Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Dzień rozpoczęcia działalności

Aneta Kułakowska26 lipca 20202 komentarze

Przy okazji wpisu Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o. okazało się, że należałoby też napisać jak określić dzień rozpoczęcia działalności spółki. Czy jest to dzień podpisania umowy spółki? A może dzień rejestracji spółki w KRS? Postaram się dzisiaj na te pytania odpowiedzieć naprawdę krótkim wpisem.

Dzień rozpoczęcia działalności

Pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce

Otóż, dniem rozpoczęcia działalności jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I na ten dzień w spółce z o.o. otwiera się księgi rachunkowe. W ustawie o rachunkowości w art. 12 ust. 1 pkt 1 przeczytacie, że otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I jest to pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce. Każde kolejne otwarcie ksiąg będzie rozpoczynać się z dniem rozpoczęcia kolejnego roku obrotowego, ale i od tego też są wyjątki.

Dzień rozpoczęcia działalności

Nie bez powodu niektórzy mają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia działalności. Można spotkać się z różnym podejściem księgowych, które zajmują się prowadzeniem tych ksiąg. Jedne kierują się datą podpisania umowy spółki, inne wpłatą na kapitał zakładowy, ewentualnie datą rejestracji w KRS. Dominuje jednak data z umowy spółki.

Dlaczego data podpisania umowy?

Umowa precyzuje bowiem kwestie wysokości kapitału zakładowego i wkłady wspólników. Z umowy powstają bowiem pierwsze aktywa i pasywa spółki. Zatem księgi rachunkowe możecie otworzyć już na etapie spółki w organizacji.

Osobiście zgadzam się z podejściem, które wiąże dzień podpisania umowy spółki z dniem rozpoczęcia jej działalności. I to ten dzień wskazujecie w sprawozdaniu finansowym jako pierwszy dzień okresu rozliczeniowego, za który sporządzacie sprawozdanie. W niektórych przypadkach pierwszy rok obrotowy będzie dłuższy niż rok kalendarzowy, a w niektórych krótszy. Pisałam o tym w przywołanym wyżej wpisie Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Jak sami więc widzicie, dniem rozpoczęcia działalności nie jest dzień rejestracji w KRS. Chociaż oczywiście może zdarzyć się tak, że te dni się pokryją. Wystarczy, że w jednym dniu podpiszecie umowę spółki, a KRS dokona rejestracji spółki w KRS. Jednak nawet poprzez system S24 raczej graniczy to z cudem.

***********

Koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Jeśli nie ma wzoru, którego poszukujecie to dajcie mi znać.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgłoszenie do CRBR na ostatnią chwilę

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jagoda 27 lipca, 2020 o 15:04

Nareszcie się dowiedziałam. Szczerze mówiąc raz wpisywałam datę umowy spółki, innym razem datę rejestracji w KRS, i zawsze miałam wątpliwości.
Dzięki!

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 27 lipca, 2020 o 20:35

Pani Jagodo,
cieszę się. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: