Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy prokurent może być członkiem zarządu?

Aneta Kułakowska09 stycznia 20218 komentarzy

O to czy prokurent może być członkiem zarządu i odwrotnie często mnie pytacie. Nie jest to może jakiś bardzo popularny temat, ale co jakiś czas powraca.

Czy prokurent może być członkiem zarządu? W takim razie dzisiejszym wpisem postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy prokurent może być członkiem zarządu?

Czy prokurent może być członkiem zarządu?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że k.s.h. nie zakazuje łączenia funkcji prokurenta i członka zarządu. A to oznacza, że raczej nie będziecie mieli problemu z wpisem do KRS. Osobiście uważam, że nie powinno się łączyć obu funkcji. W doktrynie i orzecznictwie brak jednak jednolitego stanowiska w tym zakresie. Często zwraca się uwagę, że w przypadku połączenia obu funkcji mogą powstać wątpliwości w jakim charakterze występuje osoba pełniące te funkcje. A co za tym idzie mogą powstać również wątpliwości co do ważności czynności prawnej, a także ewentualnej odpowiedzialności.

Prokurent jest pełnomocnikiem

Zapewne mieliście do czynienia z przypadkami, że członek zarządu nie miał możliwości reprezentować spółki samodzielnie, tylko łącznie z innymi członkami zarządu. Zatem jeśli już dochodziło do samodzielnej reprezentacji to działał na podstawie  pełnomocnictwa do konkretnych czynności. Często w tym przypadku przywoływana jest uchwała z dnia 24 kwietnia 2014 r. III CZP 17/14, w której SN wykluczył możliwość udzielenia pełnomocnictwa ogólnego dla członka zarządu. Zatem należałoby przyjąć, iż nie ma możliwości, aby członek zarządu działał na podstawie pełnomocnictwa ogólnego, a przecież za takie można też uważać prokurę.

Można byłoby to oceniać jako obejście przepisów. Podzielam stanowisko w sprawie. Wobec powyższego osobiście uważam, że nie powinno łączyć się obu funkcji w jednej spółce. A już całkowicie nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy jedyny członek zarządu sam sobie udziela prokury. Jeśli jedyny członek zarządu ma prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki to niecelowe i sprzeczne z przepisami jest ustanawianie siebie prokurentem.

Reasumując, uważam że członkowie zarządu nie mogą powołać jednego spośród siebie na prokurenta. Należałoby wówczas dokonać odwołania członka z zarządu lub złożenia przez niego rezygnacji, a później ustanowienia go prokurentem.

Dajcie znać, jakie macie doświadczenia w tym zakresie.

*****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny

Rezygnacja przez członka zarządu

Zwrot wniosku po rejestracji spółki z o.o. w S24

Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Izabela 9 stycznia, 2021 o 19:36

  Bardzo lubię czytać Pani opracowania i interpretacje. Zawsze są konkretne i rzeczowe.
  Bardzo dziękuję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 stycznia, 2021 o 06:46

  Pani Izabelo,
  bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Mirosław 10 stycznia, 2021 o 16:06

  Witam Panią serdecznie. Często czytam Pani opracowania i są one pomocne w analizowaniu Zarządzania Spółką czy nie popełniam jakiś błędów, które mogą wynikać z przeoczenia czy oczywistej niewiedzy. Powyższa interpretacja jakoś bardziej uspokoiła mnie ponieważ znalazłem taki zapis: „uważam że członkowie zarządu nie mogą powołać jednego spośród siebie na prokurenta”. W opisanej poniżej mojej sytuacji taka sprzeczność nie zaszła.
  W 2016 roku moją jednoosobową działalność gospodarczą /Firma Rodzinna/ przekształciłem w jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd Spółki był jednoosobowy. Ja pełniłem i pełnię funkcję Prezesa Zarządu. W połowie roku ustanowiłem prokurentów samoistnych w osobach moich 3 synów. Następnie na początku 2019 r. Powołałem moich synów na Członków Zarządu Spółki, nie likwidując ustanowionej Prokury. Powołanie Zarządu, w moim przypadku, wynikało raczej z chęci podwyższenia wynagrodzeń synom za zarządzanie Spółką. Wybrałem tą formę ponieważ wynagrodzenie Członka Zarządu jest obciążone tylko zdrowotną składką ZUS.
  W tym układzie działamy do chwili obecnej. Prokura przydaje się, kiedy byłaby potrzeba podpisów 2-ch Członków Zarządu, a w danej chwili jest tylko jeden.
  Dziękuję Bardzo.

  Odpowiedz

  Domiik 18 stycznia, 2022 o 13:59

  Prokurent na podstawie powołania był traktowany tak jak członek zarządu (do końca 2021 tylko PIT wg skali), dodatkowo właśnie się okazało, że jednak nie płaci tej zdrowotnej więc podatkowo nawet lepszy niż zarząd 😉
  Jak wskazuje prasa: Art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach mówi, że w wypadku nie pobierania zaliczek przez płatnika, składka wynosi 0 zł. Prokurent co do zasady osiąga przychody z innych źródeł od których płatnik zaliczek nie pobierze.

  Odpowiedz

  Laura 15 lutego, 2022 o 12:39

  A co w sytuacji, gdy prokurent w KRS jest również członkiem zarządu, a do składania oświadczeń uprawniony jest członek zarządu wraz z prokurentem? Czy wtedy jedna osoba pełniąca 2 funkcje, może podpisać dany dokument z różnymi pieczątkami?

  Odpowiedz

  J 7 czerwca, 2023 o 21:06

  Dzień dobry. Bardzo pomocne opracowania! Mam następujące pytanie – w momencie powstania spółki z oo. było trzech wspólników, który byli jednocześnie członkami zarządu i prokurentami (nie wiem dlaczego i po co pełnomocnik składający wniosek o rejestrację ustanowił te same osoby prokurentami). Aktualnie jeden wspólnik odkupił udziały od pozostałych dwóch, został więc jedynym wspólnikiem, równocześnie byli wspólnicy zostali wykreśleni z funkcji członków zarządu. Pełnomocnik jednak nie wykreślił prokury, tak więc w KRS nadal widnieje trzech prokurentów. Jedyny wspólnik (jednocześnie Prezes Zarządu) uchwałą Zarządu odwoła prokury byłym wspólnikom (wraz z oświadczeniami o odwołaniu prokury) i tu rodzi się moje pytanie. Czy jako jedyny członek zarządu może tą samą uchwałą odwołać siebie z funkcji prokurenta? Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Tomasz 11 stycznia, 2024 o 12:13

  Powyższe stanowisko jest niestety całkowicie błędne – w powołanej wyżej uchwale o sygn. III CZP 17/14 czytamy: „Należy odwołać się także do uregulowań zawartych w kodeksie spółek handlowych, tj. do art. 205 § 3, z którego wynika możliwość udzielenia prokury także członkowi zarządu”.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 stycznia, 2024 o 15:25

  Panie Tomaszu,
  dziękuję. Proszę zwrócić uwagę, że to jest moje stanowisko w sprawie, a dodatkowo napisałam: „przede wszystkim należy zacząć od tego, że k.s.h. nie zakazuje łączenia funkcji prokurenta i członka zarządu”.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: