Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Aneta Kułakowska16 listopada 2020Komentarze (0)

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów? – często takie pytanie zadajecie.

Dlatego dzisiaj zapraszam Was na krótki wpis, w którym przygotowałam listę obowiązków, o których często nie pamiętacie po sprzedaży udziałów. Dotyczy to zarówno zarządów spółek, jak i byłych i aktualnych wspólników.

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów

O czym muszę pamiętać po sprzedaży udziałów?

Jeśli chodzi o byłego wspólnika to najczęściej zapomina o podatku dochodowym. Nie zawsze ze sprzedażą udziałów będzie powiązany obowiązek zapłaty podatku dochodowego, ale pamiętajcie o tym, aby sprawdzić czy w Waszym przypadku wystąpi konieczność jego zapłaty. Podstawą opodatkowania jest kwota jaką uzyskał sprzedający, pomniejszona o koszty jakie poniósł w związku z nabyciem tych udziałów. Nie zawsze przecież sprzedaż udziałów następuje po cenie nominalnej.

Co do nowego wspólnika, który nabył udziały to powinien pamiętać o zawiadomieniu zarządu spółki o nabyciu udziałów wraz z przedłożeniem dowodu  w postaci umowy sprzedaży udziałów. Na tej podstawie zarząd spółki dokona aktualizacji księgi udziałów. Po drugie powinien pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego i zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka PCC wynosi 1 %. Wspólnik ma na to 14 dni od dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów.

Z kolei zarząd spółki po otrzymaniu zawiadomienia o sprzedaży udziałów powinien pamiętać o aktualizacji księgi udziałów. Często jednak w spółce nie ma księgi udziałów, więc to dobry moment, aby zacząć ją prowadzić. O księdze udziałów pisałam tutaj. Ponadto zarząd powinien pamiętać o złożeniu wniosku do KRS o wpis zmian. Może się tak zdarzyć, że zmiana będzie wymagała jedynie złożenia aktualnej listy wspólników, jednak w większości przypadków konieczny będzie wniosek do KRS o wpis zmian. Pamiętajcie, że listę wspólników podpisuje cały zarząd.

Pozostał jeszcze jednej obowiązek, o którym mało kto pamięta. A jest to aktualizacja w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Oczywiście nie każda zmiana wspólnika będzie wymagała aktualizacji. Jednak warto o tym pamiętać, żeby przynajmniej sptrawdzić czy to jest ten przypadek, który wymaga zgłoszenia do CRBR. Na aktualizację zarząd ma 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. O CRBR pisałam tutaj.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zawieszenie działalności spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Co jesli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Podsumowanie października na blogu

Wyłączenie wspólnika

Który członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: