Czy dodatkowy adres spółki zgłosić do KRS?
Pytanie od Czytelnika bloga. Odpowiem jak typowy prawnik: to zależy. Jeśli chcecie wiedzieć od czego zależy to czytajcie dalej. Wpis na szczęście jest bardzo krótki. Zatem czy dodatkowy adres spółki zgłosić do KRS? Jak myślicie?
Czy dodatkowy adres spółki zgłosić do KRS?
Rejestrując w KRS spółkę z o.o. wskazujecie siedzibę spółki i jej adres. Jeśli w tym zakresie nastąpi jakaś zmiana, dokonujecie aktualizacji wpisu w KRS.
Co jednak, jeśli spółka prowadzi działalność dodatkowo pod innym adresem niż ten główny już wskazany w KRS?
Otóż, jeśli pod tym dodatkowym adresem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie, technicznie, finansowo i kadrowo część działalności gospodarczej spółki, a więc spełnia warunki oddziału to podlega zgłoszeniu do KRS.
Kiedyś pojęcie oddziału zdefiniowane było w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis wskazywał, że przez oddział należy rozumieć wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. W prawie przedsiębiorców definicji oddziału już nie znajdziecie.
Jeżeli zatem działalność prowadzona pod dodatkowym adresem spółki jest oddziałem to spółka ma obowiązek zgłosić do KRS oddział, jego siedzibę i adres. Z kolei jeśli działalność prowadzona pod dodatkowym adresem nie jest samodzielna i nie spełnia warunków do bycia oddziałem to nie zgłaszacie tego dodatkowego adresu do KRS. Zgłaszacie to jedynie do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8 w terminie 7 dni od dnia działalności pod tym adresem.
************************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zmianę adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Wynagrodzenie prokurenta na podstawie uchwały
Kto udziela urlopu członkowi zarządu?
Czy prokurent może być członkiem zarządu?
O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Co w praktyce oznacza działalność pod nowym adresem? Czy dzień wynajęcia lokalu, czy uruchomienia tam już faktycznej działalności? Pytam, bo w naszym przypadku lokal wymaga remontu i te daty będą bardzo różne, a nie chcę przegapić terminu zgłoszenia dodatkowego adresu w urzędzie skarbowym. Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź
Pani Anno,
moim zdaniem od dnia faktycznej działalności pod tym adresem.
Dzień dobry,
Pani Mecenas, napisała Pani że jeśli część działalności gospodarczej spółki spełnia warunki oddziału to podlega zgłoszeniu do KRS. Zastanawiam się, czy faktycznie taki obowiązek powstaje w sytuacji, gdy w obowiązującym stanie prawnym brak jest definicji „oddziału”? Przeszukiwałam przepisy prawne i nie znalazłam żadnej podstawy z której wynikałby obowiązek utworzenia oddziału przedsiębiorcy. Czy nie będzie to zatem swobodną decyzją przedsiębiorcy, czy chce utworzyć oddział, czy też nie? Sprecyzuję, że mój powyższy komentarz nie odnosi się do oddziału przedsiębiorcy zagranicznego. Z poważaniem, Anna
Pani Anno,
jak najbardziej jest to swobodna decyzja spółki. Bardziej chodziło mi o to kiedy możemy w ogóle brać pod uwagę utworzenie oddziału.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Jak zrobić zmianę oddziału spółki z o.o. (siedziba główna zostaje bez zmian) ? Jeden z oddziałów będący wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie, technicznie, finansowo i kadrowo część działalności gospodarczej spółki będzie przeprowadzony w obrębie jednego miasta do innegp lokalu, zmieni się ulica. Czy ta zmiana pociąga za sobą konieczność podjęcia uchwaly na zromadzeniu wspólników. Oddział, który się zmieni jest wpisany do KRS i trzeba go zaktualizować. Jak to zrobić?