Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wznowienie działalności z urzędu

Aneta Kułakowska20 listopada 2020Komentarze (0)

Dzisiaj miałam inne plany. Ale dostałam od Was tak dużo pytań m.in. o wznowienie działalności z urzędu, że koniecznie muszę na nie odpowiedzieć.

Wznowienie działalności z urzędu

Wznowienie działalności z urzędu

Na blogu znajdziecie sporo wpisów o zawieszeniu działalności oraz jeden wpis Jak wznowić działalność spółki z o.o.? Pisałam w nim, że jeśli nie złożycie wniosku o wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy od daty jej zawieszenia to KRS dokona z urzędu wpisu informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. KRS w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy zawieszenia dokonuje automatycznie wpisu w KRS.

W art. 20 d ustawy o KRS przeczytacie:

                                     W przypadku niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez automatyczne zamieszczenie jej w rejestrze przedsiębiorców.

Jak się okazuje wcale się tak nie dzieje. Nie tylko z własnej praktyki, ale i z informacji od Was wiem, że KRS nie korzysta z tej możliwości. Zatem jedyne co Wam pozostaje to złożenie wniosku o wznowienie.

Z jaka datą wnioskować o wznowienie działalności?

Poniżej trzy pytania, które najczęściej zadajecie i moje odpowiedzi na nie.

Czy składać wniosek o wznowienie działaności przed upływem 24 miesięcy czy czekać na zamieszczenie informacji z urzędu przez KRS?

Jak już wyżej wspomniałam, nie ma co liczyć, że KRS dokona wpisu informacji o wznowieniu działalności spółki z urzędu. Zatem proponuję złożenie wniosku o wznowienie działalności spółki do KRS.

Z jaką datą mam wnioskować o wznowienie działalności, jeśli wniosek składam jakiś czas po upływie 24 miesięcy zawieszenia działalności?

Maksymalny okres zawieszenia działalności spółki z o.o. to 24 miesiące. Moim zdaniem, bez względu na to kiedy składacie wniosek o wznowienie, wnioskujecie o wznowienie działalności w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Czy potrzebna jest uchwała o wznowieniu działalności?

Do wznowienia działalności potrzebujecie dodatkowo uchwały zarządu.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Wznowienie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

wznowienie działalności spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Pytania w sprawie S24

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Co jesli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Podsumowanie października na blogu

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: