Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Aneta Kułakowska15 listopada 2020Komentarze (0)

Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Niestety często będziecie mieli do czynienia z sytuacją kiedy to wspólnik większościowy będzie spełniał warunki do wyłączenia, ale ze względu na ilość posiadanych udziałów nie będziecie mogli skorzystać z możliwości wyłączenia wspólnika. Wystarczy, że taki wspólnik będzie miał więcej niż połowę udziałów. O wyłączeniu wspólnika przeczytacie tutaj.

Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika

Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Jeśli zatem nie macie możliwości wszcząć procedury wyłączenia wspólnika poprzez wniesienie pozwu o wyłączenie wspólnika do sądu to w takim przypadku są jeszcze dwa inne rozwiązania.

Po pierwsze, możecie do zgromadzenia wspólników złożyć wniosek o umorzenie udziałów tego wspólnika. Jednak istotne w tym przypadku są zapisy umowy w zakresie umorzenia. Zakładając, że nie będzie to raczej umorzenie dobrowolne, przesłanki umorzenia przymusowego musi precyzować umowa spółki. Nie jesteście jednak w tych przesłankach ograniczeni zapisami k.s.h. Zatem przesłanką umorzenia przymusowego mogą być przyczyny w rozumieniu art. 266 § 1 k.s.h., a więc przesłanki umożliwiające wyłączenie wspólnika. Pamiętajcie, że taki wniosek musi być przegłosowany przez zgromadzenie wspólników. Niestety w przypadku chęci pozbycia się wspólnika większościowego może się to w praktyce okazać nierealne.

Powództwo o likwidację spółki

Drugim z kolei rozwiązaniem jest złożenie do sądu pozwu o likwidację spółki.

Zgodnie z art. 271 k.s.h. sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki.

Z pozwem o rozwiązaniem spółki przez sąd może wystąpić każdy wspólnik, a także członek zarządu czy rady nadzorczej. Oczywiście musicie pamiętać, że taki pozew należy dobrze uzasadnić. W przepisach nie znajdziecie podpowiedzi na skonstruowanie takiego uzasadnienia. W orzecznictwie często wskazuje się trwałe konflikty, brak porozumienia, a co za tym idzie brak możliwości podejmowania decyzji, brak zarządu w spółce i brak możliwości jego powołania, wykorzystywanie pozycji wspólnika większościowego, brak zainteresowania sprawami spółki czy utrata zdolności do funkcjonowania spółki w wyniku trwałego konfliktu itd.

Stroną pozwaną nie jest wspólnik, a spółka. Wyrok orzekający rozwiązanie spółki ma charakter konstytutywny. Spółka przestaje istnieć od chwili uprawomocnienia się wyroku. Na pewno nie jest to proces szybki. W dodatku wspólnicy przeciwni likwidacji mogą zaskarżyć orzeczenie sądu, a nawet domagać się odszkodowania.

Pamiętajcie jednak, że powództwo o rozwiązanie spółki należy traktować jako środek dodatkowy. Najpierw należy upewnić się czy możecie skorzystać z innych możliwości. Zatem sprawdzanie na początku czy jest szansa na wyłączenie wspólnika ze spółki , ewentualnie na odkupienie od niego udziałów.

Po raz kolejny możecie się przekonać jak ważne są zapisy umowy spółki, o których na etapie jej zakładania często nie myślicie. Odkładacie to w czasie i często w trakcie konfliktu jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Zajrzyjcie zatem do swoich umów i sprawdźcie co tam macie.

*****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Podsumowanie października na blogu

Wyłączenie wspólnika

Który członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.?

 Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: