Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zgoda prokurenta na powołanie

Aneta Kułakowska07 marca 20182 komentarze

Czytelniku, kolejny tekst z cyklu o prokurencie w spółce z o.o. Dzisiejszy wpis Zgoda prokurenta na powołanie  pojawia się zgodnie z zapowiedziami. Chociaż w międzyczasie zdążył już wpłynąć mail z pytaniem od Czytelnika:

Pani mecenas, czy prokurent musi podpisać się pod uchwałą zarządu o jego powołaniu, że się zgadza na wybór? jak to prawidłowo zrobić?

Tak naprawdę nie ma znaczenia w jaki sposób prokurent wyrazi zgodę na wybór. Może podpisać się pod treścią uchwały o jego powołaniu wyrażając zgodę na wybór. Może podpisać się również pod oświadczeniem zarządu o jego ustanowieniu. A może także złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę na powołanie w oddzielnym dokumencie. Ważne, aby nie było wątpliwości, iż taką zgodę wyraża.

Zgoda prokurenta na powołanie

Zgoda prokurenta na powołanie

Ustawa zmieniająca kodeks spółek handlowych, która weszła w życie 15 stycznia 2015 r., zmieniła i uchyliła szereg przepisów, sprawiając iż wzorów podpisów, w tym podpisów prokurentów, składać już nie trzeba. Do czasu zmiany przepisów złożenie wzoru podpisu spełniało dodatkową funkcję wyrażenia zgody na powołanie. Uchylając obowiązek złożenia podpisów, wprowadzony został nowy wymóg polegający na dołączeniu do wniosku o wpis prokurenta jego zgody na powołanie.

Zgodnie z art. 19a ust. 5 ustawy o KRS:

Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Przywołany przepis przewiduje, że do wniosku o wpis prokurenta należy dołączyć jego zgodę na powołanie. Wymogu załączenia zgody nie stosuje się w przypadku podpisania wniosku o wpis do KRS przez osobę, która podlega wpisowi jako prokurent, wyrażenia zgody na powołanie w protokole z posiedzenia zarządu bądź poprzez udzielenie pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, np. radcy prawnemu czy adwokatowi.

 

Wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody prokurenta

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie prokurenta.

Oświadczenie

Ja niżej podpisana Anna Nowak zamieszkała pod adresem: 00-000 Warszawa, ul. Warszawska 2 m. 2, niniejszym oświadczam, iż wyrażam zgodę na powołanie mnie do pełnienia funkcji prokurenta w spółce pod firmą ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (nr KRS ……………) zgodnie z Uchwałą Zarządu Nr 2 z dnia 6 marca 2018 r.

Warszawa, dnia 6 marca 2018 r.  ……………………………………………

                                                                  Anna Nowak (podpis)

Czytelniku, liczę że wpisy o prokurencie w spółce z o.o. były wartościowe i pomocne.

Zapraszam Cię do śledzenia nowych wpisów na blogu i komentowania.

*****

Zachęcam do przeczytania:

Powołanie prokurenta

Wzór uchwały o powołaniu prokurenta

 

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata Październik 13, 2018 o 19:05

Jak zwykle świetny artykuł 🙂 ale mam mam pytanko o kwestie wskazania adresu prokurenta: Czy na liście, w której wskazany jest jego adres musi on złożyć podpis bądź np. Prezes Zarząd.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Październik 22, 2018 o 17:11

Na pewno prokurent musi wyrazić zgodę na powołanie i się pod nią podpisać. Poza wyłączeniami wynikającymi z przepisów. Z kolei co do listy , na której jest wskazany jego adres do doręczeń to najbezpieczniej, jeśli on sam się pod nią podpisze. Choć praktyka sądów jest różna.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: