Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwrot wniosku złożonego w S24

Aneta Kułakowska17 lipca 201910 komentarzy

W maju na blogu pojawił się wpis Zwrot wniosku KRS. Wpis dotyczył wniosku do KRS składanego drogą tradycyjną. Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić sytuacji, z którą macie bardzo często do czynienia przy składaniu wniosku do KRS, czyli o przypadku kiedy nastąpi zwrot wniosku złożonego w S24.

Kiedy dokonujecie wielu zmian jednym wnioskiem okazuje się, że po drodze popełniacie sporo błędów. Nawet jeśli załączniki sporządzicie prawidłowo to na etapie uzupełnienia wniosku głównego błędy mnożą się jak grzyby po deszczu. Dodatkowo nie zachowujecie chronologii przy podpisywaniu kolejnych dokumentów, co powoduje, że dokumenty podpisują niewłaściwe osoby, np. odwołane z zarządu.

Zwrot wniosku złożonego w S24

Zwrot wniosku złożonego w S24

W przypadku nieprawidłowo wypełnionych formularzy, wniosku, braku wszystkich załączników czy braku podpisów osób do tego upoważnionych, możecie niestety liczyć jedynie na zwrot wniosku. Wiąże się to z pojawieniem się w systemie S24 zarządzenia o zwrocie wniosku. Dzięki zamieszczonemu w nim pouczeniu dowiecie się, że nie ma ono charakteru ostatecznego i na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o KRS macie możliwość ponownie złożyć wniosek. Poprawiony wniosek możecie złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Datą doręczenia będzie data pobrania zarządzenia za pośrednictwem systemu S24.

Jeżeli ponownie złożycie wniosek i nie będzie on dotknięty brakami, to wywołuje on skutek od daty złożenia poprzedniego wniosku. Zawsze zwracajcie uwagę na treść zarządzenia. Zwykle znajdziecie w nim dość dobrze opisane braki, które przyczyniły się do zwrotu wniosku. Ułatwi to Wam poprawienie wniosku i załączonych do niego dokumentów.

Sposób złożenia wniosku po zwrocie

Niestety zwykle brakuje dodatkowych informacji dotyczących sposobu ponownego złożenia wniosku. Otóż, jeśli doszło do zwrotu wniosku złożonego w S24 to aktualnie nie ma możliwości ponownego złożenia poprawionego wniosku również w S24. Poprawiony wniosek możecie złożyć jedynie drogą tradycyjną. Co wymusza na Was sporządzenie wniosku oraz formularzy zgodnie ze wzorami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie korzystacie na tym etapie ze wzorów umieszczonych w S24.

Ponowne złożenie wniosku do KRS po zwrocie

Ponownie składacie wniosek do KRS wraz ze wszystkimi formularzami KRS dotyczącymi zgłaszanych wcześniej zmian. Tak naprawdę na nowo sporządzacie dokumentację do KRS, czyli uzupełniacie wniosek KRS Z3 i wszystkie wymagane formularze związane ze zmianami, które ujawniacie w KRS. Dodatkowo proponuję przygotować pismo przewodnie do KRS wnioskując chociażby o zaliczenie załączonych do poprzedniego wniosku dokumentów wraz z wniesioną opłatą. Ponadto nie zapomnijcie, że rozpatrzenie ponownie wniosku odbywa się drogą tradycyjną co wymaga dopłaty 50 zł do wniosku. Wniosek KRS składany przez S24 wiąże się z opłatą 300 zł, a drogą tradycyjną w sumie 350 zł. Wobec tego musicie dopłacić różnicę.

Możliwość zaskarżenie zarządzenia o zwrocie

Oczywiście macie możliwość zaskarżenia zarządzenia o zwrocie wniosku. Podobnie jak przy wniosku składanym drogą tradycyjną. Na zarządzenie wydane przez referendarza sądowego możecie złożyć skargę na orzeczenie referendarza sądowego w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Z kolei na zarządzenie wydane przez sędziego możecie złożyć w tym samym terminie zażalenie. Opłata sądowa od skargi i zażalenia wynosi 100 zł.

*****

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami

Prowadzę również bloga dla spółki akcyjnej Zarząd w spółce akcyjnej

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy zmiana funkcji w zarządzie wymaga zgody i wpisu z KRS?

Ponowny wybór do zarządu spółki a wpis w KRS

Wyłączenie od głosowania a bezwzględna większość

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna 12 sierpnia, 2019 o 22:53

Nie trzeba dopłacać różnicy, przynajmniej jeśli błąd był w formularzy, nie wiem skad te informacje.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 14 sierpnia, 2019 o 07:15

Pani Katarzyno,
z praktyki sądu warszawskiego.

Odpowiedz

Mateusz 15 października, 2019 o 13:40

A co w przypadku kiedy zmiana dotyczy umowy spółki albo w przypadku niepoprawnie przygotowanej umowy zbycia udziałów? Do ponownie składanego wniosku muszę dołączyć umowę podpisaną w systemie s24 czy tradycyjnie u notariusza?

Odpowiedz

Adam 21 października, 2019 o 00:52

A czy listę wszystkich załączonych dokumentów przy wniosku o zmianę z S24 wpisujemy na nowym formularzu Z-3 w pozycji D.1.2 czy wystarczy opisać to w piśmie przewodnim?

Odpowiedz

Andrzej 3 lutego, 2020 o 16:28

Uwaga wniosek na nową spółke w S24 przejdzie, nawet jak się czegoś nie zaznaczy nie doda. To jest poziom absurdu, że pozwalają na tym etapie wysłać takie wnioski. Dwa lata temu, tego problemu nie było.

Odpowiedz

Krzysztof 5 marca, 2020 o 07:13

A co w przypadku, gdy w wyniku błędu systemu s24, „zniknęła” ulica na umowie spółki, co spowodowało odrzucenie wniosku i orzeczenie kosztów po stronie wnioskodawcy (tych już poniesionych)?
Czy mogę ubiegać się o zwrot, chociażby kwoty 100 zł za wpis?
Po telefonie do KRS Pani poradziła mi utworzyć wszystko na nowo i wysłać jeszcze raz, więc mam nadzieję, że tym razem przejdzie, ale uczulam wszystkich korzystających z systemu s24, na dokładne sprawdzenie podglądu dokumentów przed wysłaniem, ponieważ w trakcie edycji dzieją się różne cuda (znikające dane adresowe, kody PKD).

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 20 marca, 2020 o 20:27

Panie Krzysztofie,
niestety S24 idealny nie jest. I to prawda, że czasem tak się dzieje jak Pan napisał.

Odpowiedz

Patrycja 23 kwietnia, 2020 o 12:34

Dzień dobry, otrzymaliśmy zwrot wniosku o rejestrację spółki w systemie s24. Z artykułu dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości złożenia poprawionego wniosku również w tym systemie. Zależy nam, żeby rejestracji dokonać online. Czy jeżeli złożymy nowy wniosek, z nową opłatą, ale tą samą nazwą spółki i pozostałymi danymi to sąd nam go nie odrzuci? Dodatkowo czy będziemy mogli wnioskować o zwrot opłaty za poprzedni wniosek?

Odpowiedz

KASIA 30 czerwca, 2020 o 15:58

A czy po takim “naprawieniu” wniosku i rejestracji zawartych w nim zmian kolejne zmiany mogą być dokonywane elektronicznie, czy też uważa się, że spółka straciła już status e-spółki i zostaje notariusz?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:10

Pani Kasiu,
nie traci statutu, chyba że w zwykłym trybie nastąpi zmiana umowy przez notariusza.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: