Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Dzień rozpoczęcia działalności

Aneta Kułakowska26 lipca 20204 komentarze

Przy okazji wpisu Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o. okazało się, że należałoby też napisać jak określić dzień rozpoczęcia działalności spółki. Czy jest to dzień podpisania umowy spółki? A może dzień rejestracji spółki w KRS? Postaram się dzisiaj na te pytania odpowiedzieć naprawdę krótkim wpisem.

Dzień rozpoczęcia działalności

Pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce

Otóż, dniem rozpoczęcia działalności jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I na ten dzień w spółce z o.o. otwiera się księgi rachunkowe. W ustawie o rachunkowości w art. 12 ust. 1 pkt 1 przeczytacie, że otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I jest to pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce. Każde kolejne otwarcie ksiąg będzie rozpoczynać się z dniem rozpoczęcia kolejnego roku obrotowego, ale i od tego też są wyjątki.

Dzień rozpoczęcia działalności

Nie bez powodu niektórzy mają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia działalności. Można spotkać się z różnym podejściem księgowych, które zajmują się prowadzeniem tych ksiąg. Jedne kierują się datą podpisania umowy spółki, inne wpłatą na kapitał zakładowy, ewentualnie datą rejestracji w KRS. Dominuje jednak data z umowy spółki.

Dlaczego data podpisania umowy?

Umowa precyzuje bowiem kwestie wysokości kapitału zakładowego i wkłady wspólników. Z umowy powstają bowiem pierwsze aktywa i pasywa spółki. Zatem księgi rachunkowe możecie otworzyć już na etapie spółki w organizacji.

Osobiście zgadzam się z podejściem, które wiąże dzień podpisania umowy spółki z dniem rozpoczęcia jej działalności. I to ten dzień wskazujecie w sprawozdaniu finansowym jako pierwszy dzień okresu rozliczeniowego, za który sporządzacie sprawozdanie. W niektórych przypadkach pierwszy rok obrotowy będzie dłuższy niż rok kalendarzowy, a w niektórych krótszy. Pisałam o tym w przywołanym wyżej wpisie Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Jak sami więc widzicie, dniem rozpoczęcia działalności nie jest dzień rejestracji w KRS. Chociaż oczywiście może zdarzyć się tak, że te dni się pokryją. Wystarczy, że w jednym dniu podpiszecie umowę spółki, a KRS dokona rejestracji spółki w KRS. Jednak nawet poprzez system S24 raczej graniczy to z cudem.

*****************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgłoszenie do CRBR na ostatnią chwilę

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Jagoda 27 lipca, 2020 o 15:04

    Nareszcie się dowiedziałam. Szczerze mówiąc raz wpisywałam datę umowy spółki, innym razem datę rejestracji w KRS, i zawsze miałam wątpliwości.
    Dzięki!

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 27 lipca, 2020 o 20:35

    Pani Jagodo,
    cieszę się. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Piotr 22 grudnia, 2020 o 10:42

    Witam,
    a czy w związku z obowiązkiem otwarcia ksiąg w ciągu 15 dni jest Pani zdaniem możliwe założenie spółki, a dopiero po kilku miesiącach rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym? Chodzi o przypadek gdzie przez okres ok. kilka miesięcy będzie wpłacony kapitał i generalnie będzie procesowana umowa, a więc nie będą w tym czasie powstawały zdarzenia finansowe czy majątkowe. Czy jest możliwa taka oszczędność w tym okresie, gdzie nie ma żadnych przychodów? Po kilku miesiacach zdarzenia typu wpłata kapitału zostały by oczywiście zaksięgowane.

    Odpowiedz

    Robert 13 grudnia, 2023 o 14:00

    Co co w sytuacji przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę zo.o.? Czy data będzie datą założenia działalności gospodarczej … czy podobnie data podpisania umowy ?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: