Kolejny tekst o prokurencie w spółce z o.o. Dzisiejszy wpis Zgoda prokurenta na powołanie pojawia się zgodnie z zapowiedziami. Chociaż w międzyczasie zdążył już wpłynąć mail z pytaniem od Czytelnika:
Pani mecenas, czy prokurent musi podpisać się pod uchwałą zarządu o jego powołaniu, że się zgadza na wybór? jak to prawidłowo zrobić?
Tak naprawdę nie ma znaczenia w jaki sposób prokurent wyrazi zgodę na wybór. Może podpisać się pod treścią uchwały o jego powołaniu wyrażając zgodę na wybór. Może podpisać się również pod oświadczeniem zarządu o jego ustanowieniu. A może także złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę na powołanie w oddzielnym dokumencie. Ważne, aby nie było wątpliwości, iż taką zgodę wyraża.
Zgoda prokurenta na powołanie
Ustawa zmieniająca kodeks spółek handlowych, która weszła w życie 15 stycznia 2015 r., zmieniła i uchyliła szereg przepisów, sprawiając iż wzorów podpisów, w tym podpisów prokurentów, składać już nie trzeba. Do czasu zmiany przepisów złożenie wzoru podpisu spełniało dodatkową funkcję wyrażenia zgody na powołanie. Uchylając obowiązek złożenia podpisów, wprowadzony został nowy wymóg polegający na dołączeniu do wniosku o wpis prokurenta jego zgody na powołanie.
Zgodnie z art. 19a ust. 5 ustawy o KRS:
Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.
Przywołany przepis przewiduje, że do wniosku o wpis prokurenta należy dołączyć jego zgodę na powołanie. Wymogu załączenia zgody nie stosuje się w przypadku podpisania wniosku o wpis do KRS przez osobę, która podlega wpisowi jako prokurent, wyrażenia zgody na powołanie w protokole z posiedzenia zarządu bądź poprzez udzielenie pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, np. radcy prawnemu czy adwokatowi.
Wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody prokurenta
Poniżej zamieściłam przykładowy wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie prokurenta.
Oświadczenie
Ja niżej podpisana ………. zamieszkała pod adresem: ………., niniejszym oświadczam, iż wyrażam zgodę na powołanie mnie do pełnienia funkcji prokurenta w spółce pod firmą …… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ………….. (nr KRS ……………) zgodnie z Uchwałą Zarządu Nr …. z dnia ……………. r.
…………, dnia ………… r. ……………………………………………
(podpis)
Liczę że wpisy o prokurencie w spółce z o.o. były wartościowe i pomocne. Zapraszam Was do śledzenia nowych wpisów na blogu, komentowania i subskrypcji.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę odwołanie i powołanie prokurenta w spółce z o.o.
Zachęcam do przeczytania:
Wzór uchwały o powołaniu prokurenta
Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Jak zwykle świetny artykuł 🙂 ale mam mam pytanko o kwestie wskazania adresu prokurenta: Czy na liście, w której wskazany jest jego adres musi on złożyć podpis bądź np. Prezes Zarząd.
Na pewno prokurent musi wyrazić zgodę na powołanie i się pod nią podpisać. Poza wyłączeniami wynikającymi z przepisów. Z kolei co do listy , na której jest wskazany jego adres do doręczeń to najbezpieczniej, jeśli on sam się pod nią podpisze. Choć praktyka sądów jest różna.
Czy w przypadku powoływania prokurenta przy zakładaniu spółki w systemie S24 również musimy załączyć oświadczenie – zgodę prokurenta na powołanie? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać taka zgoda prokurenta? Pytam, ponieważ w takim przypadku spółka nie ma jeszcze przydzielonego numeru KRS.
Mam na myśli problematykę powołania prokurenta przed utworzeniem spółki celem wspólnego zarejestrowania obu tych zdarzeń w Krajowym Rejestrze Sądowym.