Jak utworzyć oddział spółki z o.o.? – takie pytanie dostałam od Czytelniczki bloga. O oddziale spółki nie pojawił się do tej pory żaden wpis. Dzisiaj zatem zapraszam zainteresowanych.
Oddział spółki czy dodatkowy adres?
Na początek należy ustalić kiedy mamy do czynienia z oddziałem spółki, a kiedy jedynie z dodatkowym adresem działalności spółki. Często to mylicie, a nie zawsze działalność prowadzona pod innym adresem niż główny adres spółki spełnia warunki oddziału.
Za oddział spółki przyjmuje się wyraźnie wyodrębnioną organizacyjnie część działalności spółki wykonywaną poza siedzibą spółki lub głównym miejscem wykonywania działalności. Jeżeli zatem wykonywana przez spółkę działalność poza jej siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności posiada taką samodzielność to stanowi oddział. Gdyby jednak okazało się, że nie ma takiej samodzielności to nie stanowiłyby oddziału. W KRS poza siedzibą i adresem ujawniacie jedynie oddziały spółki. Jednak zarówno oddział, jak i dodatkowe miejsce prowadzenia działalności zgłaszacie do urzędu skarbowego na druku NIP-8.
Zwykle zatem magazyny, parkingi czy nawet hurtownie nie są samodzielne i nie spełniają warunków do utworzenia oddziałów. Ale już często sklepy, które ma spółkach w różnych lokalizacjach takie warunki spełniają. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze tak będzie.
Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?
Zatem jeśli ustalicie czy w Waszym przypadku należałoby utworzyć oddział to zaczynacie od umowy spółki i sprawdzenia czy są w niej zapisy dotyczące oddziału. Zwykle znajdziecie ogólny zapis, że spółka może tworzyć oddziały. Zdarza się też, że umowa do utworzenia oddziału wymaga dodatkowo uchwały zgromadzenia wspólników. Jeśli z kolei w umowie brak zapisu, to utworzenie oddziału spółki z o.o. wymaga jedynie uchwały zarządu i wpisu do KRS. W uchwale określacie firmę (nazwę) oddziału, siedzibę i adres oddziału. Warto w uchwale wskazać osobę upoważnioną do prowadzenia spraw oddziału i jego reprezentowania czy składniki majątku, które zostaną przekazane oddziałowi.
Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.
Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Opłaty do KRS możecie dokonać elektronicznie w systemie, jeśli wpis wymaga opłaty. Możecie też dokonać opłaty poza systemem, a potwierdzenie opłaty dołączyć jako załącznik. Wnioski o wpis zmian nadal możecie składać poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.
Do KRS składacie następujące dokumenty:
- wniosek o wpis zmiany sporządzony w systemie Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS
- uchwałę o ustanowieniu oddziału (zwykle uchwała zarządu)
Wniosek o wpis zmiany podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją, ewentualnie prokurent/prokurenci zgodnie z reprezentacją. Zarząd może również upoważnić do i złożenia wniosku do KRS radcę prawnego lub adwokata.
Pamiętajcie, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.
Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.
Oddział w S24
Jeśli wpisu oddziału dokonujecie poprzez S24 to sporządzacie następujące dokumenty:
- uchwałę o ustanowieniu oddziału sp. z o.o.
- wniosek KRS ZEL3
oraz dokonujecie opłaty sądowej oraz za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 300 zł
Reprezentacja oddziału spółki
Oddział spółki, tak zresztą jak i spółkę reprezentuje zarząd czy prokurenci zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami reprezentacji. Macie też możliwość upoważnienia osoby lub osób w oddziale do jego reprezentowania na przykład poprzez udzielenie prokury oddziałowej. Pamiętajcie wówczas dodatkowo o powołaniu prokurenta przez zarząd oraz wpisie prokurenta do KRS.
***************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę utworzenie oddziału spółki z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?
Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Moja firma świadczy usługi w całej Polsce. Są to usługi u klientów. Chcę dodać do KRS adresy oddziałów na potrzeby utworzenia wizytówek Google dla tych oddziałów. Wizytówki mają ułatwić klientom dotarcie do moich współpracowników, którzy pracują lokalnie, bo aktualnie mimo, że świadczymy usługi w całej polsce, to część klientów sugerując się warszawskim adresem odpuszcza skorzystanie z usługi.
Pytanie: Czy mimo faktu, że moja firma nie świadczy usług w lokalu firmowym tylko u klienta i realnie nie ma fizycznych oddziały, mogę zarejestrować oddziały w KRS (np. pod adresami wirtualnego biura), tylko na potrzeby weryfikacji faktu istnienia oddziałów przez Google?
Czy dodając oddziały w taki sposób naruszam jakieś przepisy? Czy dodając oddziały muszę mieć umowy na wynajem biura i dołączyć je do wniosku w eKRS?
Zależy mi przede wszystkim, żeby poprawić marketing firmy, ale zrobić to w ramach prawa.
Faktury za usługi wystawiać będzie firma pod adresem rejestrowym, który od lat się nie zmienia.