Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kto udziela urlopu członkowi zarządu?

Aneta Kułakowska10 stycznia 20216 komentarzy

Kto udziela urlopu członkowi zarządu spółki z o.o.?– w okresie urlopowym to często powtarzające się pytanie.

Kto udziela urlopu członkowi zarządu?

Urlop członka zarządu

Umowa o pracę może nie jest idealnym rozwiązaniem dla członka zarządu, przynajmniej moim zdaniem. Ma jednak sporo zwolenników i dość często zdarza się, że członek zarządu pełni swoją funkcję właśnie w ramach umowy o pracę. Gdyby członek zarządu był zwykłym pracownikiem, to nie mielibyście pewnie wątpliwości co do zasad udzielania urlopów. W końcu to członkowie zarządu reprezentują spółkę, która jest pracodawcą. A w małych spółkach nierzadko zdarza się, że to właśnie członkowie zarządu podpisują wnioski urlopowe pracownikom.

W przypadku urlopów wyczynkowych członków zarządu niektórzy stosują zasady określone w art. 210 §1 k.s.h. Zatem do podpisania urlopu członka zarządu w imieniu spółki zgromadzenie wspólników ustanawia pełnomocnika. Ewentualnie w imieniu spółki działa rada nadzorcza. Uważam jednak, że w przypadku urlopu w/w przepis nie ma zastosowania.

Kto udziela urlopu członkowi zarządu?

Moim zdaniem, w przypadku zarządu co najmniej dwuosobowego, urlopu może mu udzielić inny członek zarządu. Za takim rozwiązaniem opowiedział się również SN w orzeczeniu z dnia 26 lutego 2003 r. I PK 159/2002:

„Udzielenie urlopu wypoczynkowego członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez innego członka tego zarządu jest skuteczne i nie wymaga zatwierdzenia przez radę nadzorczą.”

Udzielenie zatem urlopu członkom zarządu należy do kompetencji samego zarządu. W mojej opinii, członkowie zarządu mogą wzajemnie udzielać sobie urlopu

Co jednak w przypadku, jeśli zarząd jest jednoosobowy?

Zdaję sobie sprawę z różnych stanowisk w tej kwestii. Jednak uważam, że w takiej sytuacji członek zarządu może sam sobie udzielić urlopu wypoczynkowego. Jeśli jest pracownikiem to przysługuje mu urlop wypoczynkowy wskazany w kodeksie pracy. Nie decyduje zatem o długości swojego urlopu, a jedynie o jego terminie. Zatem to do jego decyzji należy zorganizowanie wszystkiego tak, aby nieobecność ze względu na urlop nie zaszkodziła funkcjonowaniu spółki.

Napiszcie w komentarzu z jaką praktyką macie do czynienia u siebie.

********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy prokurent może być członkiem zarządu?

O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny

Rezygnacja przez członka zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Elena 10 stycznia, 2021 o 19:49

  Dziękuję, bardzo pomocny artykuł. Ale w końcu trochę mi się pokręciło w głowie.

  Pani Mecenas, uprzejmie proszę o wyjaśnienie.
  To jeżeli mamy spółkę dwuosobową (95/5), ale zarząd – jednoosobowy (tylko prezes), i ten prezes jest jednocześnie jednym z pracowników, to np. Umowę o pracę, aneksy do umowy, on nie może podpisać sam sobie, a urlop – może? Czy ja to złe zrozumiałam?
  I kto w takim razie może podpisywać umowy z nim?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 stycznia, 2021 o 20:33

  Pani Eleno,
  we wpisie jest mowa tylko o urlopie, a urlop nie jest umową między członkiem zarządu a spółką. O umowach przeczyta Pani tutaj: https://zarzadwspolcezoo.pl/umowa-miedzy-czlonkiem-zarzadu-a-spolka-z-o-o/

  Odpowiedz

  Ewa 12 stycznia, 2021 o 11:11

  Dzień dobry,
  Mam pytanie dotyczące zawierania umów z pracownikami i podpisywania aneksów na zmianę wynagrodzenia od stycznia jeśli prezes zarządu jest już 2 m-c na zwolnieniu a jest jedyny w zarządzie, czy może powołać osobę z zewnątrz, która nie jest wspólnikiem Spólki z o.o. ani w organach tej spółki do zawierania takich umów i sprawowania pieczy nad pracownikiem, który jest wspólnikiem?

  Odpowiedz

  Rafał 6 marca, 2021 o 23:57

  Ciekawy i wartościowy blog!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 marca, 2021 o 13:01

  Panie Rafale,
  bardzo dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka 12 sierpnia, 2021 o 10:36

  Subskrypcja bloga

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: