Zgodnie z obietnicą, dzisiejszym wpisem Wzór uchwały o powołaniu prokurenta, powracam do tematyki prokurenta w spółce z o.o. Zamieściłam poniżej dwa wzory, które możecie wykorzystać w swojej spółce.
Wzór uchwały o powołaniu prokurenta
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór uchwały zarządu spółki z o.o. w sprawie powołania prokurenta.
Pamiętajcie o tym, iż zgodnie z art. 208 §6 k.s.h.:
Powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu.
Uchwała Zarządu nr …
z dnia ………… roku
w sprawie powołania prokurenta
Zarząd Spółki pod firmą ……. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie z dniem podjęcia niniejszej uchwały powołuje Panią ….. (Pesel ……..) do pełnienia funkcji prokurenta poprzez udzielnie prokury samoistnej.
Uchwałę Zarząd Spółki podjął jednomyślnie.
Podpisy wszystkich Członków Zarządu
Oświadczenie o ustanowieniu prokury
W następstwie jednomyślnej uchwały zarządu spółki z o.o. możecie udzielić prokury w drodze złożonego prokurentowi oświadczenia woli. Zatem w odróżnieniu od wymogów związanych z podjęciem uchwały, oświadczenie zarządu udzielające prokury wystarczy sporządzić na piśmie. Następnie podpisuje je zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji.
Wzór oświadczenia o ustanowieniu prokury
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia zarządu spółki z o.o. o ustanowieniu prokury.
Oświadczenie Zarządu Spółki
pod firmą ……. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w …………..
o ustanowieniu prokury samoistnej
- Działając jako Zarząd Spółki ….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w …………. (adres: …………….; wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy ……, pod numerem KRS…………., NIP …., REGON …), w oparciu o Uchwałę Zarządu Nr … z dnia …… niniejszym z dniem ……….. r. udzielamy prokury samoistnej Pani ….. (pesel…..).
- Udzielona prokura uprawnia prokurenta do samodzielnego i jednoosobowego dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem Spółki oraz do składania podpisów w jej imieniu. Powyższe oznacza, że oświadczenia skierowane do Spółki i doręczenia pism mogą być dokonywane skutecznie wobec prokurenta.
- Ustanowiona prokura może być w każdym czasie odwołana.
Podpisy Członków Zarządu
Zapewne pamiętacie, że powołanie prokurenta należy zgłosić do KRS. Jak prawidłowo dokonać zgłoszenia prokurenta do KRS oraz jak sporządzić zgodę prokurenta na powołanie, dowiecie się z kolejnych wpisów na blogu.
**********************************************
autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?
Zarząd jednoosobowy w spółce z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
Chcielibyśmy powołać prokurenta samoistnego. w państwa wzorze uchwały powołujecie się państwo na punkt w umowie.
mam pytanie, jeżeli w umowie spółki nie ma mowy o powołaniu prokurenta, to jak ma brzmieć uchwała, na jaki powołać się punkt , czy na ten który wyznacza zarząd?
Pozdrawiam
Pani Hanno,
w uchwale może Pani w ogóle pominąć przywołanie jakiegokolwiek zapisu w umowie spółki czy w regulaminie.
Powołujemy 3 prokurentów do sprawowania prokury łącznej, w której dla ważności czynności wymagane jest współdziałanie dowolnych dwóch spośród nich. Jak poprawnie sformułować treść takiego powołania?
Pani Elżbieto,
w sprawie konsultacji prawnej zapraszam do kontaktu mailowego.
A co jeżeli jest spółka komandytowo-akcyjna. Jest jeden akcjonariusz,jeden komplementariusz. Komlementariusz nie ma już chęci zajmowania się sprawami spółki.
Chce ustanowić prokurenta samoistnego . Co z reprezentacją spółki? Tylko komplementariusz i czy razem z prokurentem? W statucie tylko jest Komplementariusz ma prawo reprezentacji. Konieczne zmiany w Statucie? Ponadto w związku z prokurentem Spółka chce zmiany adresu ale nie siedziby spółki lecz adres do korespondencji-tam gdzie będzie prokurent. Siedziba i nowy adres w innych miejscowościach.
Roman
Panie Romanie,
blog dotyczy spółki z o.o.
Jak wygląda sytuacja, gdy spólka zatrudniła pracownika na stanowisko głównego specjalisty i prokurenta, jednak nie została spisana spisana prokura? To, że pracownik jest prokurentem ujęte jest tylko w umowie o pracę