Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska23 czerwca 2020Komentarze (1)

Jeśli czytacie mojego bloga to wiecie, że lubię odpowiadać wpisem na Wasze pytania. Szczególnie te, które często się powtarzają. Dzisiaj zatem na tapet wskakuje pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Zwykle w Waszych umowach spółki rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. I z tym raczej nie macie problemów. Zastanawia Was jak określić pierwszy rok obrotowy w spółce, który rozpoczyna się w trakcie roku kalendarzowego i nie trwa 12 miesięcy.

Jak określić  pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.? – Dzisiaj postaram się na to pytanie odpowiedzieć.

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Zwykle rokiem obrotowym, za który sporządzacie sprawozdanie finansowe jest rok kalendarzowy. Podpisując umowę spółki u notariusza czy sporządzając ją w S24 macie możliwość określenia roku obrotowego, w tym pierwszego roku obrotowego. Zwykle bowiem jest on krótszy niż 12 miesięcy. Sporządzając umowę spółki macie tak naprawdę dwie możliwości, w zależności od tego w jakim miesiącu spółka rozpoczyna działalność.

Jeśli Wasza spółka rozpoczyna działalność w pierwszej połowie roku to zakończenie roku obrotowego będzie na koniec tego roku, w którym rozpoczęła działalność. Jeśli zatem spółka rozpoczęła działalność 15 maja 2020 roku to pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 grudnia 2020 r., nawet jeśli to raptem ponad 7 miesięcy.

Z kolei jeśli spółka rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku to wówczas możecie rok obrotowy zakończyć tego samego roku lub na koniec następnego. Zatem jeśli spółka rozpoczęła działalność 15 lipca 2020 roku to pierwszy rok obrotowy może zakończyć się 31 grudnia 2020 r. lub 31 grudnia 2021 r. Decyzja należy do Was. Przepisy ustawy o rachunkowości dają Wam możliwość wyboru. Wybierając wariant drugi, możecie księgi rachunkowe spółki za pierwszy rok połączyć z księgami rachunkowymi za rok następny. A to oznacza, że sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy możecie połączyć ze sprawozdaniem finansowym za rok następny. W naszym przykładzie wariantu drugiego pierwszy rok obrotowy będzie trwał od dnia 15 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Zapisy w umowie spółki

Pamiętajcie, że jeśli chcecie mieć możliwość wydłużenia pierwszego roku obrotowego to musicie zadbać o zapis w umowie spółki. Biorąc pod uwagę, że sporządzenie sprawozdania finansowego to dodatkowy koszt, warto o tym pomyśleć na etapie sporządzania umowy spółki.

Przykładowy zapis w umowie spółki, jeśli spółka z o.o. rozpocznie działalność w drugiej połowie 2020 r.

Rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Pierwszy rok obrotowy kończy się dnia 31 grudnia 2021 roku.      

***************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019 

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Krystianna 25 września, 2020 o 10:25

    Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące właśnie roku obrotowego. Czy jeżeli w umowie spółki nie jest określony rok obrotowy a spółka powstała w II połowie 2020, to należy przyjąć, że pierwszym rokiem obrotowym jest okres od daty powstania spółki (umowy czy wpisu do KRS)do 31-12-2020? Czy brak określenia w umowie spółki roku obrotowego nie jest błędem, który należy poprawić?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: