Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Aneta Kułakowska19 listopada 2020Komentarze (0)

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.? – takie pytanie dostałam od Czytelniczki bloga. O oddziale spółki nie pojawił się do tej pory żaden wpis. Dzisiaj zatem zapraszam zainteresowanych.

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.

Oddział spółki czy dodatkowy adres?

Na początek należy ustalić kiedy mamy do czynienia z oddziałem spółki, a kiedy jedynie z dodatkowym adresem działalności spółki. Często to mylicie, a nie zawsze działalność prowadzona pod innym adresem niż główny adres spółki spełnia warunki oddziału.

Za oddział spółki przyjmuje się wyraźnie wyodrębnioną organizacyjnie część działalności spółki wykonywaną poza siedzibą spółki lub głównym miejscem wykonywania działalności. Jeżeli zatem wykonywana przez spółkę działalność poza jej siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności posiada taką samodzielność to stanowi oddział. Gdyby jednak okazało się, że nie ma takiej samodzielności to nie stanowiłyby oddziału. W KRS poza siedzibą i adresem ujawniacie jedynie oddziały spółki. Jednak zarówno oddział, jak i dodatkowe miejsce prowadzenia działalności zgłaszacie do urzędu skarbowego na druku NIP-8.

Zwykle zatem magazyny, parkingi czy nawet hurtownie nie są samodzielne i nie spełniają warunków do utworzenia oddziałów. Ale już często sklepy, które ma spółkach w różnych lokalizacjach takie warunki spełniają. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze tak będzie.

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Zatem jeśli ustalicie czy w Waszym przypadku należałoby utworzyć oddział to zaczynacie od umowy spółki i sprawdzenia czy są w niej zapisy dotyczące oddziału. Zwykle znajdziecie ogólny zapis, że spółka może tworzyć oddziały. Zdarza się też, że umowa do utworzenia oddziału wymaga dodatkowo uchwały zgromadzenia wspólników. Jeśli z kolei w umowie brak zapisu, to utworzenie oddziału spółki z o.o. wymaga jedynie uchwały zarządu i wpisu do KRS. W uchwale określacie firmę (nazwę) oddziału, siedzibę i adres oddziału. Warto w uchwale wskazać osobę upoważnioną do prowadzenia spraw oddziału i jego reprezentowania czy składniki majątku, które zostaną przekazane oddziałowi.

Do KRS papierowo składacie następujące dokumenty:

  • wniosek KRS Z3
  • formularz KRS-ZA
  • uchwałę Zarządu o ustanowieniu oddziału
  • potwierdzenie dokonania opłaty sądowej oraz za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 350 zł

Jeśli wpisu oddziału dokonujecie poprzez S24 to sporządzacie następujące dokumenty:

  • uchwałe o ustanowieniu oddziału sp. z o.o.
  • wniosek KRS ZEL3

oraz dokonujecie opłaty sądowej oraz za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 300 zł

Reprezentacja oddziału spółki

Oddział spółki, tak zresztą jak i spółkę reprezentuje zarząd czy prokurenci zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami reprezentacji. Macie też możliwość upoważnienia osoby lub osób w oddziale do jego reprezentowania na przykład poprzez udzielenie prokury oddziałowej. Pamiętajcie wówczas dodatkowo o powołaniu prokurenta przez zarząd oraz wpisie prokurenta do KRS na formularzu KRS ZL.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę utworzenie oddziału spółki z o.o.

Checklista utworzenie oddziału spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Pytania w sprawie S24

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Co jesli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Podsumowanie października na blogu

Wyłączenie wspólnika

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: