Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wznowienie działalności z urzędu

Aneta Kułakowska20 listopada 202014 komentarzy

Dzisiaj miałam inne plany. Ale dostałam od Was tak dużo pytań m.in. o wznowienie działalności z urzędu, że koniecznie muszę na nie odpowiedzieć.

Wznowienie działalności z urzędu

Wznowienie działalności z urzędu

Na blogu znajdziecie sporo wpisów o zawieszeniu działalności oraz jeden wpis Jak wznowić działalność spółki z o.o.? Pisałam w nim, że jeśli nie złożycie wniosku o wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy od daty jej zawieszenia to KRS dokona z urzędu wpisu informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. KRS w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy zawieszenia dokonuje automatycznie wpisu w KRS.

W art. 20 d ustawy o KRS przeczytacie:

                                     W przypadku niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez automatyczne zamieszczenie jej w rejestrze przedsiębiorców.

Jak się okazuje wcale się tak nie dzieje. Nie tylko z własnej praktyki, ale i z informacji od Was wiem, że KRS nie korzysta z tej możliwości. Zatem jedyne co Wam pozostaje to złożenie wniosku o wznowienie.

Z jaka datą wnioskować o wznowienie działalności?

Poniżej trzy pytania, które najczęściej zadajecie i moje odpowiedzi na nie.

Czy składać wniosek o wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy czy czekać na zamieszczenie informacji z urzędu przez KRS?

Jak już wyżej wspomniałam, nie ma co liczyć, że KRS dokona wpisu informacji o wznowieniu działalności spółki z urzędu. Zatem proponuję złożenie wniosku o wznowienie działalności spółki do KRS.

Z jaką datą mam wnioskować o wznowienie działalności, jeśli wniosek składam jakiś czas po upływie 24 miesięcy zawieszenia działalności?

Maksymalny okres zawieszenia działalności spółki z o.o. to 24 miesiące. Byłam zdania i z taką praktyka też się spotkałam, że bez względu na to kiedy składacie wniosek o wznowienie, wnioskujecie o wznowienie działalności w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.  W większości KRS praktyka jednak jest taka, że pomimo upływu 24 miesięcy, jeśli składacie wniosek o wznowienie to data wznowienia nie może być wcześniejsza niż data złożenia lub wysłania wniosku. Faktycznie zatem zawieszenie trwa dłużej niż 24 miesiące.

Czy potrzebna jest uchwała o wznowieniu działalności?

Do wznowienia działalności potrzebujecie dodatkowo uchwały zarządu.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Dotyczy to również wniosku o wznowienie działalności spółki.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Pytania w sprawie S24

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Co jesli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paulina 19 stycznia, 2021 o 15:43

  Szanowna Pani Mecenas,
  niestety KRS W-wa odmawia wpisu w przypadku, gdy we wniosku o wznowienie wskazano datę poprzedzającą datę upływu 24 mcy, wskazując, iż data wznowienia we wniosku nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Wraz z wnioskiem złożono pismo przewodnie sugerujące, że KRS powinien zadziałać z urzędu. KRS z urzędu nie zadziałał, a działalności wznowić się nie udało.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 stycznia, 2021 o 15:49

  Pani Paulino,
  to prawda. Praktyka KRS jest różna, ale rzeczywiście w większości sądów data na wniosku o wznowienie nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku, nawet po upływie 24 miesięcy. Tak więc przy okazji zrobię dopisek we wpisie na blogu. Wznowienie z urzędu praktycznie się nie zdarza.

  Odpowiedz

  Paulina 19 stycznia, 2021 o 15:55

  Pytanie jest – jak wznowić działalność? 🙂

  Złożyć wniosek z datą dzisiejszą, pomimo, iż okres 24 mcy minął 4 mce temu?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 stycznia, 2021 o 16:00

  Pani Paulino,
  jeśli składa Pani dzisiaj (lub wysyła pocztą) to datą wznowienia może być dzisiejsza data lub późniejsza. Nawet pomimo upływu 24 miesięcy. To potwierdza praktyka warszawskiego KRS. Przynajmniej z ostatniego okresu.

  Odpowiedz

  Olga 3 stycznia, 2022 o 16:05

  Szanowni Państwo, udostępniam odpowiedź z KRS w odpowiedzi na pismo z prośbą o umieszczenie informacji o wznowieniu DG z urzędu po upływie 24 m-cy.
  ….Postanowienie
  Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie….
  Referendarz sądowy …..
  po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu … sprawy z wniosku … o zmianę danych w rejestrze postanawia:
  oddalić wniosek
  ZASADNICZE POWODY ROZSTRZYGNIĘCIA
  Wnioskodawca dnia 8 grudnia 2021 r. (data nadania) złożył elektronicznie wniosek o wpisanie w rejestrze z urzędu daty wznowienia wykonywania działalności gospodarczej po upływie dwóch lat od jej zawieszenia tj. .., września 2021 r.
  Wskazać należy, iż zgodnie z art. 20d ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. z 2021 r. poz. 112 ze zm.): „W przypadku niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez automatyczne zamieszczenie jej w rejestrze przedsiębiorców”. Przepis wszedł w życie 1 lutego 2019 roku, ale do dnia dzisiejszego nie wdrożono środków technicznych jego realizacji i automatyczne wznowienie działalności po upływie dwóch lac od zawieszenia nie następuje. Powyższe nie uprawnia jednak tut. Sądu do działania w tym zakresie z urzędu, gdyż ww. przepis nie zawiera stosownej dyspozycji.
  W związku z powyższym konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez spółkę, której działalność pozostaje zawieszona.
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Zuzanna 19 stycznia, 2021 o 23:09

  Mam pytanie, mam spółkę jawna zawieszona od 2015 roku. Prowadził ja mój ojciec wspólnik. Nie miała do czynieni z firma ale byłam jej wspólnikiem papierowym. Ojciec zmarł i okazało się ze ZUS prowadzi postępowanie wobec mnie. Myślałam ze spółka w KRS która się zawiesza jest zawiszona do momentu jej odwiesdenia. ZUS prawdopodobnie chce naliczyć składki po automatycznym jej odwiesdeniu … dodam ze nadal w KRS widnieje jako ZAWISZONA. czy ZUS ma do tego prawo ? Spółka nie prowadziła działaności od chwili zwiedzania…

  Odpowiedz

  Konrad 28 stycznia, 2021 o 22:14

  Pani Mecenas, czy jeśli sąd nie wpisze informacji o wznowieniu działalności po 24 msc od zawieszenia mam traktowac to ze zawieszenie dalej trwa? Ustawa o dzialalnosci gospodarczej mowi o max. 24 okresie zawieszenia – zatem taki wpis zmienia cos czy jest tylko deklaratoryjny? (przepraszam za brak polskich znakow).

  Odpowiedz

  Ewa 15 marca, 2021 o 20:05

  Dzień dobry
  Pani Mecenas jeżeli mam zawieszoną spółkę od 01.09.2018 i nie wznowiłam działalności mimo upływu 24 miesięcy i dalej chciałabym mieć zawieszoną tą spółkę to czy coś z tego tytułu grozi? Czy muszę wznowić choć na jeden dzień i znów zawiesić jak i tak KRS nie wznawia z urzędu?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 marca, 2021 o 20:33

  Pani Ewo,
  należy wznowić działalność, a potem ponownie zawiesić.

  Odpowiedz

  Rafał 24 marca, 2021 o 13:44

  Szanowna Pani Mecenas, czy jest możliwość rozwiązania spółki z o.o. bez przeprowadzania likwidacji? Chodzi mi o sposób zbliżony do rozwiązania spółki komandytowej – uchwała o rozwiązaniu, wyznaczenie osoby przechowującej dokumenty spółki oraz oświadczenie o braku zobowiązań i toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, a także komorniczych? Czy jednak każdorazowo należy przeprowadzić likwidację?

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 marca, 2021 o 06:36

  Panie Rafale,
  niestety w przypadku spółki z o.o. nie ma możliwości jej likwidacji bez przeprowadzenia procesu likwidacji.

  Odpowiedz

  Basia 7 maja, 2021 o 13:20

  Dzień dobry,
  nasza spółka zawieszona 20.05.2019. , chce odwiesic i zawiesic spolke. Składam wniosek po24mcah, czyli mam podać datę odwieszenia jako 20.05 czy 21.05?
  No i chcę odrazu ją zawiesić ponownie, czyli dzień później.

  Odpowiedz

  Paulina 15 czerwca, 2021 o 21:43

  Dzień dobry.
  W marcu 2017 roku zawiesiłam spółkę z o.o. W tym miesiącu otrzymałam wezwanie z sądu do złożenia dokumentów finansowych za 2019 rok.
  Czy sąd słusznie żąda złożenia dokumentów?, skoro do tej pory nie złożyłam wniosku o wznowienie działalności spółki, jak również sąd nie dokonał tego wpisu w KRS z urzędu.
  Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 czerwca, 2021 o 20:36

  Pani Paulino,
  na blogu jest sporo wpisów w tym temacie. W trakcie zawieszenia, aby nie składać sprawozdań należy spełnić określone warunki.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: