Po wpisie S24 zwrot wniosku dostałam sporo maili i komentarzy. Obiecałam, że wpisów w temacie S24 z praktyki będzie więcej. Dzisiaj zatem zwrot w S24 po sprzedaży udziałów.
Ilu z Was czekało niecierpliwie na wpis zmian w KRS. Przygotowaliście załączniki i wniosek KRS-ZEL3. Dokonaliście opłaty i wysłaliście dokumenty do KRS. Czekacie, a zamiast wpisu dostajecie zarządzenie o zwrocie wniosku i o zwrocie opłaty po obniżeniu o kwotę 30 zł. Dodatkowo czytacie co zrobiliście źle lub czego nie dołączyliście. I co z tym dalej począć? Dzisiaj Wam podpowiem, a dodatkowo opiszę na przykładzie z praktyki.
Zwrot w S24 po sprzedaży udziałów
Czy jest jakaś możliwość „naprawy” wniosku w S24 po zwrocie?
Niestety w pouczeniu nie ma podpowiedzi. Pouczenie zwykle dość obszerne, ale co w praktyce należy zrobić to zwyczajnie nie macie pojęcia. Zamiast prostej podpowiedzi znajdujecie w pouczeniu całe mnóstwo podstaw prawnych, a także informację (choć nie zawsze):
W przypadku nie wniesienia skargi można ponownie złożyć wniosek w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku – art. 19 ust. 4 ustawy o KRS.
Przy ponownym złożeniu wniosku należy powtórnie wypełnić w całości wszystkie formularze urzędowe, zarówno te które były dotknięte nieprawidłowościami, jak i te które były wypełnione poprawnie.
A także:
Jeżeli przepis szczególny tak stanowi albo dokonano wyboru wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, pisma procesowe w tej sprawie wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Pisma niewniesione za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu (art. 125 §2 [1] k.p.c.)
Dokonanie wyboru wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz dalsze wnoszenie tych pism za pośrednictwem tego systemu jest dopuszczalne, jeżeli z przyczyn technicznych, leżących po stronie sądu, jest to możliwe (art. 125 §2 [1a] k.p.c.).
Celowo przywołałam tylko te informacje z pouczenia, bo one w przypadku zwrotu wniosku są najważniejsze. Oczywiście moim zdaniem.
Powyższe oznacza, że po pierwsze możecie dokonać „naprawy” zwróconego wniosku składając ponownie wniosek w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Po drugie, jeśli wniosek złożyliście za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, a takim jest S24, to ponownie składacie wniosek poprzez S24. Bowiem składając pierwszy wniosek w S24 dokonaliście wyboru sposobu wnoszenia pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Naprawa wniosku po sprzedaży udziałów
Dzisiaj przykład z praktyki. Liczę, że Was zainteresuje.
Wniosek o wpis zmian został złożony w S24. Do wniosku załączona była zgoda na sprzedaż udziałów, umowa sprzedaży udziałów, lista wspólników oraz oświadczenie nowego wspólnika. KRS dokonał zwrotu wniosku ze względu na brak oświadczenia czy spółka jest cudzoziemcem, oświadczenia w sprawie adresów do doręczeń członków zarządu i adresów do doręczeń osób upoważnionych do powołania zarządu.
Co zatem robicie?
W terminie 7 dni od doręczenia zarządzenia wysyłacie kolejny wniosek przez S24. Zgoda na sprzedaż, umowa sprzedaży udziałów i oświadczenie zostały prawidłowo sporządzone i podpisane. Zatem przygotowujecie ponownie listę wspólników z gotowych w S24 wzorów. Jako dokumenty zewnętrzne przygotowujecie i załączacie do S24: oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem, listę adresów osób reprezentujących spółkę oraz listę osób uprawnionych do powołania zarządu. Ponadto jako dokument zewnętrzny przygotowujecie i załączacie do S24 pismo do KRS. Informujecie w nim, że składacie ponownie wniosek po zwrocie. Wnioskujecie o dołączenie do wniosku dokumentów załączonych do poprzedniego wniosku: zgoda na sprzedaż, umowa sprzedaży i oświadczenie. Wszystkie dokumenty, również te zewnętrzne podpisujecie.
Do nowego wniosku załączacie podpisane dokumenty, uzupełniacie wniosek, opłacacie i wysyłacie.
Do nowego wniosku możecie również załączyć jako dokument zewnętrzny wniosek o zwrot opłaty po zwrocie wniosku wraz z numerem konta bankowego. Taki wniosek możecie też wysłać również elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze..
Dlaczego do nowego wniosku nie mogę załączyć umowy sprzedaży udziałów?
Często pytacie, co zrobić, aby do ponownie składanego wniosku w S24 załączyć umowę sprzedaży udziałów. Jeśli umowa sprzedaży udziałów została prawidłowo sporządzona, podpisana i załączona do poprzedniego wniosku to nie możecie jej ponownie załączyć do nowego wniosku. Możecie zatem dołączyć do nowego wniosku pismo wnosząc o zaliczenie tej umowy do nowego wniosku, albo sporządzić ją na nowo. Moim zdaniem, jeśli umowa nie zawiera błędów to nie należy jej sporządzać na nowo. Pomimo zwrotu wniosku umowa została ważnie zawarta i doszło do zmiany wspólników. Skuteczność zmiany wspólników w tym przypadku nie jest uzależniona od wpisu do KRS.
Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was pomocny 🙂
*******************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po sprzedaży udziałów oraz zmianie w zarządzie i adresie spółki z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Prokurent podczas likwidacji spółki z o.o.
Zgoda zgromadzenia wspólników na sprzedaż udziałów
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
no i kolejny super post, dziękujemy. Już wiem co zrobiłem źle, i co zrobić jak na dniach dostanę zwrot wniosku, a dostanę jak widzę …. kurczę, o tylu rzeczach trzeba pamiętać 🙂
Panie Pawle,
dziękuję i cieszę się, że mogę pomóc. Niestety system S24 jest daleki od doskonałości.
O jakim oświadczeniu Pani Mecenas pisze? „Do wniosku załączona była zgoda na sprzedaż udziałów, umowa sprzedaży udziałów, lista wspólników oraz OŚWIADCZENIE nowego wspólnika”. Pozdrawiam
Po sprzedaży udziałów i wysłaniu wniosku ZEL3 z odpowiednimi załącznikami, otrzymałem jego zwrot. Powodem jest brak żądania wykreślenia wspólnika. Problem polega na tych, że podczas uzupełniania wniosku w systemie s24 wspólnik, który sprzedał udziały nie widniał na liście wyboru (do dopisania, wykreślenia czy zmiany). Czy pozostaje tylko złożenie wniosku drogą tradycyjną?
Ustępującego wspólnika należy uwzględnić jako „stawającego” przy sporządzaniu w S24 listy wspólników do załączenia do wniosku – dopiero wtedy w samym wniosku pojawi się on jako osoba możliwa do wykreślenia. Jest to beznadziejnie głupie a na dodatek nieudokumentowane w samym systemie – ale tak właśnie to wygląda. Gdyby nie wpis jednego z komentujących sam nie wiem, czy bym na to wpadł…
Co prawda udało mi się do tego dojść po zadaniu pytania, ale dziękuję za odpowiedź – może przyda się komuś w przyszłości. Zgadzam się w 100%, że system jest beznadziejny, czuje się jakbym się cofnął o 2 dekady.
Dzień dobry,
potrzebuje pomocy w kwestii dołączenia nowego wspólnika do dwuosobowej spółki z o.o. zakładanej przez system s24. Chciałbym się dowiedzieć, czy lepiej jest sprzedać istniejące udziały, czy może emitować nowe? Jak wycenia się cenę takich udziałów ( po naszym „widzimisię”, w co wątpię, czy jednak jest jakiś obiektywny sposób wyceny wartości rynkowej, czy po prostu w takiej cenie jaką nasze udziały mają wartość?) I co dokładnie należałoby zrobić w s24 żeby wszystko miało ręcę i nogi.
Dzień dobry,
Dziękuję za ten wpis. Jest bardzo przydatny. Mam natomiast jedno pytanie.
Czemu w podanym przykładzie trzeba ponownie sporządzić listę wspólników i wnioskować o dołączenie dokumentów z poprzedniego wniosku?
Nie ma możliwości po prostu dołączyć tych samych dokumentów jeszcze raz? Przecież są elektroniczne.
Pozdrawiam
Andrzej
Panie Andrzeju,
nie można dołączyć ponownie dokumentów już raz załączonych do wniosku.
Dzień dobry
Temat ma prawie dwa lata ale nadal jest aktualny.
Dlaczego wniosku o zwrot opłaty za zwrócony wniosek nie można dołączyć do ponownie składanego wniosku tylko należy przesłać drogą tradycyjną?
Pozdrawiam
Marek Waszcz
Witam,
potrzebuję informacji na temat sprzedaży udziałów dotychczasowemu wspólnikowi przez system S24. (spółka oczywiście tak została założona). Chciałabym sprzedać część udziałów drugiemu wspólnikowi bez powiększenia kapitału zakładowego czy tworzenia nowych udziałów. Czy jest to możliwe ?
Niestety w formularzu S24 „Oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce” mam tylko dwa warianty: a-podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów, b-nowo utworzone udziały” .
Pozdrawiam,
Aleksandra