Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o.

Aneta Kułakowska31 października 2020Komentarze (0)

Już dawno prosiliście, aby napisać na czym polega wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. Wiem, że wielu z Was zmaga się w spółkach z konfliktami, sporami i nie wiecie co z tym zrobić. Często nieporozumienia ciągną się latami, a spółka na tym traci. Przepisy nie ułatwiają Wam życia, a zwykle umowa spółki milczy na ten temat. Dzisiaj opowiem Wam o wyłączeniu wspólnika ze spółki. Niestety nie zawsze będziecie mogli z tej procedury skorzystać.

Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o.

Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o.

W myśl art. 266 k.s.h. macie możliwość skorzystania z sądowej procedury wyłączenia wspólnika ze spółki. Wyłączenie wspólnika doprowadza ostatecznie do tego, że wspólnik przestaje być wspólnikiem i traci wszystkie posiadane udziały w spółce. Wyłączony wspólnik tracąc udziały w spółce, otrzymuje wynagrodzenie zgodne z wartością utraconych udziałów.

Wyłączenie wspólnika ze spółki – przyczyny

W art. 266 § 1 k.s.h. mowa jest o tym, że wspólnik może zostać wykluczony ze spółki z ważnych powodów. Brak jednak jakiegokolwiek przykładowego wyliczenia. Zatem sami musicie ocenić czy rzeczywiście istnieją ważne powody uzasadniające wyłączenie wspólnika. Najczęściej będziecie mieć do czynienia z długotrwałym konfliktem ze wspólnikiem, prowadzeniem przez niego działalności konkurencyjnej na bazie informacji handlowych pozyskanych ze spółki, działaniem na szkodę spółki, niewykonywaniem obowiązków wspólnika, brakiem udziału w zgromadzeniach wspólników, niestosowaniem się wspólnika do umowy spółki czy nadużywaniem przysługującego wspólnikowi prawa do indywidualnej kontroli. To tylko przykładowe przyczyny wyłączenia.

Wyłączenie wspólnika ze spółki – procedura

Przede wszystkim powody wyłączenia nie mogą być błahe, ponieważ to sąd będzie decydował o tym czy dokonać wyłączenia wspólnika ze spółki czy nie.

Wszczęcie procedury rozpoczynacie od złożenia pozwu o wyłączenie wspólnika do sądu gospodarczego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Musicie pamiętać o tym, że z takim pozwem występują wszyscy pozostali wspólnicy. Chyba że umowa spółki wprowadza w tym zakresie jakieś wyjątki. Zwykle jednak umowa nic na ten temat nie wspomina. Bez względu jednak na zapisy umowy wspólnicy występujący z pozwem muszą posiadać więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. Oczywiście może zdarzać się, że nie wszyscy wspólnicy zgodzą na wykluczenie wspólnika. Wówczas pozostali wspólnicy zmuszeni będą żądać również wykluczenia tych, którzy sprzeciwili się wystąpieniu z pozwem o wyłączenie.

Wyrok sądu 

Po uzyskaniu prawomocnego wyroku wyłączającego wspólnika ze spółki czas na kolejny etap. Musicie zadbać o to, aby udziały wykluczonego wspólnika przejęli pozostali wspólnicy, ewentualnie osoby spoza spółki. Warto więc to zaplanować jeszcze przed wniesieniem pozwu. Bowiem cenę za udziały, jak i termin wykonania określa sąd. Oczywiście zwykle przy pomocy biegłego sądowego. I niestety może się potem okazać, że nie ma osoby, która będzie zainteresowana zapłaceniem za udziały ustalonej przez sąd ceny. Zatem musicie być na to gotowi, szczególnie jeśli spodziewacie się, że udziały mogą mieć znaczną wartość. Pamiętajcie, że jeśli cena ustalona przez sąd nie zostanie zapłacona w terminie, orzeczenie o wyłączeniu stanie się bezskuteczne. Zatem nie dojdzie do wyłączenia wspólnika ze spółki. W dodatku wspólnik może żądać od pozostałych wspólników naprawienia szkody, którą poniósł z tego tytułu.

Samo przejęcie udziałów polega na złożeniu przez przejmującego udziały oświadczenia o przejęciu udziałów w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Opłata od pozwu

Zapewne nie jest to procedura dla wszystkich, chociażby ze względu na wymóg wystąpienia z pozwem przez wspólników posiadających więcej niż połowę udziałów w kapitale zakładowym. Jeśli jednak macie możliwość skorzystania z tej procedury to nie korzystajcie z niej pochopnie. Pamiętajcie, że wspólnik może domagać się odszkodowania za szkody poniesione w związku z takim działaniem pozostałych wspólników.

Niestety po nowelizacji z dnia 4.07.2019 r. zmieniła się też stała opłata od pozwu o wyłączenie wspólnika. Do dnia 20.08.2019 r. wynosiła ona 2000 zł. Po nowelizacji od dnia 21.08.2019 r. jest to już koszt 5000 zł.

******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Zmiana siedziby i adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zmiana siedziby i adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Który członek zarządu ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.?

Kiedy spółka jest cudzoziemcem?

Założenie spółki z o.o. w S24

Zwrot w S24 po sprzedaży udziałów

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: