Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Aneta Kułakowska11 lutego 20197 komentarzy

Czy potrzebne jest oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska?

Jak powinno wyglądać oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska?

W jakiej formie powinno być to oświadczenie?

Oczywiście taki tytuł wpisu nie pojawił się bez powodu. W ciągu ostatniego miesiąca pojawił się w wyszukiwarce, jak i w Waszych pytaniach mailowych.

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Jeśli ktoś pamięta przepisy k.s.h. sprzed 15.01.2015 r., to może kojarzy , że istniał obowiązek składania wzorów podpisów członków zarządu do KRS. Przepisy się zmieniły i wzorów podpisów składać już nie trzeba. A że złożenie wzoru podpisu spełniało dodatkową funkcję wyrażenie zgody na objęcie funkcji w zarządzie spółki to uchylając obowiązek złożenia wzorów podpisów, należało tę lukę czymś uzupełnić. Inaczej do zarządu powoływane byłyby osoby tego nieświadome. Zatem wprowadzono wymóg dołączania do wniosku o wpis członków zarządu zgody tych osób na powołanie.

Art. 19a ust. 5 ustawy o KRS:

Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Przywołany przepis przewiduje, że do wniosku o wpis członków zarządu spółki z o.o., należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Czy jak pojawiło się w Waszych pytaniach – oświadczenie o przyjęciu stanowiska. Moim zdaniem nie ma znaczenia jak to nazwiecie, ważne aby z niego wynikała zgoda na przyjęcie funkcji w zarządzie konkretnej spółki z o.o.

Jaki sposób wyrazić zgodę?

Zgoda taka może być wyrażona poprzez oświadczenie członka zarządu załączone do uchwały czy w oddzielnym dokumencie, ważne aby wynikało z niej na co godzi się osoba, która się pod tym oświadczeniem podpisała.

Wymogu załączenia powyższej zgody nie stosuje się w przypadku podpisania wniosku do KRS przez członka zarządu, który podlega wpisowi. Wyrażenia zgody na powołanie w protokole ze zgromadzenia wspólników powołującego osobę do zarządu i wyrażenia zgody w umowie spółki. Bądź udzielenia przez członka zarządu pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, np. radcy prawnemu.

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska – wzór

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody członka zarządu na pełnienie funkcji.

Oświadczenie

Ja niżej podpisany ………… niniejszym oświadczam, iż wyrażam zgodę na powołanie mnie do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w spółce pod firmą ………………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……………… (nr KRS ……..) z dniem podjęcia uchwały nr … Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia …………..

…………., dnia ………… r.

                                                       Podpis Prezesa Zarządu

**********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Jeśli nie ma wzoru, którego poszukujecie to dajcie mi znać.

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Skazany nie zostanie prokurentem

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Bogdan 20 lipca, 2019 o 05:40

  Dzień dobry 🙂

  Tak, tylko dręczy mnie pytanie czy w takiej zgodzie, albo dodatkowo razem z taką zgoda nie powinna być wyrażona zgoda na przetwarzanie przez spółkę danych osobowych nowego członka zarządu…
  Tyle się teraz mówi o RODO, o restrykcyjności nowych przepisów w tej materii, a przecież spółka przetwarza dane członków zarządu w równej/podobnej mierze co pracodawca dane pracownika…

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 1 sierpnia, 2019 o 07:00

  Panie Bogdanie,
  wpis dotyczy zgody na pełnienie funkcji członka zarządu, a nie zgody Rodo.
  Polecam ten wpis na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/obowiazek-informacyjny-spolki-z-o-o-wobec-czlonkow-zarzadu/

  Odpowiedz

  mariusz 30 lipca, 2019 o 12:37

  Witam.
  Można prosić o odpowiedź na następujące pytanie: czy takie oświadczenia o wyrażeniu zgody na piastowanie stanowiska winni składać również członkowie Zarządu, którzy nie zostali obecnie powołani, ale są członkami zarządu już od kilku lat.
  Mariusz

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 1 sierpnia, 2019 o 06:54

  Panie Mariuszu,
  nie ma takiej potrzeby. Jesli są członkami zarządu i pełnią swoją funkcję od kilku lat to zakładamy, że godzą się na jej pełnienie.

  Odpowiedz

  Joanna 22 sierpnia, 2019 o 09:55

  Pod oświadczeniem podpisuje się dotychczasowy Prezes Zarządu czy nowo powołany?

  Odpowiedz

  Beata 8 lipca, 2021 o 13:01

  Dzień dobry,

  Z jaka data powinno być podpisanie zgody na pełnienie funkcji członka zarządu w przypadku kiedy Rada Nadzorcza podejmuje uchwałę pod koniec miesiąca np. 30.05.2021 r. o powołaniu członka zarządu z dniem np. 10.06.2021 r.?
  Czy w przypadku kiedy powołany członek zarządu był w tym okresie nieobecny (urlop), to zgoda może być przez niego podpisana 11.06.2021 r.?

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  marek 26 lipca, 2023 o 23:22

  Witam
  Czy zakładając spółkę z oo przez stronę s24 muszę pisać oświadczenie o zgodzie na objęcie stanowiska Prezesa , jeśli we wniosku wskazałem siebie jako prezesa?
  we wzorze wniosku jest podany numer KRS , gdzie on się znajduje podczas rejestracji ? Czy nadawany jest juz po pełnej rejestracji ?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: