Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

S24 zwrot wniosku

Aneta Kułakowska10 października 202020 komentarzy

O zwrocie wniosku złożonego przez S24 już pisałam Zwrot wniosku złożonego w S24. Już wcześniej dostawałam od Was sporo informacji o zwrocie wniosku. W ostatnich kilku miesiącach tych wiadomości jest znacznie więcej. Ociągałam się z przygotowaniem tego wpisu, ale kilka wczorajszych maili uświadomiło mi, że warto podzielić się wiedzą.

Osobiście uważam, że nie tak powinno funkcjonować S24. System powinien być prosty, łatwy i intuicyjny. Taki, aby osoba bez znajomości k.s.h. i ustawy o krs wiedziała, jakie dokumenty ma złożyć. Niestety, tak to nie działa. Doszło do tego, że nawet prawnicy mają problem z S24. Dodatkowo dziwi brak jakichkolwiek informacji o tym, co należy zrobić w przypadku zwrotu wniosku. Dokumentacja użytkownika milczy na ten temat. Jak zresztą na wiele innych problemów pojawiających się po drodze. Nie wspomnę o pouczenich pod zarządzeniami, które nie dają faktycznie prostych wskazówek.

Dzisiaj dzielę się z Wami moimi doświadczeniami w tym zakresie.

S24 zwrot wniosku

S24 zwrot wniosku

Zacznijmy więc od tego, że przez system S24 otrzymujecie korespondecję – zarządzenie o zwrocie wniosku. Od tego dnia macie 7 dni na ponowne złożenie wniosku. Wówczas tak złożony wniosek wywołuje skutek od daty złożenia wniosku zwróconego. Jeśli złożycie po tej dacie lub wniosek będzie miał błędy będące przyczyną zwrotu to wówczas jest traktowany jak nowy wniosek.

Powyższe oznacza, że w tym terminie ponownie przygotowujecie załączniki i wniosek w S24. Jakie to będą załączniki to zależy od indywidualnej sytuacji. Pamiętajcie, że części wymaganych załączników nie znajdziecie we wzorach. Musicie je zatem przygotować samodzielnie i załączyć do S24 jako dokument zewnętrzny. Część dokumentów załączonych do poprzedniego wniosku jest ważnych i skutecznych pomimo braku wpisu zmian w KRS i zwrotu wniosku. Oczywiście pod warunkiem, że są poprawie wypełnione i podpisane. Na nowo sporządzacie załączniki, które zawierały błędy. Z kolei część załączników sporządzacie na nowo, ponieważ bez nich nie wprowadzicie odpowiednich zapisów do wniosku KRS-ZEL3.

Jak już macie podpisane załączniki to sporządzacie wniosek KRS-ZEL3, załączacie załączniki, podpisujecie, dokonujecie opłaty i wysyłacie do KRS.

Wniosek o zwrot opłaty

W zarządzeniu o zwrocie pierwszego wniosku znajdziecie informację o zwrocie wniesionej opłaty. Opłata pomniejszona jest o kwotę 30 zł. W zakresie tej opłaty musicie złożyć do KRS wniosek o zwrot opłaty. Wzór wniosku znajdziecie we wpisie Wzór wniosku do KRS o zwrot opłaty.

Podsumowując, po zwrocie wniosku w S24 ponownie składacie wniosek przez S24 z uwzględnieniem uwag zamieszczonych w zarządzeniu o zwrocie.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

****************************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów. 

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Śmierć wspólnika

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Wniosek do KRS o sprostowanie

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ewelina 13 października, 2020 o 07:55

  Poprzednio była mowa że po zwrocie wniosku obowiązuje wersja papierowa ponownego złożenia, teraz Pani pisze że wniosek poprawiany jest w systemie S24. Czy coś w tej materii się zmieniło? Brak słowa wyjaśnienia w tym przedmiocie. Może zrobić odrębny wpis co do przedstawienia doświadczeń zebranych przez Panią na podstawie odebranych maili. Tak, to tylko sucha informacja nie wiele wyjaśniająca, w kontekście poprzedniego wpisu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:45

  Pani Ewelino,
  bedzie seria wpisów, ponieważ ilość pytań przerosła moje możliwości. Postaram się wszystko wyjaśnić, aby pomóc osobom, które działają w s24.

  Odpowiedz

  Paweł 13 października, 2020 o 15:34

  Pani Mecenas, mam problem jak w temacie Pani wpisu. Jednak jak obejść problem, że dokumenty raz wykorzystane mają status „Dokument załączony do wniosku”? Umowa zbycia praw i obowiązków w spółce komandytowej skutecznie zawarta, ale nie mogę jej drugi raz „wykorzystać” i podłączyć do kolejnego wniosku zmianowego. Dlaczego wniosek złożony w formie papierowej nie jest obecnie skuteczny?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:44

  Panie Pawle,
  w najbliższym czasie będzie seria wpisów na temat s24 i zwrotu wniosku, ponieważ ilość pytań przerosła moje możliwości. Moim zdaniem wniosek papierowy jako naprawienie wniosku złożonego w s24 nie jest teraz skuteczny.

  Odpowiedz

  aga 13 października, 2020 o 15:56

  witam , otrzymałam zwrot wniosku , błąd był w pkd nie , nie było takiego w umowie spółki jak we wniosku, nie ma możliwości przez S24 złoży ponownego wniosku , dlaczego ? złożyć nowy papierowo ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 października, 2020 o 16:41

  Pani Ago,
  składając ponownie wniosek w s24 należałoby dokumenty swtorzyć na nowo. Oczywiście z wyjątkami. Nie znam szczegółów złożonego wniosku to nie chcę w komentarzu nic doradzać.

  Odpowiedz

  Dymitr 21 października, 2020 o 17:50

  Witam.
  Jeśli chodzi o wniosek rejestracyjny spółki – to niestety nie da się w systemie s24 dokonać ponownego jego złożenia. System nie pozwala na jego sporządzenie przy istnieniu pierwszego wniosku. Trzeba anulować podmiot i zacząć proces rejestracji od początku – od umowy spółki i wszystkich podpisów… Kiedyś tak było, a teraz się powtorzyło – bo nie zostały dołączone wymagane załączniki (chociaż sporządzone i podpisane, zaznaczone przy sporządzeniu wniosku o rejestrację, ale nie załączone… coś nie tak kliknąłem chyba…) zgadzm się – tu trzeba nad systemem popracować, bo nie jest intuicyjny i czasami można się pogubić…a zajmuję się rejestracją od lat…
  Pozdrawiam, Dymitr.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 21 października, 2020 o 18:27

  Dymitr,
  dziękuję za komentarz. To prawda, że przy rejestracji jest inaczej. Dlatego też usunęłam jedno zdanie, aby nie wprowadzało w błąd ze względu na zastosowany skrót myślowy. Zwrot przy rejestracji wymaga dłuższego komentarza.

  Odpowiedz

  Dymitr 22 października, 2020 o 11:32

  A ja znalazłem swój błąd – przy załączeniu do wniosku podpisanych dokumentów zamiast Dodaj, kliknąłem na OK)) i nowy wniosek od początku robię…

  Odpowiedz

  Elena 16 lutego, 2021 o 21:29

  Pani Mecenas,

  W sytuacji gdzie jest sprzedaż udziałów w spółce przez S24, od jakiego momentu sprzedaż uważa się prawomocną? Od momentu podpisania umowy sprzedaży czy od momentu dokonania wpisu KRS?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 lutego, 2021 o 06:35

  Pani Eleno,
  sprzedaż udziałów w S24 jest skuteczna od momentu podpisania umowy.

  Odpowiedz

  Elena 17 lutego, 2021 o 11:01

  Dziękuję za odpowiedź.

  Czy mogłaby Pani podpowiedzieć co robić, jeśli sprzedaż udziałów w S24 był w grudniu, a zwrot wniosku z KRS – w lutym. Jak ponownie złożyć wniosek jeśli istniejące umowy sprzedaży dołączyć do wniosku nie można technicznie, bo są dołączeni już do wniosku poprzedniego, a w razie stworzenia nowych dokumentów – nie ma możliwości wskazania daty przeszłej, czyli sprzedaż będzie data obecną.
  Bardzo proszę o poradę, już tracę nadzieję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 lutego, 2021 o 11:09

  Pani Eleno,
  zapraszam do kontaktu mailowego.

  Odpowiedz

  MOnika 24 lutego, 2021 o 15:32

  Pani Mecenas, od kiedy obowiazuje ustawa o pobieraniu 30 zł przy zwrocie opłaty? Wcześniej o ile pamiętam był zwrot całej opłaty.

  Odpowiedz

  Paweł 27 lutego, 2021 o 01:50

  Pani Mecenas, w portalu S24 nie ma możliwości ponownego wysłania wniosku po zwrocie. Pisze Pani o wniosku KRS-ZEL3. Czy może Pani wyjaśnić jak dokonać poprawnej wysyłki po poprawkach?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 lutego, 2021 o 05:58

  Panie Pawle.
  bo to nie jest wniosek tylko z poprawkami, ale nowy wniosek. Nie ma możliwości dokonania tylko poprawek. Sporądza Pan kolejny wniosek.Informacja jest we wpisie na blogu.

  Odpowiedz

  Hubert 1 września, 2021 o 13:47

  Pani Mecenas,

  W przypadku wypełniania nowego wniosku, trzeba również podpisać nową umowę spółki (system nie pozwala na wysłanie wniosku bez umowy spółki). Pisze Pani, że jeśli po zwrocie zrobi się to w przeciągu 7 dni roboczych, to to wywołuje skutek od daty złożenia wniosku zwróconego. Jaka będzie w takim razie data podpisania umowy spółki – z pierwszego wniosku, czy z drugiego? Głównie chodzi mi o to, czy dzień powstania „spółki z o.o. w organizacji” będzie liczony od pierwszego wniosku, czy drugiego?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 1 września, 2021 o 13:53

  Panie Hubercie,
  wpis dotyczy zwrotu wniosku o wpis zmian.

  Odpowiedz

  Jan Ribelski 3 września, 2021 o 22:03

  Ale w S24 nie ma możliwości ponownego załącznie dokumentu z wzorca, który już został wysłany wcześniej… paranoja. Ma pani jakiś sposób?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 września, 2021 o 17:56

  Panie Janie,
  jeśli jest bez błędu należy wnosić o jego zaliczenie w kolejnym wniosku.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: