Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wznowienie działalności z urzędu

Aneta Kułakowska20 listopada 20206 komentarzy

Dzisiaj miałam inne plany. Ale dostałam od Was tak dużo pytań m.in. o wznowienie działalności z urzędu, że koniecznie muszę na nie odpowiedzieć.

Wznowienie działalności z urzędu

Wznowienie działalności z urzędu

Na blogu znajdziecie sporo wpisów o zawieszeniu działalności oraz jeden wpis Jak wznowić działalność spółki z o.o.? Pisałam w nim, że jeśli nie złożycie wniosku o wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy od daty jej zawieszenia to KRS dokona z urzędu wpisu informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. KRS w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy zawieszenia dokonuje automatycznie wpisu w KRS.

W art. 20 d ustawy o KRS przeczytacie:

                                     W przypadku niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez automatyczne zamieszczenie jej w rejestrze przedsiębiorców.

Jak się okazuje wcale się tak nie dzieje. Nie tylko z własnej praktyki, ale i z informacji od Was wiem, że KRS nie korzysta z tej możliwości. Zatem jedyne co Wam pozostaje to złożenie wniosku o wznowienie.

Z jaka datą wnioskować o wznowienie działalności?

Poniżej trzy pytania, które najczęściej zadajecie i moje odpowiedzi na nie.

Czy składać wniosek o wznowienie działaności przed upływem 24 miesięcy czy czekać na zamieszczenie informacji z urzędu przez KRS?

Jak już wyżej wspomniałam, nie ma co liczyć, że KRS dokona wpisu informacji o wznowieniu działalności spółki z urzędu. Zatem proponuję złożenie wniosku o wznowienie działalności spółki do KRS.

Z jaką datą mam wnioskować o wznowienie działalności, jeśli wniosek składam jakiś czas po upływie 24 miesięcy zawieszenia działalności?

Maksymalny okres zawieszenia działalności spółki z o.o. to 24 miesiące. Byłam zdania i z taką praktyka też się spotkałam, że bez względu na to kiedy składacie wniosek o wznowienie, wnioskujecie o wznowienie działalności w dniu kolejnym po upływie okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.  W większości KRS praktyka jednak jest taka, że pomimo upływu 24 miesięcy, jeśli składacie wniosek o wznowienie to data wznowienia nie może być wcześniejsza niż data złożenia lub wysłania wniosku. Faktycznie zatem zawieszenie trwa dłużej niż 24 miesiące.

Czy potrzebna jest uchwała o wznowieniu działalności?

Do wznowienia działalności potrzebujecie dodatkowo uchwały zarządu.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Wznowienie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

wznowienie działalności spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Pytania w sprawie S24

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Co jesli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Podsumowanie października na blogu

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paulina 19 stycznia, 2021 o 15:43

  Szanowna Pani Mecenas,
  niestety KRS W-wa odmawia wpisu w przypadku, gdy we wniosku o wznowienie wskazano datę poprzedzającą datę upływu 24 mcy, wskazując, iż data wznowienia we wniosku nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Wraz z wnioskiem złożono pismo przewodnie sugerujące, że KRS powinien zadziałać z urzędu. KRS z urzędu nie zadziałał, a działalności wznowić się nie udało.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 stycznia, 2021 o 15:49

  Pani Paulino,
  to prawda. Praktyka KRS jest różna, ale rzeczywiście w większości sądów data na wniosku o wznowienie nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku, nawet po upływie 24 miesięcy. Tak więc przy okazji zrobię dopisek we wpisie na blogu. Wznowienie z urzędu praktycznie się nie zdarza.

  Odpowiedz

  Paulina 19 stycznia, 2021 o 15:55

  Pytanie jest – jak wznowić działalność? 🙂

  Złożyć wniosek z datą dzisiejszą, pomimo, iż okres 24 mcy minął 4 mce temu?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 stycznia, 2021 o 16:00

  Pani Paulino,
  jeśli składa Pani dzisiaj (lub wysyła pocztą) to datą wznowienia może być dzisiejsza data lub późniejsza. Nawet pomimo upływu 24 miesięcy. To potwierdza praktyka warszawskiego KRS. Przynajmniej z ostatniego okresu.

  Odpowiedz

  Zuzanna 19 stycznia, 2021 o 23:09

  Mam pytanie, mam spółkę jawna zawieszona od 2015 roku. Prowadził ja mój ojciec wspólnik. Nie miała do czynieni z firma ale byłam jej wspólnikiem papierowym. Ojciec zmarł i okazało się ze ZUS prowadzi postępowanie wobec mnie. Myślałam ze spółka w KRS która się zawiesza jest zawiszona do momentu jej odwiesdenia. ZUS prawdopodobnie chce naliczyć składki po automatycznym jej odwiesdeniu … dodam ze nadal w KRS widnieje jako ZAWISZONA. czy ZUS ma do tego prawo ? Spółka nie prowadziła działaności od chwili zwiedzania…

  Odpowiedz

  Konrad 28 stycznia, 2021 o 22:14

  Pani Mecenas, czy jeśli sąd nie wpisze informacji o wznowieniu działalności po 24 msc od zawieszenia mam traktowac to ze zawieszenie dalej trwa? Ustawa o dzialalnosci gospodarczej mowi o max. 24 okresie zawieszenia – zatem taki wpis zmienia cos czy jest tylko deklaratoryjny? (przepraszam za brak polskich znakow).

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: