Czy liczba głosów na zgromadzeniu wspólników jest zależna od ilości udziałów? Jak myślicie?
W moje ręce ostatnio trafiło kilka protokołów zgromadzeń do sprawdzenia i jak się okazuje macie sporo problemów z określeniem liczby głosów na zgromadzeniu. Bardzo często spotykam się z tym, że jeden wspólnik oznacza jeden głos, choć umowa spółki na to nie wskazuje. I tak też opisujecie sposób głosowania pod każdą podjętą uchwałą. Dzisiaj opowiem Wam jak to jest z tą liczbą udziałów i głosów. Dla tych, którzy wiedzą to nie będzie nic odkrywczego, ale myślę, że część osób to zainteresuje.
Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników
Na początek musicie ustalić czy wszystkie udziały w spółce mają równą wartość. Jeśli nie jesteście pewni to zajrzyjcie do umowy spółki. Przy okazji sprawdźcie też czy w umowie jest zapis mówiący o uprzywilejowaniu co do głosów i na czym to uprzywilejowanie polega.
Jeśli w Waszej spółce udziały są równe to na każdy udział przypada jeden głos. Zatem wspólnik który ma 20 udziałów ma również 20 głosów. Ale jak wspomniałam, umowa spółki może przewidywać uprzywilejowanie w tym zakresie, a to oznacza że może pojawić się zapis, że na jeden udział przypadają dwa albo trzy głosy. Trzy głosy na jeden udział to maksymalne możliwe do wpisania w umowę uprzywilejowanie w tym zakresie. Ewentualnie umowa spółki może wprowadzać zasadę, według której ilość udziałów nie ma wpływu na ilość głosów i każdy wspólnik ma jeden głos.
Z kolei jeśli udziały w Waszej spółce mają nierówną względem siebie wartość nominalną to na każde 10 zł wartości nominalnej udziału przypada jeden głos. Oczywiście w przypadku braku innego uregulowania w umowie spółki.
Czy można głosować różnie swoimi udziałami?
Wzięcie udziału w głosowaniu jest prawem wspólnika. Może on zatem wyrazić swoje zdanie oddając głos przeciw uchwale, za uchwałą, a także wstrzymać się od głosu.
Czy można głosować różnie swoimi udziałami? – często o to pytacie.
Otóż, wspólnik musi wykonywać prawo głosu tak samo ze wszystkich posiadanych udziałów. Nie może zatem głosować „za uchwałą” ¼ udziałów i głosować „przeciw uchwale” ¾ posiadanych udziałów.
Pamiętajcie zatem, aby prawidłowo wyliczyć ilość głosów posiadanych przez każdego wspólnika na zgromadzeniu. Uwzględnijcie to na liście obecności wpisując liczbę obok nazwiska wspólnika, a także w podsumowaniu głosowania pod każdą uchwałą.
**************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.
Dzień dywidendy w spółce z o.o.
Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów
Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }