Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Aneta Kułakowska09 czerwca 2020Komentarze (0)

Dzisiaj ponownie o sporządzeniu sprawozdania finansowego. Tym razem w temacie: sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o. Pytacie o to tak często, że czuję się w obowiązku odpowiedzieć na to pytanie.

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

O tym, że sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący rok obrotowy, zapewne wiecie. Przynajmniej większość z Was wie.

Zwykle spółki z o.o. otwierają swoje księgi rachunkowe z dnem rozpoczęcia działalności. A potem już z początkiem każdego roku obrotowego. Zwykle 1 stycznia w przypadku spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Z kolei zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje z dniem kończącym rok obrotowy. Najczęściej 31 grudnia w przypadku spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. O innych przypadkach nie wspominam, ponieważ dzisiaj najbardziej interesujący jest przypadek zamknięcia ksiąg rachunkowych w przypadku spółki, która zawiesiła działalność gospodarczą.

Możliwość odstąpienia od zamykania ksiąg rachunkowych

Art. 12 ust. 3b  ustawy o rachunkowości umożliwia Wam odstąpienie od zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec roku obrotowego. Musicie tylko spełnić pewne warunki, aby z tego skorzystać. Zatem możecie nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały rok pozostawała zawieszona, chyba że spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub też występują inne zdarzenia, które wywołują skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

W okresie zatem zawieszenia działalności gospodarczej spółka pod pewnymi warunkami może być zwolniona z obowiązków związanych z rachunkowością. Oznacza to zwolnienie ze sporządzania sprawozdania finansowego, jego badania oraz składania do KRS. Co oznacza też zwolnienie ze sporządzania i składania sprawozdania zarządu z działalności.

Zwyczajne zgromadzenie w trakcie zawieszenia

W tym temacie odsyłam Was do wpisu Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie.

Ważne terminy

Jeśli jednak Was nie dotyczy wskazana wyżej możliwość odstąpienia o sporządzenia sprawozdania finansowego to pamiętajcie o terminach. W związku z koronawirusem zostały przedłużone terminy na sporządzenie, podpisanie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2019.

Dla większości spółek z o.o. oznacza to, że obowiązek:

  • sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego upływa 30.06.2020 r. (termin przedłużono o 3 miesiące)
  • zatwierdzenie sprawozdania finansowego upływa 30.09.2020 r. (termin przedłużony o 3 miesiące),
  • złożenia sprawozdania finansowego  wraz z pozostałymi dokumentami rocznymi do KRS w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia tj. nie później niż do 15.10.2020 r.

Wezwanie KRS do złożenia zaległych sprawozdań

I teraz pytanie najważniejsze:

Co zrobić w przypadku kiedy spółka miała zawieszoną działalność  i otrzymała wezwanie do złożenia zaległych sprawozdań pod rygorem nałożenia grzywny na członków zarządu?

Moim zdaniem, w terminie wyznaczonym na złożenie zaległych sprawozdań musicie wysłać lub złożyć w KRS pismo informujące, że spółka miała zawieszoną działalność przez cały rok obrotowy. Ponadto, że skorzystała z możliwości jakie daje jej ustawa o rachunkowości i nie zamknęła ksiąg rachunkowych po zakończonym roku obrotowym. W związku z czym nie była zobowiążana do sporządzenia, podpisania i złożenia sprawozdania finansowego i innych dokumentów rocznych. Oczywiście, jeśli spełniacie warunki do zwolnienia. Jeśli jednak nie, to musicie w terminie złożyć zaległe sprawozdanie finansowe z pozostałymi dokumentami rocznymi elektronicznie w KRS.

Pamiętajcie, że sam fakt zawieszenia działalności gospodarczej spółki nie jest dla KRS informacją, że nie jesteście zobowiązani do złożenia za ten okres sprawozdań. Nie wszystkie spółki, które zawiesiły dzialalność spełniają warunki do odstąpienia od zamknięcia ksiąg rachunkowych.

***********

Jeśli poszukujecie wzoru protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników

Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019 

Sprawozdanie finansowe za 2019 rok

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: