Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu

Aneta Kułakowska29 kwietnia 20192 komentarze

Czy były członek zarządu może przeglądać dokumenty roczne i uczestniczyć w zwyczajnym zgromadzeniu wspólników?

Pytania o uprawnienia byłych członków zarządu pojawiają się co jakiś czas. A przy okazji zbliżającego się terminu zwyczajnego zgromadzenia wspólników Czytelnicy bloga coraz częściej o to pytają. Postaram się więc odpowiedzieć na Wasze pytania dzisiejszym wpisem.

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Art. 231 § 3 zd. 2 k.s.h.:

Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.

Przywołany powyżej przepis przyznaje byłym członkom zarządu prawo uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników. Ponadto uprawnia do przeglądania sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego oraz opinii biegłego rewidenta. Byli członkowie zarządu mogą również składać opinie do wyżej wymienionych dokumentów na piśmie.

Jak się okazuje treść przepisów nie jest powszechnie znana. Często deklaracja byłego członka do zapoznania się dokumentacją roczną oraz uczestniczenia w zwyczajnym zgromadzeniu wspólników wywołuje popłoch w spółce. A były członek zarządu spotyka się z odmową. Oczywiście byli członkowie zarządu nie mają prawa do uczestniczenia w całości obrad zgromadzenia. Ich udział dotyczy spraw, w których mają bezpośredni interes, czyli zatwierdzenia sprawozdań i udzielenia im absolutorium.

Wniosek na piśmie do zarządu

Były członek zarządu, aby mógł skorzystać z tych uprawnień powinien skierować do aktualnego zarządu żądanie na piśmie najpóźniej na tydzień przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników. Z powyższego powinno jednoznacznie wynikać, że jeśli członek zarządu zwróci się wcześniej z prośbą o udzielenie informacji o terminie zwyczajnego zgromadzenia to należy mu tej informacji udzielić.

Inaczej będzie wyglądać sytuacja i możliwość skorzystania z tego prawa przez byłego członka zarządu. Tym bardziej jeśli działał na szkodę spółki, prowadził działalność konkurencyjną czy przyczynił się do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Moim zdaniem taki przypadek usprawiedliwia odmowę do skorzystania z powyższych uprawnień przez byłego członka zarządu i daje możliwość podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników w tym zakresie.

************************************

Jeśli poszukujecie uchwał, wzorów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami:

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

Zarząd Spółki w niepełnym składzie

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zbliżające się terminy dla spółek

Sprawozdania finansowe za 2018 rok

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewa 24 czerwca, 2019 o 17:16

    Dzień dobry,
    Mam takie pytanie. W jakim terminie należy wezwać na zgromadzenie odwołanego członka zarządu? Czy tutaj też mówimy o dwutygodniowym terminie? Co w sytuacji, gdy taki członek zarządu został poinformowany kilka dni przed planowanym terminem zgromadzenia?
    Pozdrawiam
    Ewa

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 9 lipca, 2019 o 07:06

    Pani Ewo,
    w ksh brak terminu co do poinformowania byłego członka. Może więc byc kilka dni przed terminem zgromadzenia.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: