Kto udziela urlopu członkowi zarządu spółki z o.o.?
W okresie urlopowym to często powtarzające się pytanie.
Urlop członka zarządu
Umowa o pracę może nie jest idealnym rozwiązaniem dla członka zarządu, przynajmniej takie jest moje zdanie. Ma jednak sporo zwolenników i dość często zdarza się, że członek zarządu pełni swoją funkcję właśnie w ramach umowy o pracę. Gdyby członek zarządu był zwykłym pracownikiem, to nie mielibyście pewnie wątpliwości co do zasad udzielania urlopów. W końcu to członkowie zarządu reprezentują spółkę, która jest pracodawcą. A w małych spółkach nierzadko zdarza się, że to właśnie członkowie zarządu podpisują wnioski urlopowe pracownikom.
W przypadku urlopów wypoczynkowych członków zarządu niektórzy stosują zasady określone w art. 210 §1 k.s.h. Zatem do podpisania urlopu członka zarządu w imieniu spółki zgromadzenie wspólników ustanawia pełnomocnika. Ewentualnie w imieniu spółki działa rada nadzorcza. Uważam jednak, że w przypadku urlopu w/w przepis nie ma zastosowania.
Kto udziela urlopu członkowi zarządu?
Moim zdaniem, w przypadku zarządu co najmniej dwuosobowego, urlopu może mu udzielić inny członek zarządu. Za takim rozwiązaniem opowiedział się również SN w orzeczeniu z dnia 26 lutego 2003 r. I PK 159/2002:
„Udzielenie urlopu wypoczynkowego członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez innego członka tego zarządu jest skuteczne i nie wymaga zatwierdzenia przez radę nadzorczą.”
Udzielenie zatem urlopu członkom zarządu należy do kompetencji samego zarządu. W mojej opinii, członkowie zarządu mogą wzajemnie udzielać sobie urlopu
Co jednak w przypadku, jeśli zarząd jest jednoosobowy?
Zdaję sobie sprawę z różnych stanowisk w tej kwestii. Jednak uważam, że w takiej sytuacji członek zarządu może sam sobie udzielić urlopu wypoczynkowego. Jeśli jest pracownikiem to przysługuje mu urlop wypoczynkowy wskazany w kodeksie pracy. Nie decyduje zatem o długości swojego urlopu, a jedynie o jego terminie. Zatem to do jego decyzji należy zorganizowanie wszystkiego tak, aby nieobecność ze względu na urlop nie zaszkodziła funkcjonowaniu spółki.
Napiszcie w komentarzu z jaką praktyką macie do czynienia u siebie.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy prokurent może być członkiem zarządu?
O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny
Rezygnacja przez członka zarządu
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję, bardzo pomocny artykuł. Ale w końcu trochę mi się pokręciło w głowie.
Pani Mecenas, uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
To jeżeli mamy spółkę dwuosobową (95/5), ale zarząd – jednoosobowy (tylko prezes), i ten prezes jest jednocześnie jednym z pracowników, to np. Umowę o pracę, aneksy do umowy, on nie może podpisać sam sobie, a urlop – może? Czy ja to złe zrozumiałam?
I kto w takim razie może podpisywać umowy z nim?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Eleno,
we wpisie jest mowa tylko o urlopie, a urlop nie jest umową między członkiem zarządu a spółką. O umowach przeczyta Pani tutaj: https://zarzadwspolcezoo.pl/umowa-miedzy-czlonkiem-zarzadu-a-spolka-z-o-o/
Dzień dobry,
Mam pytanie dotyczące zawierania umów z pracownikami i podpisywania aneksów na zmianę wynagrodzenia od stycznia jeśli prezes zarządu jest już 2 m-c na zwolnieniu a jest jedyny w zarządzie, czy może powołać osobę z zewnątrz, która nie jest wspólnikiem Spólki z o.o. ani w organach tej spółki do zawierania takich umów i sprawowania pieczy nad pracownikiem, który jest wspólnikiem?
Ciekawy i wartościowy blog!
Panie Rafale,
bardzo dziękuję 🙂
Subskrypcja bloga