Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak numerować uchwały?

Aneta Kułakowska23 stycznia 20214 komentarze

Jak numerować uchwały zgromadzenia wspólników?

                              Jak powinna wyglądać numeracja uchwał zarządu?

                   Czy uchwały podejmowane przez zgromadzenie wspólników lub radę nadzorczą  powinny być kontynuacją numeracji uchwał podjętych wcześniej w tym samym roku?

                                                                                     Czy uchwały należy numerować zgodnie z ich podjęciem na konkretnym zgromadzeniu i na następnym zgromadzeniu w danym roku znowu od pierwszej? Czy może numeracja powinna być od pierwszej podjętej uchwały aż do ostatniej w danym roku?

Podobnych pytań dostaję całe mnóstwo. W swojej pracy mam do czynienia z wieloma uchwałami podejmowanymi przez organy z spółce z o.o. Bez względu na to czy są to uchwały zarządu, zgromadzenia wspólników czy rady nadzorczej wielu z Was zastanawia się nad systemem numeracji tych uchwał. Do tej pory o tym nie pisałam. Wydawało się, że nikt nie potrzebuje wpisu na ten temat. Powyższe pytania potwierdzają, że warto poświęcić temu choćby krótki porządkujący wpis.

Jak numerować uchwały?

Jak numerować uchwały?

Zwykle w Waszych spółkach po latach funkcjonowania wyrabia się jakiś system numeracji uchwał. I dopóki się sprawdza to nie myślicie o jego zmianie. Zdarza się zatem numeracja uchwał kolejno podejmowanych w danym roku albo w danym miesiącu, ewentualnie danego dnia. Poza numeracją są one oznaczane datą podjęcia. Jeśli nie macie zasad numeracji ustalonych w regulaminie zarządu, zgromadzenia wspólników czy rady nadzorczej macie dowolność w sposobie numeracji. Najważniejsze, aby system, który zastosujecie Wam odpowiadał. Przepisy w tym zakresie nic Wam nie narzucają. Najważniejsze, aby z uchwały wynikało jaki organ ją podjął, jakiego dnia, czego ona dotyczy oraz jaki jest wynik głosowania. Metodyka numerowania uchwał nie jest określona w przepisach. Ja zawsze proponuję, aby uchwale nadać numer i wskazać datę podjęcia. Ponadto pilnować numeracji uchwał podejmowanych tego samego dnia.

Jaki system numerowania wybrać?

O tym jaki system przyjmiecie zależy wyłącznie od Was. Możecie zatem pilnować numeracji uchwał podejmowanych tego samego dnia, a kolejny dzień zaczynać od numeru jeden. Możecie też pilnować numeracji uchwał podejmowanych każdego miesiąca i zapisywać je np. uchwała nr 1/01/2021 z dnia 22 stycznia 2021 r. Jeśli planujecie sporządzenie regulaminu zgromadzenia wspólników, zarządu czy rady nadzorczej to warto wówczas wybrany system numeracji wprowadzić do regulaminu.

Osobiście preferuję nadawanie nowego numeru każdego dnia. Jest to bezpieczne i jeśli się okaże, że jakaś uchwała została podjęta ustnie i jeszcze jej nie spisano, to nie ma potem problemu z kolejnością numeracji.

A jak Wy numerujecie uchwały w swojej spółce?

************************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zmianę adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy dodatkowy adres spółki z o.o. należy zgłosić do KRS?

Wynagrodzenie prokurenta na podstawie uchwały

Kto udziela urlopu członkowi zarządu?

Czy prokurent może być członkiem zarządu?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Michał 23 stycznia, 2021 o 18:38

    A czy można w ogóle nie numerować? Jeśli z uchwały wynika „jaki organ ją podjął, jakiego dnia, czego ona dotyczy oraz jaki jest wynik głosowania”, to chyba wystarczy?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 24 stycznia, 2021 o 08:13

    Panie Michale,
    moim zdaniem można, ale w przypadku protokołu z kilkoma uchwałami numeracja wprowadza pewien porządek i w innym dokumencie można powołać się na taką uchwałę, jeśli jest taka potrzeba.

    Odpowiedz

    Franciszek 26 lutego, 2021 o 10:01

    A czy wg Pani prawidłowa by była numeracja wg schematu Lp/mm/rrrr z tą uwagą, że jest to numeracja dzienna przyporządkowana do daty (tzn. jednego dnia może wyjść uchwała 01/dd/rrrr i drugiego dnia tego samego miesiąca też może wyjść uchwała 01/dd/rrrr)? Bo jeśli numeracja jest rzeczywiście dowolna to rozumiem, że tak mimo, że taka numeracja wydaje się mało logiczna.

    Odpowiedz

    Jacek 3 lutego, 2022 o 08:55

    Jak poprawnie skorygować oczywistą omyłkę polegającą ma dwukrotnym użyciu tego samego numeru uchwały Wspólników? Protokół z ZW został sporządzony w zwykłej formie pisemnej ale pomyłkowo dwukrotnie użyto tego samego numeru uchwały. Uchwały zostały podjęte na dwóch kolejnych posiedzeniach ZW więc zostały podjęte w innych datach – jednak dwie uchwały mają ten sam numer. Jak usunąć taką – oczywistą pomyłkę?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: