Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zwrot wniosku KRS

Aneta Kułakowska16 maja 2019Komentarze (0)

Pani Mecenas dostałam zwrot wniosku z KRS. Nie wiem o co chodzi. Co mam teraz zrobić? Czy mam złożyć wniosek jeszcze raz? Czy opłata przepadła?

Pytania i wątpliwości pojawiają się jak tylko otrzymujecie zwrot wniosku KRS. A przecież miało być łatwo i szybko. Czasem tych zmian zgłaszanych do KRS jest sporo i zaczynacie się w tym gubić. Wybraliście nieprawidłowe formularze lub nieaktualne. Nie załączyliście wymaganego formularza. Ewentualnie wniosek i formularze zostały nieprawidłowo wypełnione. A także wówczas kiedy nie została wniesiona opłata lub opłata w niższej kwocie. Czasem tych braków jest naprawdę dużo. Dzisiaj powiem Wam co zrobić jak wpłynie do Was zarządzenie o zwrocie wniosku z KRS.

Zwrot wniosku KRS

Zwrot wniosku KRS

W przypadku wspomnianych powyżej braków możecie niestety liczyć na zwrot wniosku. Tak naprawdę faktycznie otrzymujecie zarządzenie o zwrocie wniosku. Na szczęście nie ma ono charakteru ostatecznego.

Art. 19 ust. 4 ustawy o KRS:

W razie zwrócenia wniosku zgodnie z ust. 3 może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.

Oznacza to, że w razie zwrotu wniosku, możecie go złożyć ponownie w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie przez Was złożony nie jest dotknięty brakami, to wywołuje on skutek od daty złożenia poprzedniego wniosku. Znacznym ułatwieniem jest treść zarządzenia, w którym znajdziecie opisane braki, które spowodowały zwrot wniosku. Dzięki temu już wiecie co należy uzupełnić lub poprawić, tak aby tym razem przyjęto wniosek. Dlatego zwracajcie uwagę na treść uzasadnienia zarządzenia o zwrocie. Jeśli ponownie złożycie wniosek z tymi samymi brakami, to wniosek ten należy traktować jako nowy wniosek wszczynający sprawę. Bywa, że nie jest to problemem. Czasem jednak istotna jest dla Was data złożenia pierwotnego wniosku, aby dotrzymać terminu.

 

Ponowne złożenie wniosku do KRS

Jak w praktyce zastosować się do zarządzenia o zwrocie wniosku?

Z mojej praktyki wynika, że należy ponownie złożyć wniosek KRS wraz ze wszystkimi formularzami KRS bez względu na to czy we wszystkich były błędy. Jeśli brakuje innych załączników czy opłaty to również należy to uzupełnić. Dodatkowo proponuję przygotować pismo do KRS wnioskując chociażby o zaliczenie załączonych do poprzedniego wniosku dokumentów wraz z wniesioną opłatą.

 

Zaskarżenie zarządzenia

Jeśli jednak nie zgadzacie się z zarządzeniem o zwrocie wniosku to możecie je zaskarżyć. Jeżeli zarządzenie wydał referendarz sądowy (co ma miejsce najczęściej) to składacie skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Skargę wnosicie w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Jeżeli zarządzenie o zwrocie wniosku wydał sędzia to składacie zażalenie. Termin na złożenie zażalenia jest również tygodniowy od daty doręczenia zarządzenia. Zarówno opłata od skargi, jak i zażalenia wynosi 100 zł.

O zwrocie wniosku w przypadku wniosku złożonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 napiszę innym razem.

*****

Najbardziej aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

Zarząd Spółki w niepełnym składzie

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: