Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska10 maja 201917 komentarzy

Na blogu pojawiło się kilka wpisów na temat prokurenta, ale do tej pory żaden nie został poświęcony jego odwołaniu. Dlatego też dzisiejszym wpisem opowiem Wam krótko i zwięźle o odwołaniu prokurenta w spółce z o.o.

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z k.s.h. powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Z kolei prokurenta odwołać może już każdy członek zarządu. W umowie spółki można to uregulować w inny sposób, na przykład ustalając surowsze zasady.

Zgodnie z art. 208 §7 k.s.h. każdy z członków zarządu władny jest samodzielnie odwołać prokurę, niezależnie od jej rodzaju, jak i niezależnie od trybu jej udzielenia oraz zasad reprezentacji w spółce przez zarząd. Zwracam jednak uwagę, że część doktryny jest innego zdania w tym zakresie. Część uważa, że odwołanie prokurenta w spółce z o.o. przez jednego członka zarządu w zarządzie wieloosobowym odnosi skutek wewnątrz spółki i dla skuteczności wymaga zachowania zasad reprezentacji przez zarząd.

Pamiętajcie jednak, że odwołanie prokurenta dla swej skuteczności wymaga dojścia oświadczenia o odwołaniu do samego prokurenta. Nie jest wymagana zgoda prokurenta na jego odwołanie. Oczywiście proponuję, aby to zrobić na piśmie i uzyskać dodatkowo potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odwołaniu przez prokurenta.

Odwołanie prokurenta a wpis w KRS

Jeśli już jako zarząd spółki doprowadzicie do odwołania prokurenta to nie zapomnijcie o dokonaniu jego wykreślenia z KRS. Co do zasady obowiązuje Was 7-dniowy termin na złożenie wniosku o wykreślenie. Jednak nawet jeśli nie uda Wam się zmieścić w terminie postarajcie się zrobić to jak najszybciej.

Pamiętajcie, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Zwracam uwagę, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.

Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty 350 zł elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe KRS. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.

Myślę, że sobie poradzicie. Powodzenia!

*****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    irena 15 maja, 2019 o 09:30

    Dzień dobry, bardzo Pani dziękuję za udostępnienie tak przydatnych informacji praktycznych z możliwością komentowania. Moje pytanie dotyczy prokury w spółce z o.o., która została odwołana 2,5 roku temu (jest na piśmie). Ale Zarząd spółki do dnia dzisiejszego nie dokonał wykreślenia prokurenta z KRS. Jakie czynności należy wykonać aby skutecznie doprowadzić do wykreślenia prokury z KRS?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 15 maja, 2019 o 09:41

    Pani Ireno,
    w tym własnie wpisie na blogu jest informacja jak zgłosić odwołanie do KRS.

    Odpowiedz

    Irena 15 maja, 2019 o 13:04

    Pani Aneto,
    dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Ale w tym moim pytaniu chodziło mi o to, jakie kroki ma poczynić były już prokurent Spółki w przypadku, kiedy Zarząd od ponad dwóch lat nie zgłasza zmian do KRS.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 16 maja, 2019 o 06:53

    Pani Ireno,
    były prokurent sam nie dokona wpisu w KRS, ale może doprowadzić do wszczęcia postępowania przymuszającego do dokonania takiego wpisu przez Spółkę przesyłając do KRS pismo z informacją o tym, że 2,5 roku temu został odwołany.

    Odpowiedz

    Sylwia 2 lipca, 2019 o 16:42

    Witam,
    czy w Umowie Spółki można zawrzeć zapis, z którego wynika, iż prokurenta może odwołać wyłącznie Zgromadzenie Wspólników?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 9 lipca, 2019 o 06:59

    Pani Sylwio,
    moim zdaniem nie można.

    Odpowiedz

    Leszek 14 stycznia, 2020 o 18:57

    Witam czy sp. z o.o. musi mieć prokurenta?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 15 stycznia, 2020 o 06:40

    Panie Leszku,
    nie musi mieć prokurenta.

    Odpowiedz

    Elżbieta 22 stycznia, 2020 o 09:43

    Czy z prokurentem może zostać zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania świadczonych w ramach działalności gospodarczej jaką prowadzi? Wynagrodzenie za prokurę byłoby opłacane na podstawie faktur wystawianych spółce.

    Odpowiedz

    Katarzyna 31 stycznia, 2020 o 12:15

    Witam, proszę pilnie o odpowiedź: jestem prokurentem, jak to wypowiedzieć i do tego natychcmiast? czy mogę to w jakikolwiek sposób zrobić sama, czy z Prezesem (jednoosobowy Zarząd) muszę odwiedzić notariusza?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 6 lutego, 2020 o 11:02

    Pani Katarzyno,
    rezygnacja w zwykłej formie pisemnej wystarczy, ale proponuję zajrzeć do umowy spółki i sprawdzić czy są tam jakieś szczególne zapisy.

    Odpowiedz

    Zbigniew 3 marca, 2020 o 18:16

    Dzień dobry Pani , ponownie. Chciałbym jeszcze przekazać Pani najświeższe informacje o załatwianiu w eKRSie odpisu z rejestru z pieczęcią – koniecznego do załatwienia apostylli. Właśnie złożyłem zlecenie w eKRS, ponieważ nie znam innej możliwości uzyskania takiego odpisu (z pieczęcią). Generalnie ceny wzrosły horrendalnie (poprzednio zamawiałem w grudni ubr. koszt 118 PLN z kurierem) i nie zgadzają się z cennikiem. Nie można zamówić dokumentu z pieczęcią, bez wyboru- legalizacja lub apostylla. Dokument potrzebny mi na Ukrainę, ale takiej opcji nie ma w wypadku legalizacji (pewnie nie obowiązuje dla Ukrainy). Trzeba wybrać apostylle. Apostylle sam załatwiam w 1 godzinę – kosztuje 60 PLN. Aby usługa w eKRS była zrealizowana do 7 dni trzeba dopłacić 180 PLN. Cena, która zapłaciłem; 319,8 PLN, ale z cennika powinno być 35 PLN pobranie Nr KRS , 30 PLN odpis elektorniczny, 37 PLN kurier, 172 PLN (brutto) apostlla, razem ca 275 PLN , a nie 319 PLN . Ciekawe, ile będzie trwało dostarczenie dokumentu- nie dopłaciłem za przyspieszenie. Pozdrawiam, Zbigniew Kotowski

    Odpowiedz

    Zbigniew 3 marca, 2020 o 18:26

    Przepraszam, jeszcze raz temat eKRS, muszę sprostować; zapomniałem dodać, że poprzednio zleciłem odpis z pieczęcią bez apostylli, bo to było możliwe. Cena nie wzrosła tak horrendalnie , no bo to opłata za apostyllę wywindowali koszt całości. Nadal jednak kalkulacja ceny w eKRS jest dla mnie nieczytelna. No i ciekawe, ile trzeba będzie czekać. Pozdrawiam jeszcze raz i przepraszam za „zawracanie głowy”

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 3 marca, 2020 o 18:56

    Panie Zbigniewie,
    wszelkiego typu dokumenty czy odpisy z KRS powinien Pan pobierać i opłacać bezpośrednio z KRS Ministerstwa Sprawiedliwości https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/krajowy-rejestr-sadowy.
    Ekrs jest firmą prywatną, która zarabia na pozyskiwaniu dokumentów w imieniu klientów.

    Odpowiedz

    Anna 27 marca, 2020 o 19:59

    Dzień dobry Pani Aneto
    Proszę o odpowiedź: przy odwołaniu prokurenta (Uchwała), który miał wyznaczone wynagrodzenie (uchwała) za pełnienie tej funkcji, należy „odwołać”-wypowiedzeć – wynagrodzenie? Czy czynność odwołąnia jest jednoznaczna z zakończeniem wypłaty wynagrodzenia?
    Pozdrawiam
    Anna

    Odpowiedz

    Maria 22 marca, 2023 o 10:38

    Dzień dobry,
    bardzo cenię merytoryczną stronę tego bloga, więc po cichu wspomnę tylko, że obecnie opłaty wnosi się do Sądu, do którego ma trafić wniosek – już nie do SA Kraków.
    Pozdrawiam i dziękuję za świetną robotę!

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 23 marca, 2023 o 07:12

    Pani Mario,
    dziekuję!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: