Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

S24 zwrot wniosku

Aneta Kułakowska10 października 20209 komentarzy

O zwrocie wniosku złożonego przez S24 już pisałam Zwrot wniosku złożonego w S24. Wówczas proponowałam złożenie ponownie dokumentacji w formie papierowej. Uzupełnienie w ten sposób braków „naprawiało” wcześniej złożony wniosek. Niestety to również się zmieniło.

Już wcześniej dostawałam od Was sporo informacji o zwrocie wniosku. W ostatnich kilku miesiącach tych wiadomości jest znacznie więcej. Ociągałam się z przygotowaniem tego wpisu, ale kilka wczorajszych maili uświadomiło mi, że warto podzielić się wiedzą.

Osobiście uważam, że nie tak powinno funkcjonować S24. System powinien być prosty, łatwy i intuicyjny. Taki, aby osoba bez znajomości k.s.h. i ustawy o krs wiedziała, jakie dokumenty ma złożyć. Niestety, tak to nie działa. Doszło do tego, że nawet prawnicy mają problem z S24. Dodatkowo dziwi brak jakichkolwiek informacji o tym, co należy zrobić w przypadku zwrotu wniosku. Dokumentacja użytkownika milczy na ten temat. Jak zresztą na wiele innych problemów pojawiających się po drodze. Nie wspomnę o pouczenich pod zarządzeniami, które nie dają faktycznie prostych wskazówek.

Dzisiaj dzielę się z Wami moimi doświadczeniami w tym zakresie.

S24 zwrot wniosku

S24 zwrot wniosku

Zacznijmy więc od tego, że przez system S24 otrzymujecie korespondecję – zarządzenie o zwrocie wniosku. Od tego dnia macie 7 dni na ponowne złożenie wniosku. Wówczas tak złożony wniosek wywołuje skutek od daty złożenia wniosku zwróconego. Jeśli złożycie po tej dacie lub wniosek będzie miał błędy będące przyczyną zwrotu to wówczas jest traktowany jak nowy wniosek.

Powyższe oznacza, że w tym terminie ponownie przygotowujecie załączniki i wniosek w S24. Jakie to będą załączniki to zależy od indywidualnej sytuacji. Pamiętajcie, że części wymaganych załączników nie znajdziecie we wzorach. Musicie je zatem przygotować samodzielnie i załączyć do S24 jako dokument zewnętrzny. Część dokumentów załączonych do poprzedniego wniosku jest ważnych i skutecznych pomimo braku wpisu zmian w KRS i zwrotu wniosku. Oczywiście pod warunkiem, że są poprawie wypełnione i podpisane.  Na nowo sporządzacie załączniki, które zawierały błędy. Z kolei część załączników sporządzacie na nowo, ponieważ bez nich nie wprowadzicie odpowiednich zapisów do wniosku KRS-ZEL3.

Jak już macie podpisane załączniki to sporządzacie wniosek KRS-ZEL3, załączacie załączniki, podpisujecie, dokonujecie opłaty i wysyłacie do KRS.

Wniosek o zwrot opłaty

W zarządzeniu o zwrocie pierwszego wniosku znajdziecie informację o zwrocie wniesionej opłaty. Opłata pomniejszona jest o kwotę 30 zł. W zakresie tej opłaty musicie złożyć do KRS wniosek o zwrot opłaty tradycyjnie w formie papierowej. Wzór wniosku znajdziecie we wpisie Wzór wniosku do KRS o zwrot opłaty.

Podsumowując, po zwrocie wniosku w S24 ponownie składacie wniosek przez S24 z uwzględnieniem uwag zamieszczonych w zarządzeniu o zwrocie.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów to zapraszam do sklepu z ebookami. Znajdziecie w nim chociażby wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Śmierć wspólnika

Podsumowanie września na blogu

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Wniosek do KRS o sprostowanie

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewelina 13 października, 2020 o 07:55

Poprzednio była mowa że po zwrocie wniosku obowiązuje wersja papierowa ponownego złożenia, teraz Pani pisze że wniosek poprawiany jest w systemie S24. Czy coś w tej materii się zmieniło? Brak słowa wyjaśnienia w tym przedmiocie. Może zrobić odrębny wpis co do przedstawienia doświadczeń zebranych przez Panią na podstawie odebranych maili. Tak, to tylko sucha informacja nie wiele wyjaśniająca, w kontekście poprzedniego wpisu.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:45

Pani Ewelino,
bedzie seria wpisów, ponieważ ilość pytań przerosła moje możliwości. Postaram się wszystko wyjaśnić, aby pomóc osobom, które działają w s24.

Odpowiedz

Paweł 13 października, 2020 o 15:34

Pani Mecenas, mam problem jak w temacie Pani wpisu. Jednak jak obejść problem, że dokumenty raz wykorzystane mają status “Dokument załączony do wniosku”? Umowa zbycia praw i obowiązków w spółce komandytowej skutecznie zawarta, ale nie mogę jej drugi raz “wykorzystać” i podłączyć do kolejnego wniosku zmianowego. Dlaczego wniosek złożony w formie papierowej nie jest obecnie skuteczny?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:44

Panie Pawle,
w najbliższym czasie będzie seria wpisów na temat s24 i zwrotu wniosku, ponieważ ilość pytań przerosła moje możliwości. Moim zdaniem wniosek papierowy jako naprawienie wniosku złożonego w s24 nie jest teraz skuteczny.

Odpowiedz

aga 13 października, 2020 o 15:56

witam , otrzymałam zwrot wniosku , błąd był w pkd nie , nie było takiego w umowie spółki jak we wniosku, nie ma możliwości przez S24 złoży ponownego wniosku , dlaczego ? złożyć nowy papierowo ?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:41

Pani Ago,
składając ponownie wniosek w s24 należałoby dokumenty swtorzyć na nowo. Oczywiście z wyjątkami. Nie znam szczegółów złożonego wniosku to nie chcę w komentarzu nic doradzać.

Odpowiedz

Dymitr 21 października, 2020 o 17:50

Witam.
Jeśli chodzi o wniosek rejestracyjny spółki – to niestety nie da się w systemie s24 dokonać ponownego jego złożenia. System nie pozwala na jego sporządzenie przy istnieniu pierwszego wniosku. Trzeba anulować podmiot i zacząć proces rejestracji od początku – od umowy spółki i wszystkich podpisów… Kiedyś tak było, a teraz się powtorzyło – bo nie zostały dołączone wymagane załączniki (chociaż sporządzone i podpisane, zaznaczone przy sporządzeniu wniosku o rejestrację, ale nie załączone… coś nie tak kliknąłem chyba…) zgadzm się – tu trzeba nad systemem popracować, bo nie jest intuicyjny i czasami można się pogubić…a zajmuję się rejestracją od lat…
Pozdrawiam, Dymitr.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 21 października, 2020 o 18:27

Dymitr,
dziękuję za komentarz. To prawda, że przy rejestracji jest inaczej. Dlatego też usunęłam jedno zdanie, aby nie wprowadzało w błąd ze względu na zastosowany skrót myślowy. Zwrot przy rejestracji wymaga dłuższego komentarza.

Odpowiedz

Dymitr 22 października, 2020 o 11:32

A ja znalazłem swój błąd – przy załączeniu do wniosku podpisanych dokumentów zamiast Dodaj, kliknąłem na OK)) i nowy wniosek od początku robię…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: