O to czy prokurent może być członkiem zarządu i odwrotnie często mnie pytacie. Nie jest to może jakiś bardzo popularny temat, ale co jakiś czas powraca.
Czy prokurent może być członkiem zarządu? W takim razie dzisiejszym wpisem postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy prokurent może być członkiem zarządu?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że k.s.h. nie zakazuje łączenia funkcji prokurenta i członka zarządu. A to oznacza, że raczej nie będziecie mieli problemu z wpisem do KRS. Osobiście uważam, że nie powinno się łączyć obu funkcji. W doktrynie i orzecznictwie brak jednak jednolitego stanowiska w tym zakresie. Często zwraca się uwagę, że w przypadku połączenia obu funkcji mogą powstać wątpliwości w jakim charakterze występuje osoba pełniące te funkcje. A co za tym idzie mogą powstać również wątpliwości co do ważności czynności prawnej, a także ewentualnej odpowiedzialności.
Prokurent jest pełnomocnikiem
Zapewne mieliście do czynienia z przypadkami, że członek zarządu nie miał możliwości reprezentować spółki samodzielnie, tylko łącznie z innymi członkami zarządu. Zatem jeśli już dochodziło do samodzielnej reprezentacji to działał na podstawie pełnomocnictwa do konkretnych czynności. Często w tym przypadku przywoływana jest uchwała z dnia 24 kwietnia 2014 r. III CZP 17/14, w której SN wykluczył możliwość udzielenia pełnomocnictwa ogólnego dla członka zarządu. Zatem należałoby przyjąć, iż nie ma możliwości, aby członek zarządu działał na podstawie pełnomocnictwa ogólnego, a przecież za takie można też uważać prokurę.
Można byłoby to oceniać jako obejście przepisów. Podzielam stanowisko w sprawie. Wobec powyższego osobiście uważam, że nie powinno łączyć się obu funkcji w jednej spółce. A już całkowicie nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy jedyny członek zarządu sam sobie udziela prokury. Jeśli jedyny członek zarządu ma prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki to niecelowe i sprzeczne z przepisami jest ustanawianie siebie prokurentem.
Reasumując, uważam że członkowie zarządu nie mogą powołać jednego spośród siebie na prokurenta. Należałoby wówczas dokonać odwołania członka z zarządu lub złożenia przez niego rezygnacji, a później ustanowienia go prokurentem.
Dajcie znać, jakie macie doświadczenia w tym zakresie.
*****************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny
Rezygnacja przez członka zarządu
Zwrot wniosku po rejestracji spółki z o.o. w S24
Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo lubię czytać Pani opracowania i interpretacje. Zawsze są konkretne i rzeczowe.
Bardzo dziękuję.
Pani Izabelo,
bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Witam Panią serdecznie. Często czytam Pani opracowania i są one pomocne w analizowaniu Zarządzania Spółką czy nie popełniam jakiś błędów, które mogą wynikać z przeoczenia czy oczywistej niewiedzy. Powyższa interpretacja jakoś bardziej uspokoiła mnie ponieważ znalazłem taki zapis: „uważam że członkowie zarządu nie mogą powołać jednego spośród siebie na prokurenta”. W opisanej poniżej mojej sytuacji taka sprzeczność nie zaszła.
W 2016 roku moją jednoosobową działalność gospodarczą /Firma Rodzinna/ przekształciłem w jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd Spółki był jednoosobowy. Ja pełniłem i pełnię funkcję Prezesa Zarządu. W połowie roku ustanowiłem prokurentów samoistnych w osobach moich 3 synów. Następnie na początku 2019 r. Powołałem moich synów na Członków Zarządu Spółki, nie likwidując ustanowionej Prokury. Powołanie Zarządu, w moim przypadku, wynikało raczej z chęci podwyższenia wynagrodzeń synom za zarządzanie Spółką. Wybrałem tą formę ponieważ wynagrodzenie Członka Zarządu jest obciążone tylko zdrowotną składką ZUS.
W tym układzie działamy do chwili obecnej. Prokura przydaje się, kiedy byłaby potrzeba podpisów 2-ch Członków Zarządu, a w danej chwili jest tylko jeden.
Dziękuję Bardzo.
Prokurent na podstawie powołania był traktowany tak jak członek zarządu (do końca 2021 tylko PIT wg skali), dodatkowo właśnie się okazało, że jednak nie płaci tej zdrowotnej więc podatkowo nawet lepszy niż zarząd 😉
Jak wskazuje prasa: Art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach mówi, że w wypadku nie pobierania zaliczek przez płatnika, składka wynosi 0 zł. Prokurent co do zasady osiąga przychody z innych źródeł od których płatnik zaliczek nie pobierze.
A co w sytuacji, gdy prokurent w KRS jest również członkiem zarządu, a do składania oświadczeń uprawniony jest członek zarządu wraz z prokurentem? Czy wtedy jedna osoba pełniąca 2 funkcje, może podpisać dany dokument z różnymi pieczątkami?
Dzień dobry. Bardzo pomocne opracowania! Mam następujące pytanie – w momencie powstania spółki z oo. było trzech wspólników, który byli jednocześnie członkami zarządu i prokurentami (nie wiem dlaczego i po co pełnomocnik składający wniosek o rejestrację ustanowił te same osoby prokurentami). Aktualnie jeden wspólnik odkupił udziały od pozostałych dwóch, został więc jedynym wspólnikiem, równocześnie byli wspólnicy zostali wykreśleni z funkcji członków zarządu. Pełnomocnik jednak nie wykreślił prokury, tak więc w KRS nadal widnieje trzech prokurentów. Jedyny wspólnik (jednocześnie Prezes Zarządu) uchwałą Zarządu odwoła prokury byłym wspólnikom (wraz z oświadczeniami o odwołaniu prokury) i tu rodzi się moje pytanie. Czy jako jedyny członek zarządu może tą samą uchwałą odwołać siebie z funkcji prokurenta? Dziękuję za odpowiedź.
Powyższe stanowisko jest niestety całkowicie błędne – w powołanej wyżej uchwale o sygn. III CZP 17/14 czytamy: „Należy odwołać się także do uregulowań zawartych w kodeksie spółek handlowych, tj. do art. 205 § 3, z którego wynika możliwość udzielenia prokury także członkowi zarządu”.
Panie Tomaszu,
dziękuję. Proszę zwrócić uwagę, że to jest moje stanowisko w sprawie, a dodatkowo napisałam: „przede wszystkim należy zacząć od tego, że k.s.h. nie zakazuje łączenia funkcji prokurenta i członka zarządu”.