Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Co zrobić z pkd 2004?

Aneta Kułakowska06 sierpnia 2019Komentarze (0)

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić z pkd 2004 ujawnionym w KRS?

Przedmiot działalności pojawia się u Was w umowach spółki, a także na odpisie z KRS. Pomimo braku wymogu określania w umowie spółki przedmiotu działalności za pomocą kodów pkd to jednak najczęściej z takiego opisu przedmiotu korzystacie. Taki zresztą sposób określania wypracowała sama praktyka. Podczas ujawniania przedmiotu działalności w KRS nie macie jednak wyboru i musicie opisując przedmiot działalności, czy to na formularzu KRS WM czy KRS ZM, posługiwać się Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Dzisiaj opowiem co zrobić w przypadku jeśli w umowie spółki i w KRS wciąż macie przedmiot działalności opisany za pomocą nieobowiązującego pkd 2004.

Co zrobić z pkd 2004 w umowie spółki i w KRS?

Aktualnie obowiązująca Polska Klasyfikacją działalności (PKD) jest klasyfikacja „PKD 2007”. Wciąż jednak jest sporo spółek z o.o., które zarówno w umowie, jak i w KRS mają opisany przedmiot działalności za pomocą nieobowiązujących kodów „PKD 2004”.

Jeśli jesteście właśnie w takiej sytuacji to musicie dostosować wpis w zakresie przedmiotu działalności zarówno do PKD 2007, jak i do wymogów nowelizacji ustawy o KRS. Możecie dokonać tego przy okazji zmiany umowy spółki. Jeśli jednak nie dokonujecie zmiany umowy, to możecie tego dokonać tylko w zakresie aktualizacji pkd. Wystarczy jeśli dostosujecie kody pkd i opisy zgodnie z kluczem przejścia z pkd 2004 na pkd 2007. A potem wybierzecie 10 pkd wpisując je w formularz KRS ZM. Załączcie dodatkowo pismo do KRS wyjaśniające, że nowe kody pkd wynikają z dostosowania do pkd 2007.

Nowelizacja ustawy o KRS 

Dokonując aktualizacji kodów pkd, wybieracie 10 pkd, w tym jeden pkd dla działalności przeważającej. Do czasu nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie 1 grudnia 2014 r., nie mieliście żadnych ograniczeń co do ilości pkd ujawnianych w KRS. Wpisywaliście więc wszystkie kody pkd z umowy spółki. Często było tego naprawdę sporo. Nowelizacja ograniczyła Wam zakres obowiązku ujawniania przedmiotu działalności spółki w KRS do 10 pozycji pkd. W tym do wskazania przeważającego przedmiotu działalności na poziomie podklasy (np. 70.22.Z). Oczywiście  w formularzu KRS możecie wpisać wyłącznie te kody pkd, które określają przedmiot działalności spółki zdefiniowany w umowie.

Nowelizacja sprawiła, że spółki mają obowiązek dokonać wyboru 10 pkd przy pierwszym wniosku o zmianę danych w KRS. Jednak nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. A to oznacza, że jeśli w ostatnich latach nie zgłaszaliście żadnych zmian do KRS, to do dnia 1 grudnia 2019 r. musicie dokonać zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności ujawnionego w KRS poprzez wybór 10 pkd, w tym jednego pkd w zakresie przedmiotu działalności przeważającej. Zgłoszenie tej zmiany dokonujecie na formularzu KRS ZM, który stanowi załącznik do wniosku KRS Z3.

 

*****

Prowadzę również bloga dla spółki akcyjnej Zarząd w spółce akcyjnej

Oczywiście zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami blogowymi:

Wzór pisma do KRS w przypadku zwrotu wniosku – do pobrania w pdf

Zwrot wniosku złożonego w S24

Czy zmiana funkcji w zarządzie wymaga zgody i wpisu z KRS?

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: