacji. A to oznacza, że taki członek zarządu nawet jeśli aktualnie nie otrzymuje wynagrodzenia to może liczyć na korzyści jako wspólnik. I tylko w takim przypadku jest szansa, że organy podatkowe nie uznają braku wynagrodzenia członka zarządu  z tytułu pełnienia funkcji za nieodpłatną korzyść spółki.

Jednak i w tych przypadkach należy liczyć się ze sporym ryzykiem, że interpretacja organów podatkowych nie będzie dla nas korzystna.

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam tematu. Mogę obiecać, że pojawią się kolejne wpisy w tym temacie.

*****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu 

Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu

Zapraszam do zapoznania się również z innymi wpisami na blogu:

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Czy członek zarządu musi mieć wyższe wykształcenie?

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Błażej Sarzalski / Rejestracja spółki z o.o. 3 września, 2018 o 21:20

  Ta interpretacja, że jak się jest jednocześnie wspólnikiem w spółce i prezesem to można bez ryzyka naliczenia podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia sobie pracować jest tak nieprawnicza, że szok.

  Swego czasu pisałem o tym u siebie na blogu. Ba, nawet walczyłem z fiskusem, aż do NSA w sprawie dotyczącej przychodu z nieodpłatnego świadczenia wspólnika. Koniec końców najbezpieczniej jest przyjąć, że każda praca darmowa na rzecz spółki, albo każde darmowe udostępnienie jej np. lokalu powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 września, 2018 o 07:27

  Szanowny Panie Mecenasie, bardzo dziękuje za trafne spostrzeżenia. Jeśli mój wpis sprawia, iż można go odczytać, iż bez żadnego ryzyka naliczenia podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia można być jednocześnie wspólnikiem w spółce i prezesem to rzeczywiście mój błąd. Nie o to mi chodziło. Dzięki Pana komentarzowi dopisałam zdanie, którego zabrakło. Poza tym, nie wyczerpałam tematu i planowałam przygotować wpis o przypadkach różnych interpretacji podatkowych w tym temacie.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 4 września, 2018 o 12:36

  Ależ ja nie sugerowałem niczego takiego, po prostu sugerowałem, że interpretacje podatkowe są tutaj niekonsekwentne.

  W tym temacie w sprawie, w której reprezentowałem klienta w NSA (sygn. akt II FSK 1889/14) NSA wyjaśnił, że decydujące dla faktu, że spółka z nieodpłatnej pracy wspólnika, zastrzeżonej w umowie spółki, powinna rozpoznać przychód, jest to, że wspólnik i spółka to dwa odrębne od siebie podmioty prawne.

  Naczelny Sąd Administracyjny uznał także, że ekwiwalentem za takie świadczenia nie może być dywidenda, ta przysługuje bowiem wyłącznie z tytułu posiadania uprawnień majątkowych związanych z faktem bycia wspólnikiem, nie zaś z tytułu tego, że wspólnik w spółkę wkłada pracę.

  Sąd więc nie wziął w ogóle pod uwagę tego, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma cechy spółki hybrydowej, a odpowiednia konstrukcja umowy może zobowiązać wspólników, podobnie jak w spółkach osobowych, do osobistych starań o dobro spółki, poprzez np. pracę lub świadczenie dla niej usług.

  Odpowiedz

  Jakub 16 lutego, 2019 o 18:24

  Dzień dobry,
  co więc może wykonywać współwłaściciel spółki będący jednocześnie prezesem lub członkiem zarządu w wypadku gdy nie wypłaca się mu wynagrodzenia?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 18 lutego, 2019 o 06:52

  Panie Jakubie,
  jeśli został powołany do zarządu i się na to zgodził to wykonuje obowiązki z tym związane. K.s.h. nie zobowiązuje do wypłaty wynagrodzenia dla członka zarządu, ale może to stanowić pewien problem podatkowy, o którym napisałam.

  Odpowiedz

  Magdalena 11 września, 2019 o 14:32

  Dzień dobry,

  Czy zgodnie z obietnicą zawartą w powyższym poście, temat dotyczący „Członka Zarządu bez wynagrodzenia” był kontynuowany?
  Interesuje mnie odpowiedź na takie zagadnienie:

  Spółka „Matka” wyznacza na członka Zarządu spółki córki I pracownika spółki córki II. Czy w takim przypadku, jeśli ten członek zarządu wykonuje swoje zadania nieodpłatnie należy rozpoznać dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: