Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Co zrobić z pkd 2004?

Aneta Kułakowska06 sierpnia 20194 komentarze

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić z pkd 2004 ujawnionym w KRS?

Przedmiot działalności pojawia się u Was w umowach spółki, a także na odpisie z KRS. Pomimo braku wymogu określania w umowie spółki przedmiotu działalności za pomocą kodów pkd to jednak najczęściej z takiego opisu przedmiotu korzystacie. Taki zresztą sposób określania wypracowała sama praktyka. Podczas ujawniania przedmiotu działalności w KRS nie macie jednak wyboru i musicie opisując przedmiot działalności posługiwać się Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Dzisiaj opowiem co zrobić w przypadku jeśli w umowie spółki i w KRS wciąż macie przedmiot działalności opisany za pomocą nieobowiązującego pkd 2004.

Co zrobić z pkd 2004 w umowie spółki i w KRS?

Aktualnie obowiązująca Polska Klasyfikacją działalności (PKD) jest klasyfikacja „PKD 2007”. Wciąż jednak jest sporo spółek z o.o., które zarówno w umowie, jak i w KRS mają opisany przedmiot działalności za pomocą nieobowiązujących kodów „PKD 2004”.

Jeśli jesteście właśnie w takiej sytuacji to musicie dostosować wpis w zakresie przedmiotu działalności zarówno do PKD 2007, jak i do wymogów nowelizacji ustawy o KRS. Możecie dokonać tego przy okazji zmiany umowy spółki. Jeśli jednak nie dokonujecie zmiany umowy, to możecie tego dokonać tylko w zakresie aktualizacji pkd. Wystarczy jeśli dostosujecie kody pkd i opisy zgodnie z kluczem przejścia z pkd 2004 na pkd 2007. A potem wybierzecie 10 pkd wpisując je we wniosku o wpis zmian. Załączcie dodatkowo pismo do KRS wyjaśniające, że nowe kody pkd wynikają z dostosowania do pkd 2007.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Nowelizacja ustawy o KRS 

Dokonując aktualizacji kodów pkd, wybieracie 10 pkd, w tym jeden pkd dla działalności przeważającej. Do czasu nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie 1 grudnia 2014 r., nie mieliście żadnych ograniczeń co do ilości pkd ujawnianych w KRS. Wpisywaliście więc wszystkie kody pkd z umowy spółki. Często było tego naprawdę sporo. Nowelizacja ograniczyła Wam zakres obowiązku ujawniania przedmiotu działalności spółki w KRS do 10 pozycji pkd. W tym do wskazania przeważającego przedmiotu działalności na poziomie podklasy (np. 70.22.Z). Oczywiście  w formularzu KRS możecie wpisać wyłącznie te kody pkd, które określają przedmiot działalności spółki zdefiniowany w umowie.

Nowelizacja sprawiła, że spółki mają obowiązek dokonać wyboru 10 pkd przy pierwszym wniosku o zmianę danych w KRS. Jednak nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. A to oznacza, że jeśli w ostatnich latach nie zgłaszaliście żadnych zmian do KRS, to do dnia 1 grudnia 2019 r. musieliście dokonać zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności ujawnionego w KRS poprzez wybór 10 pkd, w tym jednego pkd w zakresie przedmiotu działalności przeważającej.

*********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Wzór pisma do KRS w przypadku zwrotu wniosku – do pobrania w pdf

Zwrot wniosku złożonego w S24

Czy zmiana funkcji w zarządzie wymaga zgody i wpisu z KRS?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Damian 4 sierpnia, 2020 o 23:05

    Dzień dobry. Mam jedno pytanie. Jeżeli w umowie jest wskazany opis działalności wg PKD 2004, ale w PKD 2007 taka działalność już nie występuje (weszła razem z kilkoma innymi do ogólnej, zbiorczej kategorii działalności), to czy należy zmienić umowę czy wystarczy podać do KRS nowy rodzaj działalności i nowy numer wg dokumentu, który wiąże kody 2004 z 2007? Wtedy jednak umowa będzie niezgodna z KRS. Kiedy w ogóle wymagana jest zmiana umowy ze względu na tę zmianę pkd?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 5 sierpnia, 2020 o 19:40

    Panie Damianie,
    wyboru kodów pkd 2007 dokonuje za pomocą klucza przejścia, który jest na stronie GUS https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/. Choć znam przypadki, że KRS wymaga aby opis PKD 2007 odpowiadał opisowi PKD 2004 z umowy spółki. Co do zasady nie ma wymogu zmiany umowy jeśli jedynie aktualizujemy z PKD 2004 na PKD 2007. Jeśli jednak dokonujemy zmian w przedmiocie działalności to zmiana jest wymagana.

    Odpowiedz

    Magdalena 27 listopada, 2020 o 15:14

    Dzień dobry, mam pytanie: czy zgłaszając w KRS załącznik KRS-ZM, który stanowi załącznik do wniosku KRS Z3, musimy zmieniać umowę spółki z o.o.? Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 listopada, 2020 o 08:16

    Pani Magdaleno,
    to zależy od tego czy zmienia Pani coś w przedmiocie działaności. Jeśli w KRS ZM wpisuje Pani kody z umowy spółki to nie ma potrzeby jej zmieniać.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: