Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska10 maja 20194 komentarze

Na blogu pojawiło się kilka wpisów na temat prokurenta, ale do tej pory żaden nie został poświęcony jego odwołaniu. Dlatego też dzisiejszym wpisem opowiem Wam krótko i zwięźle o odwołaniu prokurenta w spółce z o.o.

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z k.s.h. powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Z kolei prokurenta odwołać może już każdy członek zarządu. W umowie spółki można to uregulować w inny sposób, na przykład ustalając surowsze zasady.

Zgodnie z art. 208 § 7 k.s.h. każdy z członków zarządu władny jest samodzielnie odwołać prokurę, niezależnie od jej rodzaju, jak i niezależnie od trybu jej udzielenia oraz zasad reprezentacji w spółce przez zarząd. Zwracam jednak uwagę, że część doktryny jest innego zdania w tym zakresie. Część uważa, że odwołanie prokurenta w spółce z o.o. przez jednego członka zarządu w zarządzie wieloosobowym odnosi skutek wewnątrz spółki i dla skuteczności wymaga zachowania zasad reprezentacji przez zarząd.

Pamiętajcie jednak, że odwołanie prokurenta dla swej skuteczności wymaga dojścia oświadczenia o odwołaniu do samego prokurenta. Nie jest wymagana zgoda prokurenta na jego odwołanie. Oczywiście proponuję, aby to zrobić na piśmie i uzyskać dodatkowo potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odwołaniu przez prokurenta.

Odwołanie prokurenta a wpis w KRS

Jeśli już jako zarząd spółki doprowadzicie do odwołania prokurenta to nie zapomnijcie o dokonaniu jego wykreślenia z KRS. Co do zasady obowiązuje Was 7-dniowy termin na złożenie wniosku o wykreślenie. Jednak nawet jeśli nie uda Wam się zmieścić w terminie postarajcie się zrobić to jak najszybciej. Wystarczy jeśli złożycie do KRS wniosek KRS Z3 wraz z formularzem KRS ZL i oświadczeniem o odwołaniu prokurenta. Aktualne obowiązujące formularze znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłata od wniosku wynosi 350 zł.

Myślę, że sobie poradzicie. Powodzenia!

*****

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

irena Maj 15, 2019 o 09:30

Dzień dobry, bardzo Pani dziękuję za udostępnienie tak przydatnych informacji praktycznych z możliwością komentowania. Moje pytanie dotyczy prokury w spółce z o.o., która została odwołana 2,5 roku temu (jest na piśmie). Ale Zarząd spółki do dnia dzisiejszego nie dokonał wykreślenia prokurenta z KRS. Jakie czynności należy wykonać aby skutecznie doprowadzić do wykreślenia prokury z KRS?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Maj 15, 2019 o 09:41

Pani Ireno,
w tym własnie wpisie na blogu jest informacja jak zgłosić odwołanie do KRS.

Odpowiedz

Irena Maj 15, 2019 o 13:04

Pani Aneto,
dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Ale w tym moim pytaniu chodziło mi o to, jakie kroki ma poczynić były już prokurent Spółki w przypadku, kiedy Zarząd od ponad dwóch lat nie zgłasza zmian do KRS.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Maj 16, 2019 o 06:53

Pani Ireno,
były prokurent sam nie dokona wpisu w KRS, ale może doprowadzić do wszczęcia postępowania przymuszającego do dokonania takiego wpisu przez Spółkę przesyłając do KRS pismo z informacją o tym, że 2,5 roku temu został odwołany.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: