Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Aneta Kułakowska16 czerwca 2020Komentarze (0)

Czy liczba głosów na zgromadzeniu wspólników jest zależna od ilości udziałów? Jak myślicie?

W moje ręce ostatnio trafiło kilka protokołów zgromadzeń do sprawdzenia i jak się okazuje macie sporo problemów z określeniem liczby głosów na zgromadzeniu. Bardzo często spotykam się z tym, że jeden wspólnik oznacza jeden głos, choć umowa spółki na to nie wskazuje. I tak też opisujecie sposób głosowania pod każdą podjętą uchwałą. Dzisiaj opowiem Wam jak to jest z tą liczbą udziałów i głosów. Dla tych, którzy wiedzą to nie będzie nic odkrywczego, ale myślę, że część osób to zainteresuje.

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Na początek musicie ustalić czy wszystkie udziały w spółce mają równą wartość. Jeśli nie jesteście pewni to zajrzyjcie do umowy spółki. Przy okazji sprawdźcie też czy w umowie jest zapis mówiący o uprzywilejowaniu co do głosów i na czym to uprzywilejowanie polega.

Jeśli w Waszej spółce udziały są równe to na każdy udział przypada jeden głos. Zatem wspólnik który ma 20 udziałów ma również 20 głosów. Ale jak wspomniałam, umowa spółki może przewidywać uprzywilejowanie w tym zakresie, a to oznacza że może pojawić się zapis, że na jeden udział przypadają dwa albo trzy głosy. Trzy głosy na jeden udział to maksymalne możliwe do wpisania w umowę uprzywilejowanie w tym zakresie. Ewentualnie umowa spółki może wprowadzać zasadę, według której ilość udziałów nie ma wpływu na ilość głosów i  każdy wspólnik ma jeden głos.

Z kolei jeśli udziały w Waszej spółce mają nierówną względem siebie wartość nominalną to na każde 10 zł wartości nominalnej udziału przypada jeden głos. Oczywiście w przypadku braku innego uregulowania w umowie spółki.

Czy można głosować różnie swoimi udziałami?

Wzięcie udziału w głosowaniu jest prawem wspólnika. Może on zatem wyrazić swoje zdanie oddając głos przeciw uchwale, za uchwałą, a także wstrzymać się od głosu.

Czy można głosować różnie swoimi udziałami? – często o to pytacie.

Otóż, wspólnik musi wykonywać prawo głosu tak samo ze wszystkich posiadanych udziałów. Nie może zatem głosować „za uchwałą” ¼ udziałów i głosować „przeciw uchwale” ¾ posiadanych udziałów.

Pamiętajcie zatem, aby prawidłowo wyliczyć ilość głosów posiadanych przez każdego wspólnika na zgromadzeniu. Uwzględnijcie to na liście obecności wpisując liczbę obok nazwiska wspólnika, a także w podsumowaniu głosowania pod każdą uchwałą.

**************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019 

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: