Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Dzień rozpoczęcia działalności

Aneta Kułakowska26 lipca 20203 komentarze

Przy okazji wpisu Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o. okazało się, że należałoby też napisać jak określić dzień rozpoczęcia działalności spółki. Czy jest to dzień podpisania umowy spółki? A może dzień rejestracji spółki w KRS? Postaram się dzisiaj na te pytania odpowiedzieć naprawdę krótkim wpisem.

Dzień rozpoczęcia działalności

Pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce

Otóż, dniem rozpoczęcia działalności jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I na ten dzień w spółce z o.o. otwiera się księgi rachunkowe. W ustawie o rachunkowości w art. 12 ust. 1 pkt 1 przeczytacie, że otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I jest to pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce. Każde kolejne otwarcie ksiąg będzie rozpoczynać się z dniem rozpoczęcia kolejnego roku obrotowego, ale i od tego też są wyjątki.

Dzień rozpoczęcia działalności

Nie bez powodu niektórzy mają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia działalności. Można spotkać się z różnym podejściem księgowych, które zajmują się prowadzeniem tych ksiąg. Jedne kierują się datą podpisania umowy spółki, inne wpłatą na kapitał zakładowy, ewentualnie datą rejestracji w KRS. Dominuje jednak data z umowy spółki.

Dlaczego data podpisania umowy?

Umowa precyzuje bowiem kwestie wysokości kapitału zakładowego i wkłady wspólników. Z umowy powstają bowiem pierwsze aktywa i pasywa spółki. Zatem księgi rachunkowe możecie otworzyć już na etapie spółki w organizacji.

Osobiście zgadzam się z podejściem, które wiąże dzień podpisania umowy spółki z dniem rozpoczęcia jej działalności. I to ten dzień wskazujecie w sprawozdaniu finansowym jako pierwszy dzień okresu rozliczeniowego, za który sporządzacie sprawozdanie. W niektórych przypadkach pierwszy rok obrotowy będzie dłuższy niż rok kalendarzowy, a w niektórych krótszy. Pisałam o tym w przywołanym wyżej wpisie Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Jak sami więc widzicie, dniem rozpoczęcia działalności nie jest dzień rejestracji w KRS. Chociaż oczywiście może zdarzyć się tak, że te dni się pokryją. Wystarczy, że w jednym dniu podpiszecie umowę spółki, a KRS dokona rejestracji spółki w KRS. Jednak nawet poprzez system S24 raczej graniczy to z cudem.

*****************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Zgłoszenie do CRBR na ostatnią chwilę

Pierwszy rok obrotowy w spółce z o.o.

Liczba głosów na zgromadzeniu wspólników

Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jagoda 27 lipca, 2020 o 15:04

  Nareszcie się dowiedziałam. Szczerze mówiąc raz wpisywałam datę umowy spółki, innym razem datę rejestracji w KRS, i zawsze miałam wątpliwości.
  Dzięki!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 lipca, 2020 o 20:35

  Pani Jagodo,
  cieszę się. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Piotr 22 grudnia, 2020 o 10:42

  Witam,
  a czy w związku z obowiązkiem otwarcia ksiąg w ciągu 15 dni jest Pani zdaniem możliwe założenie spółki, a dopiero po kilku miesiącach rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym? Chodzi o przypadek gdzie przez okres ok. kilka miesięcy będzie wpłacony kapitał i generalnie będzie procesowana umowa, a więc nie będą w tym czasie powstawały zdarzenia finansowe czy majątkowe. Czy jest możliwa taka oszczędność w tym okresie, gdzie nie ma żadnych przychodów? Po kilku miesiacach zdarzenia typu wpłata kapitału zostały by oczywiście zaksięgowane.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: