Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników

Aneta Kułakowska20 marca 20182 komentarze

Czytelniku, a dzisiaj wpis o liście wspólników, a właściwie o obowiązku jej aktualizacji.  Niestety często zdarza się, że lista wspólników nie jest składana do KRS, nawet jeśli od dawna zmienili się wspólnicy w spółce. Wiesz, że obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników jest zagrożony karą grzywny w przypadku jego niewypełnienia?

Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników

Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników

O czym musisz pamiętać?

Otóż, po każdej zmianie w składzie wspólników czy zmianie dotyczącej poszczególnych wspólników dotyczącej zmiany nazwy, firmy czy nazwiska wspólnika czy ilości posiadanych udziałów, zarząd spółki ma obowiązek złożenia sądowi rejestrowemu aktualnej listy wspólników. Lista wspólników powinna zostać podpisana przez wszystkich członków zarządu. Należy w niej również podać liczbę i wartość nominalną udziałów każdego wspólnika oraz wzmiankę o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziałów (art. 188 § 3 k.s.h.). A co istotne, jeśli członek zarządu wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd nie składa aktualnej listy wspólników, podlega grzywnie do  20.000,00 zł. Karę nakłada sąd rejestrowy.

 

Przykładowy wzór listy wspólników w spółce z o.o.

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór listy wspólników.

Warszawa, dnia 20 marca 2018 r.

LISTA WSPÓLNIKÓW

Spółki XXZZ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w Warszawie

  1. Jan Kowalski – posiada 95 udziałów po 50,00 zł każdy o łącznej wartości nominalnej 4.750,00 zł;
  2. Jan Nowak – posiada 4 udziały po 50,00 zł każdy o łącznej wartości nominalnej 200,00 zł;
  3. ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie – posiada 1 udział o wartości nominalnej 50,00 zł.

……………………………………………………..

Podpisy wszystkich członków zarządu

 

Wpis zmiany wspólników spółki z o.o. w KRS

Złożenie aktualnej listy wspólników do KRS związane jest zazwyczaj ze złożeniem wniosku o wpis zmiany w tym zakresie.  Jeśli zgłoszenie zmiany do KRS dotyczy jedynie aktualizacji po zmianie wspólników to musisz złożyć do KRS następujące dokumenty:

  • wypełnione formularze KRS Z3 i KRS ZE, które możesz pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości
  • listę wspólników
  • potwierdzenie opłaty na kwotę 350 zł (chyba że opłaty dokonujesz w kasie sądu gotówką, wówczas kasjer potwierdza dokonanie opłaty na wniosku).

Formularze KRS Z3 i ZE podpisuje zarząd spółki z o.o. zgodnie z reprezentacją. Listę wspólników podpisują wszyscy członkowie zarządu spółki z o.o.

Jeśli złożenie listy wspólników nie wiąże się ze zmianą wymagającą złożenia wniosku o wpis zmiany to złożenie jedynie listy podlega opłacie w wysokości 40 zł.

Czytelniku, liczę że tym razem będziesz pamiętał o złożeniu aktualnej listy wspólników do KRS. Pamiętaj, że lista wspólników ujawnia wyłącznie aktualnych wspólników spółki z o.o.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Maj 21, 2018 o 18:40

Dzień Dobry. Czy w przypadku zmiany nazwiska wspólnika posiadającego mniej niż 10% udziałów (a więc nie podlegającego wpisowi do rejestru) wystarczy wysłać do KRS uaktualnioną listę wspólników + opłata 40 zł?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Maj 28, 2018 o 18:08

Szanowna Pani Joanno,
polecam mój inny wpis na blogu https://zarzadwspolcezoo.pl/adresy-osob-uprawnionych-do-powolania-zarzadu/
Może Pani dokonać tej zmiany choćby przy okazji składania listy osób upoważnionych do powołania zarządu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: