O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny za sprawą Waszych pytań. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytania, który pojawiły się w ostatnim czasie w komentarzach, ewentualnie trafiły na moją skrzynkę mailową. Na niektóre odpowiedziałam, a niektóre zaginęły w gąszczu pytań i nie doczekały się odpowiedzi.
Tych, których temat zawieszenia mocno interesuje zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami na blogu:
Zawieszenie działalności spółki z o.o.
Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie wspólników
Jak zawiesić działalność spółki?
Ponownie o zawieszeniu działalności spółki
Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności
O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny
Poniżej pytania, które od Was napłynęły w temacie zawieszenia i moje odpowiedzi.
Czy podczas likwidacji można zawiesić działalność gospodarczą? Można.
Czy w trakcie zawieszenia działalności można rozpocząć likwidację spółki? Można.
Czy podczas zawieszenia spółka może pozywać lub być pozwaną? Może. Spółka może w czasie zawieszenia pozywać i być pozwaną.
Czy podczas zawieszenia spółka może kupić samochód? Moim zdaniem może. Ewentualnie inną kwestią do ustalenia z księgową jest wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych.
Czy można wznowić działalność przed upływem 24 miesięcy, choć w uchwale o zawieszeniu wskazano taki okres zawieszenia? Można. Nie ma obowiązku określania w uchwale o zawieszeniu okresu na jaki zawiesza się działalność spółki. Jeśli już wskazano taki okres, należy podjąć nową uchwałę o wznowieniu działalności i określić go na nowo.
Czy można wprowadzić zmiany we wpisie KRS spółki, która jest obecnie zawieszona? Jak najbardziej. Nawet trzeba jeśli doszło do zmian wymagających wpisu w KRS.
Przykładowy wzór uchwały o zawieszeniu działalności
Zarząd Spółki pod firmą ……………… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……………. niniejszym postanawia zawiesić działalność gospodarczą Spółki od dnia ………………………..
Czy zawieszenie powoduje również zawieszenie płatności podatku od nieruchomości? Nie powoduje zawieszenia płatności podatku.
Czy w okresie zawieszenia można odwołać i powołać członka zarządu? Można.
Czy ZUS może w trakcie zawieszenia dokonać kontroli spółki? Może.
Chcemy sprzedać w trakcie zawieszenia działalności spółki używany samochód należący do spółki? Czy możemy tego dokonać i wystawić kupującemu fakturę? Możecie. W okresie zawieszenia spółka może zbywać środki trwałe spółki i wyposażenie spółki. Moim zdaniem można więc dokonać sprzedaży i wystawić za nią fakturę. Uzgodnijcie to jednak wcześniej ze swoją księgową.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂 Jeśli więc macie kolejne pytania w tym zakresie to piszcie w komentarzach.
**************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Rezygnacja przez członka zarządu
Zwrot wniosku po rejestracji spółki z o.o. w S24
Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu
Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy w okresie zawieszenia spółki można sprzedać udziały w spółce?
Pani Jowito,
tak, można.
Czy w okresie zawieszenia można umorzyć udziały w spółce (zbycie udziałów przez wspólnika celem umorzenia)?
Pani Aleksandro,
można umorzyć.
Czy jeśli w pierwotnej uchwale spółki określono jej zawieszenie na 18 miesięcy i w KRS widnieje status „zawieszona” (do wniosku przedłożono tę uchwałę), to jeśli będę chciał, aby została ona dalej zawieszona (do max. 24 miesięcy), to wystarczy, że nic do tego czasu nie zrobię (nie zgłoszę), czy trzeba złożyć wniosek o odwieszenie (po upływie tych 18 miesięcy), a potem ponownie złożyć wniosek o zawieszenie na te pozostałe 6 miesięcy?
Panie Jerzy,
maksymalny okres zawieszenia to 24 miesiące. Moim zdaniem można ten okres wydłużyć bez względu na złożoną uchwałę, ale w dokumentach spółki powinna znaleźć się uchwała, z której wyraźnie wynika, że zawieszenie potrwa 24 m-ce, a nie 18 m-cy.
Dziękuję za odpowiedź. Okazało się, że Sąd rejestrowy we Wrocławiu wymaga, aby najpierw wznowić działalność. Dopiero potem można z powrotem zawiesić „na nowo”. Nie ma możliwości przedłużenia zawieszenia do pełnych 24. miesięcy.