Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Umowa między członkiem zarządu a spółką z o.o.

Aneta Kułakowska24 sierpnia 201835 komentarzy

Dzisiaj chciałabym napisać o czymś z pozoru prostym, a o czym spora część spółek z o.o. zapomina. Nagminnie trafiam w dokumentacji spółek z o.o. na umowy zawarte między członkiem zarządu a spółką, gdzie spółkę reprezentuje drugi członek zarządu, albo nawet ten sam członek zarządu. Wiem, że niektórzy teraz kiwają głową niedowierzając. Uwierzcie, jestem praktykiem i wiem co mówię, a z prawem spółek mam do czynienia od ponad 17 lat i sporo dokumentacji spółek już widziałam.

Jak to jest z tymi umowami z członkiem zarządu? Zaraz opowiem.

Umowa między członkiem zarządu a spółką z o.o.

Umowa między członkiem zarządu a spółką z o.o.

Otóż w umowie między członkiem zarządu a spółką z o.o. spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. A to oznacza, że jeśli spółka z o.o. chce zawrzeć, co do zasady jakąkolwiek umowę z członkiem zarządu, to spółkę może reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik. Absolutnie wykluczona jest reprezentacja spółki przez drugiego członka zarządu, przez pozostałych członków zarządu, czy przez tego samego członka zarządu. Taka konfiguracja nie wchodzi w grę, nawet wtedy gdy zarząd podejmie kolegialnie uchwałę w tym zakresie. Nie wchodzi nawet w grę, jeśli zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę w tym zakresie. Zakaz reprezentacji w tym przypadku przez zarząd spółki dotyczy nie tylko całego zarządu, ale również poszczególnych członków zarządu, w stosunku do których spółka nie powinna być reprezentowana przez innych członków zarządu. Członek zarządu nie może zawierać umowy z samym sobą ani też z innymi członkami zarządu jako reprezentantami spółki.

Założeniem takiego uregulowania jest wyeliminowanie prawdopodobieństwa kolizji pomiędzy interesem spółki a interesem członka zarządu oraz prawdopodobieństwa zagrożenia interesów spółki. Dlatego też reprezentacja spółki z o.o. zostaje powierzona radzie nadzorczej lub powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnikowi. Należy jednak pamiętać, iż pełnomocnictwo nie może być udzielone innemu członkowi zarządu.

Nieważność umowy między członkiem zarządu a spółką z o.o.

Moim zdaniem umowa zawarta między członkiem zarządu a spółką z o.o. wbrew zakazowi reprezentowania przez innych członków zarządu jest nieważna. Zresztą doktryna, jak i większość orzecznictwa stoi na takim samym stanowisku.

Podsumowując, zarząd spółki z o.o. nie może sam zawrzeć ważnej umowy z członkiem zarządu, ale może to uczynić pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników lub rada nadzorcza. Zatem zajrzyjcie do dokumentacji spółki i sprawdźcie reprezentację spółki w umowach z członkiem zarządu.

*************************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zakaz konkurencji członka zarządu

Reprezentacja spółki przez prokurenta samoistnego a zarząd

Regulamin zarządu

Członek zarządu bez numeru pesel

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 35 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Marcin 5 marca, 2019 o 12:44

    Dzień dobry,
    mam pytanie z trochę innego, a jednak bliskiego obszaru: czy członek zarządu może podpisać umowę o pracę z osobą, która ma udziały w spółce, ale nie jest członkiem jej zarządu? Wydaję mi się, że tak, że do takiej czynności nie jest wymagany pełnomocnik, ale proszę o potwierdzenie/opinię.
    Z pozdrowieniami

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 6 marca, 2019 o 17:34

    Panie Marcinie,
    członek zarządu może podpisać umowę o pracę ze wspólnikiem spółki, który nie jest członkiem zarządu i nie jest potrzebny do tej czynności pełnomocnik.

    Odpowiedz

    Maciej 7 kwietnia, 2019 o 16:15

    Witam,

    A w sytuacji, gdy zarzad jest jednoosobowy, a wspolnikow jest dwoch i jeden z nich jest czlonkiem zarzadu to czy drugi wspolnik moze podpisac umowe z tym pierwszym?

    Bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
    Maciej

    Odpowiedz

    Włodek 9 kwietnia, 2019 o 16:59

    Trochę inne pytanie w kontekście relacji zarząd – wspólnicy. Kwestia dotyczy świadczeń niepieniężnych. Poniżej przykład z życia z umowy jednej spółki.
    Wspólnicy zobowiązali się w umowie spółki do odpłatnego wykonywania świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki do momentu utraty statusu wspólnika w spółce.
    W umowie spółki został określony wymiar nieprzekraczający 160 godzin w danym miesiącu kalendarzowym za wynagrodzeniem nie mniejszym niż 50 pln netto za godzinę wynagrodzenia.
    W kolejnym paragrafie umowy spółki w odniesieniu do tego co powyżej mowa jest,
    że świadczenie będzie wykonywane pod warunkiem uprzedniego jednomyślnego podjęcia przez zgromadzenie wspólników odpowiedniej uchwały konkretyzującej
    w swej treści przedmiot świadczenia, wymiar świadczenia a także ustalającej wysokość i sposób płatności wynagrodzenia należnego danemu wspólnikowi z tytułu świadczenia.
    Wobec powyższego zapisu pojawia się wątpliwość czy możliwe jest aby wspólnicy samodzielnie decydowali o tym, czy w danym miesiącu będą świadczyć to do czego się zobowiązali w umowie spółki oraz za ile. Czy nie powinno być tak, iż to zarząd zwraca się do wspólników o przepracowanie określonej liczby godzin. A może decydującym o tym jest zapis w umowie spółki i może być i tak i tak czyli albo wspólnicy albo zarząd.

    Odpowiedz

    Iwona 5 listopada, 2019 o 13:42

    Ja z kolei w ostatnich dniach mocno zastanawiam się nad następującym problemem, tj. umowy sprzedaży udziałów w celu ich umorzenia (z czystego zysku) pomiędzy spółką a wspólnikiem, który jednocześnie jest członkiem zarządu spółki. Mianowicie, czy wobec tego że wspólnik działa jako wspólnik, nie stosuje się 210 ksh.? Nigdzie nie znalazłam odpowiedzi wprost, jedynie takie coś: „Umowa sprzedaży udziałów nie jest umową, której stroną jest spółka, więc przepis ten w ogóle nie ma zastosowania. Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 marca 1998 r. (III CZP 10/98, OSNC 1998, nr 10, poz. 171): „czynność zbycia udziałów nie jest czynnością prawną spółki, ale czynnością między zbywcą a nabywcą” (tak też: A. Kidyba [w:] Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, red. A. Kidyba; Dz. U. 00.94.1037; Lex/el. 2013, komentarz do art. 210, pkt 3).

    Odpowiedz

    Iwona 5 listopada, 2019 o 13:43

    Oczywiście chodzi mi o sytuację, gdy spółka jest reprezentowana przez 2 członków zarządu innych niż wspólnik.

    Odpowiedz

    Damian 29 grudnia, 2019 o 21:03

    Kto może podpisać umowę o pracę z członkiem zarządu, jak właściciel/jedyny udziałowiec jest drugim członkiem zarządu ?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 30 grudnia, 2019 o 08:57

    Panie Damianie,
    odpowiedź ma Pan w tym wpisie na blogu.

    Odpowiedz

    Damian R. 17 sierpnia, 2020 o 20:28

    Dzień dobry,

    Przyłączając się do pytania p. Damiana (mojego imiennika) z dn. 29.12.2019 r. wg wpisu taką czynność powinien wykonać pełnomocnik i nie może nim być drugi członek zarządu (jeśli w zarządzie jest dwóch i obaj również są wspólnikami).
    Czy to oznacza, że w roli pełnomocnika można powołać dowolną osobę z organizacji lub po za nią (oprócz członków zarządu=wspólników jak w tym przypadku)? Druga kwestia, czy takie powołanie musi odbyć się w ramach uchwały zgromadzenia wspólników w ramach posiedzenia nadzwyczajnego?

    Odpowiedz

    Ewelina 3 stycznia, 2020 o 17:35

    Dzień dobry,
    mam być może banalne pytanie, ale mam problem z kolejnością działań w zakresie wynagrodzenia Prezesa na zasadzie powołania. Czy dobrze rozumiem, że najpierw na zgromadzeniu wspólników podejmowana jest uchwała o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z Prezesem (kto podpisuje się pod taką uchwałą) Następnie sporządzana jest uchwała w której zawiera się zasady wynagrodzenia Prezesa (kto się podpisuje pod taką uchwałą) Ostatecznie na zebraniu wspólników sporządzany jest Protokół w którym wpisuje się pierwszą uchwałę- ustanawiają pełnomocnika oraz drugą – ustalającą zasady wynagrodzenia a ostatecznie poddaje się głosowaniu (kto składa podpisy) Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Robert 3 stycznia, 2020 o 18:50

    Witam,
    w Spółce jest jednoosobowy zarząd. Spółka ma dwóch wspólników. Jeden ze wspólników jest członkiem zarządu. Czy wspólnik który nie jest członkiem zarządu może zostać upoważniony uchwałą wspólników do reprezentowania spółki przy zawarciu umowy zlecenia z członkiem zarządu?

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
    Robert

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 31 stycznia, 2020 o 09:34

    Panie Robercie,
    moim zdaniem może.

    Odpowiedz

    Krzysztof 21 maja, 2020 o 08:57

    Mam podobny problem, mianowicie:
    W Spółce jest jednoosobowy zarząd ( prezes ), wspólników jest dwóch ( prezes oraz druga osoba ).
    Prezes tej Spółki chce podpisać umowę o dzieło ze spółką na zrobienie strony internetowej. I tu zaczyna się problem. Bo według informacji powinniśmy uchwałą wspólników upoważnić kogoś ( np drugiego wspólnika ) do reprezentowania spółki przy zawarciu tej umowy o dzieło. Niestety w systemie s24 nie ma takiej możliwości ( system nie przepuszcza tego ) na infolinii s24 dostałem informacje że nie ma potrzeby zawierania takiej uchwały dlatego system tego nie przepuszcza. To jak to jest obecnie? Coś się zmieniło? Czy zrobić to w klasycznej formie „papierowej” i systemem s24 się nie przejmować.
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz
    Krzysztof

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 21 maja, 2020 o 09:35

    Panie Krzysztofie,
    w S24 nie ma wszystkich uchwał, które może podjąć zgromadzenie wspólników. Trzeba to zrobić tradycyjnie.

    Odpowiedz

    Krzysztof 19 lutego, 2020 o 23:11

    Szanowna Pani, zwracam się ponieważ mam jedno pytanie. Jestem jednym z dwóch członków zarządu (mamy po 50% udzialów). Będziemy się zajmowali sprzedażą internetową, i chciałbym być zatrudniony w spółce na umowie o pracę lub umowie zlecenia i wykonywać funkcję zarządcze. Proszę o informację czy jest takie coś dopuszczalne, czy jednak nie? Jeśli tak, bardzo bym prosił o artykuł prawny.
    Z poważaniem

    Odpowiedz

    Krzysztof 7 lipca, 2020 o 08:03

    Witam,
    Proszę o informację czy uchwała powołując pełnomocnika do zawarcia jednej umowy prezesa zarządu że spółka musi być zgłoszona do KRS ?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:00

    Panie Krzysztofie,
    spółka nie zgłasza pełnomocnika do KRS.

    Odpowiedz

    Mikolaj 23 lipca, 2020 o 15:39

    Pani Aneto,
    Widzę w komentarzach że temat się rozwinął. Proszę zatem o potwierdzenie czy prokurent (samoistny) może reprezentować spółkę w umowach pomiędzy spółką a prezesem zarządu?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Arek 28 sierpnia, 2020 o 10:45

    Dzień dobry.
    Pani mecenas w powyższym wpisie dość jednoznacznie wskazuje Pani, że pełnomocnictwo wynikające z art 210 KH nie może być udzielone drugiemu członkowi zarządu w celu zawarcia umowy między innym członkiem zarządu. Czy wpis na blogu z 10/2018 koryguje to stanowisko https://zarzadwspolcezoo.pl/czy-czlonek-zarzadu-moze-byc-pelnomocnikiem-spolki/ ?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 sierpnia, 2020 o 20:05

    Panie Arku,
    nie ma zgodności w tej kwestii. Ja jednak uważam, że w umowie z członkiem zarządu drugi członek nie może reprezentowac spółki, nawet jeśli zostanie powołany przez zgromadzenie wspólników. Drugi wpis tego nie koryguje.D otyczy innej kwestii i nie dotyczy umów między członkami zarządu a spółką.

    Odpowiedz

    Arek 1 września, 2020 o 14:32

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
    Wiem, że jest spór w tej kwestii. Znając Pani zdanie, łatwiej w przyszłości będzie podejmować pewne decyzje. Jeszcze raz dziękuję.

    Odpowiedz

    Karolina 2 listopada, 2020 o 14:35

    Dzień dobry,
    w spółce jest dwóch wspólników, którzy jednocześnie są członkami zarządu. Reprezentować spółkę może każdy z członków zarządu samodzielnie. Czy podpisując umowę z jednym z nich na pełnomocnika może zostać wybrany drugi wspólnik (który jest też członkiem zarządu)? W takim przypadku reprezentowałby spółkę jako wybrany przez zgromadzenie wspólników pełnomocnik, a nie członek zarządu.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 22 listopada, 2020 o 15:13

    Pani Karolino,
    chodzi Pani o zastosowanie art. 210 ksh?

    Odpowiedz

    Karolina 12 grudnia, 2020 o 11:10

    Tak, chodzi o zastosowanie art. 210 KSH.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 13 grudnia, 2020 o 05:43

    Pani Karolino,
    co do tego nie ma jednego stanowiska, ale moim zdaniem nie może.

    Odpowiedz

    Piotr 4 grudnia, 2020 o 12:46

    Witam, przychylam się do pytania Pani Karoliny. Mam dokładnie taką samą sytuację, która dotyczy art 210 KSH. Będę wdzięczny za odpowiedź.

    Natomiast w przypadku, gdyby drugi członek zarządu, nie mógł zostać pełnomocnikiem spółki, to czy są jeszcze inne ograniczenia, wskazania dotyczące tego, kto może zostać takim pełnomocnikiem?

    Odpowiedz

    Mateusz 5 grudnia, 2020 o 17:29

    Czy według Pani uchylenie przez Sąd uchwały powołującej pełnomocnika do zawarcia umowy z prezesem zarządu jest konsekwencją, że umowa o prace prezesa jest nie ważna? Jeśli tak to od kiedy, z dniem powzięcia uchwały czy z dniem prawomocnego wyroku uchylającego uchwałę.

    Odpowiedz

    Maciej 17 grudnia, 2020 o 20:52

    Witam,

    Czy pełnomocnikiem, powołanym przez zgromadzenie wspólników, do podpisywania umów w imieniu spółki z członkami zarządu, może być osoba z zewnątrz tj. całkowicie niezwiązana ze spółką?

    Czy uchwały podjęte przez zgromadzenie wspólników należy gdzieś zgłaszać, rejestrować?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 18 grudnia, 2020 o 05:40

    Panie Macieju,
    jak najbardziej, może to byc osoba z zewnątrz.
    Nie musi Pan tych uchwał nigdzie zgłaszać. Rejestruje Pan je u siebie w księdze protokołów.

    Odpowiedz

    Katarzyna 26 kwietnia, 2021 o 15:31

    Szanowna Pani,

    Proszę o komentarz do poniższego.
    W Spółce jest dwuosobowy zarząd. Spółka ma jednego wspólników. Wspólnik jest członkiem zarządu. Spółka chce zawrzeć umowy zlecenia z członkiem zarządu (tj.wspólnikiem). Pytanie o powołanie Pełnomocnika do podpisania tej umowy, w jakiej formie i czy zgłaszam do KRS?

    Odpowiedz

    Grzegorz 5 września, 2022 o 00:35

    Dzień dobry,
    Bardzo przydatne informacje.
    Mam jedno krótkie pytanie, które mnie nurtuje:
    Czy Zgromadzenie Wspólników może podjąć uchwałę, w której wybierze jednego ze Wspólników jako Pełnomocnika do podpisania umowy pomiędzy Członkiem Zarządu a Spółką?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 6 września, 2022 o 05:36

    Panie Grzegorzu,
    tak może, pod warunkiem, że wspólnik nie jest członkiem zarządu.

    Odpowiedz

    Hubert 16 lutego, 2023 o 23:18

    Pani Mecenas,

    Czy to oznacza, że członek zarządu nie może być również stroną w umowie sprzedaży ze spółką? Oznaczałoby to, że nie mógłby kupować produktów wytwarzanych przez spółkę, w której jest członkiem zarządu? W przypadku paragonu fiskalnego to jest nie do zweryfikowania, ale co w przypadku faktur imiennych (np. w przypadku zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej do 20 000 przychodu)?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 17 lutego, 2023 o 12:02

    Panie Hubercie,
    członek zarządu może być stroną umowy ze spółką, ale muszą być zachowane warunki formalne opisane we wpisie.

    Odpowiedz

    Hubert 17 lutego, 2023 o 19:29

    Pani Mecenas,

    Przepraszam są skrót myślowy. Raczej chodziło mi o to, czy w sprawach tak błahych jak zakup towaru produkowanego przez spółkę (ustna umowa sprzedaży) potrzebny jest pełnomocnik? To wydaje się trochę kuriozalne.

    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: