Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

O czym pamiętać po sprzedaży udziałów?

Aneta Kułakowska16 listopada 2020Komentarze (0)

O czym pamiętać po sprzedaży udziałów?

Często takie pytanie zadajecie. Dlatego dzisiaj zapraszam Was na krótki wpis, w którym przygotowałam listę obowiązków, o których często nie pamiętacie po sprzedaży udziałów. Dotyczy to zarówno zarządów spółek, jak i byłych i aktualnych wspólników.

O czym pamiętać po sprzedaży udziałów?

O czym pamiętać po sprzedaży udziałów?

Jeśli chodzi o byłego wspólnika to najczęściej zapomina o podatku dochodowym. Nie zawsze ze sprzedażą udziałów będzie powiązany obowiązek zapłaty podatku dochodowego, ale pamiętajcie o tym, aby sprawdzić czy w Waszym przypadku wystąpi konieczność jego zapłaty. Podstawą opodatkowania jest kwota jaką uzyskał sprzedający, pomniejszona o koszty jakie poniósł w związku z nabyciem tych udziałów. Nie zawsze przecież sprzedaż udziałów następuje po cenie nominalnej.

Nabywca udziałów

Co do nowego wspólnika, który nabył udziały to powinien pamiętać o zawiadomieniu zarządu spółki o nabyciu udziałów wraz z przedłożeniem dowodu  w postaci umowy sprzedaży udziałów. Na tej podstawie zarząd spółki dokona aktualizacji księgi udziałów. Po drugie powinien pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego i zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka PCC wynosi 1 %. Wspólnik ma na to 14 dni od dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów.

Zarząd

Z kolei zarząd spółki po otrzymaniu zawiadomienia o sprzedaży udziałów powinien pamiętać o aktualizacji księgi udziałów. Często jednak w spółce nie ma księgi udziałów, więc to dobry moment, aby zacząć ją prowadzić. O księdze udziałów pisałam tutaj. Ponadto zarząd powinien pamiętać o złożeniu wniosku do KRS o wpis zmian. Może się tak zdarzyć, że zmiana będzie wymagała jedynie złożenia aktualnej listy wspólników, jednak w większości przypadków konieczny będzie wniosek do KRS o wpis zmian. Pamiętajcie, że listę wspólników podpisuje cały zarząd.

CRBR

Pozostał jeszcze jednej obowiązek, o którym mało kto pamięta. A jest to aktualizacja w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Oczywiście nie każda zmiana wspólnika będzie wymagała aktualizacji. Jednak warto o tym pamiętać, żeby przynajmniej sprawdzić czy to jest ten przypadek, który wymaga zgłoszenia do CRBR. Na aktualizację zarząd ma 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. O CRBR pisałam tutaj.

Aktualizacja: Po zmianie ustawy, od dnia 10 listopada 2022 r. informacje do CRBR zgłaszacie nie później niż w terminie 14 dni od dnia wpisu (rejestracji) spółki do KRS, a w przypadku zmiany danych w terminie 14 dni od ich zmiany. Do biegu terminów nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy, a to oznacza, że termin zgłoszenia jest wydłużony o sobotę, niedzielę oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

*********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po sprzedaży udziałów i zmianie w zarządzie spółki z o.o.

Checklista po sprzedaży udziałów i zmianie w zarządzie spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Co jeśli nie możemy dokonać wyłączenia wspólnika?

Wyłączenie wspólnika

Który członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.?

 Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: