Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwrot wniosku złożonego w S24

Aneta Kułakowska17 lipca 201914 komentarzy

We wpisie S24 zwrot wniosku znajdziecie aktualne podpowiedzi co zrobić po zwrocie wniosku w S24. Zapraszam.

W maju na blogu pojawił się wpis Zwrot wniosku KRS. Wpis dotyczył wniosku do KRS składanego drogą tradycyjną. Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić sytuacji, z którą macie bardzo często do czynienia przy składaniu wniosku do KRS, czyli o przypadku kiedy nastąpi zwrot wniosku złożonego w S24.

Kiedy dokonujecie wielu zmian jednym wnioskiem okazuje się, że po drodze popełniacie sporo błędów. Nawet jeśli załączniki sporządzicie prawidłowo to na etapie uzupełnienia wniosku głównego błędy mnożą się jak grzyby po deszczu. Dodatkowo nie zachowujecie chronologii przy podpisywaniu kolejnych dokumentów, co powoduje, że dokumenty podpisują niewłaściwe osoby, np. odwołane z zarządu.

Zwrot wniosku złożonego w S24

Zwrot wniosku złożonego w S24

W przypadku nieprawidłowo wypełnionych formularzy, wniosku, braku wszystkich załączników czy braku podpisów osób do tego upoważnionych, możecie niestety liczyć jedynie na zwrot wniosku. Wiąże się to z pojawieniem się w systemie S24 zarządzenia o zwrocie wniosku. Dzięki zamieszczonemu w nim pouczeniu dowiecie się, że nie ma ono charakteru ostatecznego i na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o KRS macie możliwość ponownie złożyć wniosek. Poprawiony wniosek możecie złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Datą doręczenia będzie data pobrania zarządzenia za pośrednictwem systemu S24.

Jeżeli ponownie złożycie wniosek i nie będzie on dotknięty brakami, to wywołuje on skutek od daty złożenia poprzedniego wniosku. Zawsze zwracajcie uwagę na treść zarządzenia. Zwykle znajdziecie w nim dość dobrze opisane braki, które przyczyniły się do zwrotu wniosku. Ułatwi to Wam poprawienie wniosku i załączonych do niego dokumentów.

Sposób złożenia wniosku po zwrocie

Niestety zwykle brakuje dodatkowych informacji dotyczących sposobu ponownego złożenia wniosku. Otóż, jeśli doszło do zwrotu wniosku złożonego w S24 to aktualnie nie ma możliwości ponownego złożenia poprawionego wniosku również w S24, ani ponownego złożenia wniosku w formie papierowej. Wniosek zatem należy złożyć ponownie, tak jakby był składany pierwszy raz. Zatem składacie wniosek elektronicznie poprzez S24 i ponownie dokonujecie opłaty.

Ponowne złożenie wniosku do KRS po zwrocie

Tak naprawdę na nowo sporządzacie dokumentację do KRS. Dodatkowo proponuję przygotować pismo przewodnie do KRS wnioskując chociażby o zaliczenie załączonych do poprzedniego wniosku dokumentów (tych których nie można wygenerować ponownie np. umowa sprzedaży udziałów – ponieważ zmieni się data sprzedaży).Wnioskując od razu o zwrot opłaty.

Możliwość zaskarżenie zarządzenia o zwrocie

Oczywiście macie możliwość zaskarżenia zarządzenia o zwrocie wniosku. Na zarządzenie wydane przez referendarza sądowego możecie złożyć skargę na orzeczenie referendarza sądowego w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Z kolei na zarządzenie wydane przez sędziego możecie złożyć w tym samym terminie zażalenie. Opłata sądowa od skargi i zażalenia wynosi 100 zł.

Zwracam uwage, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia skargi w formie papierowej do KRS. Zatem aktualnie możecie złożyć skargę do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze 

*************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów. 

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy zmiana funkcji w zarządzie wymaga zgody i wpisu z KRS?

Ponowny wybór do zarządu spółki a wpis w KRS

Wyłączenie od głosowania a bezwzględna większość

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna 12 sierpnia, 2019 o 22:53

  Nie trzeba dopłacać różnicy, przynajmniej jeśli błąd był w formularzy, nie wiem skad te informacje.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 sierpnia, 2019 o 07:15

  Pani Katarzyno,
  z praktyki sądu warszawskiego.

  Odpowiedz

  Mateusz 15 października, 2019 o 13:40

  A co w przypadku kiedy zmiana dotyczy umowy spółki albo w przypadku niepoprawnie przygotowanej umowy zbycia udziałów? Do ponownie składanego wniosku muszę dołączyć umowę podpisaną w systemie s24 czy tradycyjnie u notariusza?

  Odpowiedz

  Adam 21 października, 2019 o 00:52

  A czy listę wszystkich załączonych dokumentów przy wniosku o zmianę z S24 wpisujemy na nowym formularzu Z-3 w pozycji D.1.2 czy wystarczy opisać to w piśmie przewodnim?

  Odpowiedz

  Andrzej 3 lutego, 2020 o 16:28

  Uwaga wniosek na nową spółke w S24 przejdzie, nawet jak się czegoś nie zaznaczy nie doda. To jest poziom absurdu, że pozwalają na tym etapie wysłać takie wnioski. Dwa lata temu, tego problemu nie było.

  Odpowiedz

  Krzysztof 5 marca, 2020 o 07:13

  A co w przypadku, gdy w wyniku błędu systemu s24, „zniknęła” ulica na umowie spółki, co spowodowało odrzucenie wniosku i orzeczenie kosztów po stronie wnioskodawcy (tych już poniesionych)?
  Czy mogę ubiegać się o zwrot, chociażby kwoty 100 zł za wpis?
  Po telefonie do KRS Pani poradziła mi utworzyć wszystko na nowo i wysłać jeszcze raz, więc mam nadzieję, że tym razem przejdzie, ale uczulam wszystkich korzystających z systemu s24, na dokładne sprawdzenie podglądu dokumentów przed wysłaniem, ponieważ w trakcie edycji dzieją się różne cuda (znikające dane adresowe, kody PKD).

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 marca, 2020 o 20:27

  Panie Krzysztofie,
  niestety S24 idealny nie jest. I to prawda, że czasem tak się dzieje jak Pan napisał.

  Odpowiedz

  Patrycja 23 kwietnia, 2020 o 12:34

  Dzień dobry, otrzymaliśmy zwrot wniosku o rejestrację spółki w systemie s24. Z artykułu dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości złożenia poprawionego wniosku również w tym systemie. Zależy nam, żeby rejestracji dokonać online. Czy jeżeli złożymy nowy wniosek, z nową opłatą, ale tą samą nazwą spółki i pozostałymi danymi to sąd nam go nie odrzuci? Dodatkowo czy będziemy mogli wnioskować o zwrot opłaty za poprzedni wniosek?

  Odpowiedz

  KASIA 30 czerwca, 2020 o 15:58

  A czy po takim „naprawieniu” wniosku i rejestracji zawartych w nim zmian kolejne zmiany mogą być dokonywane elektronicznie, czy też uważa się, że spółka straciła już status e-spółki i zostaje notariusz?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:10

  Pani Kasiu,
  nie traci statutu, chyba że w zwykłym trybie nastąpi zmiana umowy przez notariusza.

  Odpowiedz

  Magda 5 sierpnia, 2021 o 16:16

  Pani Mecenas,

  czy orientuje się Pani, jak po 1 lipca 2021 roku należy uzupełnić załączniki do wniosku? Wcześniej załączniki można było podesłać do sądu „papierowo” z pismem przewodnim. Natomiast teraz z pouczenia wynika, że należy to zrobić elektronicznie tylko w systemie S24 nie widzę takiej możliwości. A może trzeba to jakoś złożyć przez Portal Rejestrów Sądowych?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 5 sierpnia, 2021 o 17:10

  Pani Magdo,
  aktualnie dokumenty do KRS mozna złożyć poprzez S24 lub Portal Rejestrów Sądowych. W s24 nie ma możliwości uzupełnienia braków w dokumentach.

  Odpowiedz

  Hania 1 lutego, 2022 o 14:02

  Pani Mecenas, czy jeśli zwrot wniosku o zmianę w S24 został zwrócony, to czy można złożyć ponowny wniosek przez S24, czy zostaje tylko nowy PRS?

  Odpowiedz

  Karol Kuś 24 sierpnia, 2022 o 10:30

  Dzień dobry,
  Dostałem odpowiedź z KRS dot. wniosku o zmianę danych podmiotu w rejestrze sądowym, w którym wykazane zostały nieprawidłowości. Wniosek składany był przez system s24. Nie wiem jak (technicznie) zrobić to o co prosi mnie KRS.
  1. Czy mogę złożyć sam wniosek (system s24 zapewne w wyniku błędu nie zaciągnął informacji o odwołaniu poprzedniego zarządu – pierwszy zarzut-, dodatkowo dopisałem zbyt dużo PKD – drugi zarzut). Czy muszę znów tworzyć wszystkie dokumenty? (Uchwała o zmianie składu zarządu, uchwała zmieniająca umowę spólki, listę wspólników, oświadczenie nowego wspólnika o objęciu udziałów x2 itd?
  2. Dodatkowo, zostałem poproszony o dosłanie umowy zbycia/nabycia udziałów poprzednich wspólników
  Czy mogę wysłać sam poprawiony wniosek (tzn nowy ale bez załączania w/w dokumentów, których nie da się wygenerować do nowego wniosku) a dokumenty o które prosi sąd załączyć w miejscu: „Załącz dokumenty zewnętrzne ” jako PDFy? Czy potrzebne jest jakieś pismo przewodnie w związku z tym? I czy też można je załączyć w postaci PDF w w/w miejscu?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: