Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Prokurent podczas likwidacji spółki z o.o.

Aneta Kułakowska17 października 2020Komentarze (0)

Co się dzieje z prokurentem podczas likwidacji?

                            Czy prokurent reprezentuje spółkę podczas likwidacji?

To tylko przykładowe pytania o prokurenta podczas likwidacji spółki. Dzisiaj więc opowiem Wam jak to jest z prokurentem w trakcie likwidacji spółki z o.o.

Prokurent podczas likwidacji spółki z o.o.

Prokurent podczas likwidacji spółki z o.o.

Należałoby zacząć od tego, że prokura wygasa wskutek otwarcia likwidacji. Wygasa z mocy prawa. Zatem nawet jeśli planowaliście odwołać prokurenta to nie musicie już tego robić.

W art. 284 k.s.h. przeczytacie:

                                                      §1. Otwarcie likwidacji powoduje wygaśnięcie prokury.

                                   §2. W okresie likwidacji nie może być ustanowiona prokura.

Oznacza to, że wygaśnięcie prokury następuje w momencie otwarcia likwidacji. Otwarciem likwidacji jest chociażby podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki poprzez likwidację. A także na podstawie zapisów umowy spółki (co zdarza się rzadko) czy na podstawie prawomocnego orzeczenie sądu. Rozpoczęcie więc procesu likwidacji spółki sprawia, że prokura wygasa i w trakcie likwidacji nie może być ustanowiona.

Wygaśnięcie prokury a wpis w KRS

Wygaśnięcie prokury wraz z otwarciem likwidacji wiąże się z obowiązkiem aktualizacji wpisu w KRS. Jeśli będziecie składać dokumenty do KRS, aby dokonać wpisu otwarcia likwidacji dołączacie również do wniosku KRS Z61 formularz KRS ZL. Na tym formularzu wnioskujecie o wykreślenie wpisu prokurenta z KRS. Składacie tyle formularzy, ile prokurentów macie w spółce. Jeśli nie wiecie jak wypełnić formularz zapraszam Was do wpisu Wzór uchwały o odwołaniu prokurenta. Pamiętajcie tylko, że dokumenty do KRS podpisuje likwidator.

Zatem macie odpowiedź co się dzieje z prokurentem podczas likwidacji. Jego umocowanie do działania w imieniu spółki wygasa z mocy prawa. Zatem nie reprezentuje spółki z o.o. podczas procesu likwidacji.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również checklistę Wpis likwidacji społki z o.o. do KRS.

Checklista wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgoda zgromadzenia wspólników na sprzedaż udziałów

S24 zwrot wniosku

Śmierć wspólnika

Podsumowanie września na blogu

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: