Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Odwołanie prezesa zarządu a wpis w KRS

Aneta Kułakowska31 stycznia 201870 komentarzy

Wpis zaktualizowany 06.03.2024 r.

W ostatnich wpisach: Jak odwołać Prezesa Zarządu i Wzór uchwały zgromadzenia o odwołaniu Prezesa Zarządu opowiedziałam Wam o odwołaniu prezesa zarządu, zamieszczając dodatkowo dwa przykładowe wzory uchwał o odwołaniu prezesa zarządu. Zgodnie z planem, dzisiejszy wpis poświęcę problematyce dokonania zmian w KRS związanych z odwołaniem z zarządu.

Odwołanie prezesa zarządu a wpis w KRS

Zmiana prezesa zarządu w Spółce z o.o.

Aby szybko i sprawnie przygotować Was do sporządzenia dokumentacji do KRS związanej ze zgłoszeniem zmiany w Zarządzie Spółki z o.o. , na początek poczyńmy pewne założenia.

Nasze założenia: W spółce XXZZ sp. z o.o. mamy jednoosobowy Zarząd. Nie ma w niej prokurenta. W dniu 28 stycznia 2024 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o odwołaniu Jana Nowaka z Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. W tym samym dniu podjęło kolejną uchwałę o powołaniu do Zarządu Jana Kowalskiego powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu. Uchwały weszły w życie z dniem podjęcia.

Wniosek o wpis zmiany prezesa zarządu w KRS

Jak już zapewne wiecie, macie 7 dni od dokonania zmian w zarządzie na złożenie wniosku o wpis zmian w KRS. Zgodnie z art. 22 ustawy o KRS:

Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Aby dokonać zmiany w KRS musicie złożyć następujące dokumenty do KRS:

 • sporządzony w systemie Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS wniosek o wpis zmiany
 • Protokół Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wraz z dwiema uchwałami o odwołaniu prezesa zarządu i powołaniu nowego prezesa zarządu (ewentualnie inny dokument potwierdzający zmiany w zarządzie spółki; koniecznie zajrzyjcie do umowy spółki i sprawdźcie kto u Was odwołuje i powołuje członków zarządu)
 • Oświadczenie o adresie do doręczeń nowego adres prezesa zarządu
 • Zgoda na powołanie (jeśli wniosek do KRS podpisuje nowy prezes lub podpisuje pełnomocnictwo radcy prawnemu lub adwokatowi to zgoda nie jest konieczna)

Zarówno wniosek do KRS, jak i oświadczenie o adresie do doręczeń podpisuje nowy prezes zarządu. W naszym przypadku Jan Kowalski. Prezes zarządu może również upoważnić do podpisania i złożenia dokumentów do KRS radcę prawnego lub adwokata.

Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe swojego KRS. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik. Jeśli wnosicie o zaliczenie całości lub części opłaty to nie wnosicie opłaty. Ewentualnie wnosicie dopłatę poprzez system lub przelewem na konto bankowe. Potem dołączacie potwierdzenie opłaty jako załącznik.

Wszelkie dokumenty do KRS składacie wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS, chyba że zmiany zgłaszacie poprzez S24.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Reprezentacja spółki z o.o.

Wzór podpisu członka zarządu

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 70 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Magda 21 marca, 2018 o 12:18

  dzień dobry,
  bardzo ciekawy wpis, jednak interesuje mnie jak wygląda taka sytuacja w spółce akcyjnej? Prezesa zgodnie ze statutem powołuje i odwołuje rada nadzorcza, to czy do druku krs-zk i z3 należy dołączyć uchwałę rady? Chcemy jednym wnioskiem dokonać kilku zmian, część zmian wymaga protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy w formie aktu notarialnego, czy taką uchawałę rady dostarczyć osobno czy zawrzeć ją w tym protokole?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 marca, 2018 o 06:17

  Pani Magdo,
  bardzo dziękuję. W sumie blog nie jest o spółce akcyjnej,ale mogę podpowiedzieć, że zdecydowanie należy załączyć uchwałę rady o powołaniu prezesa. Protokół notarialny zostanie sporządzony jedynie na potrzeby walnego zgromadzenia, a nie posiedzenia rady nadzorczej.

  Odpowiedz

  Magda 22 marca, 2018 o 10:18

  Dziękuję bardzo za pomoc, powiem szczerze, że ciężko znaleźć coś prosto napisane na temat spółek akcyjnych, a taką przyszło mi się zajmować. Utwierdziła mnie Pani w przekonaniu o dołączeniu uchwały Rady N. Dziękuję raz jeszcze. Będę podglądać wpisy na blogu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 marca, 2018 o 16:32

  Pani Magdo, bardzo dziękuję. Zapraszam do śledzenia wpisów na blogu.

  Odpowiedz

  Ewa 8 maja, 2018 o 12:23

  Witam, w jaki sposób wypełnić druk krs z3 przy zmianie prezesa zarządu? Na druku nie widnieje pozycja gdzie należy wskazać dane nowego prezesa .
  Z góry dziękuje za odpowiedz

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 maja, 2018 o 14:46

  Pani Ewo,
  część dotycząca zmiany prezesa zarządu jest na druku KRS ZK.
  pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Magda 11 czerwca, 2018 o 12:38

  W przypadku jak tylko odwołujemy jednego z członków zarządu, czy nadal jest konieczne załączyć listę członków zarządu ? Dane wszystkich pozostałych członków zarządu zostały podane już wcześniej i są dostępne w aktach rejestrowych.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 11 czerwca, 2018 o 20:28

  Szanowna Pani Magdo,
  moim zdaniem powinna Pani złożyć taką listę. I tak należy w KRS dokonać zmiany wpisu odnośnie odwołanego członka zarządu.

  Odpowiedz

  Anna 21 czerwca, 2018 o 17:33

  Jeden z ciekawszych blogów poświęconych tej tematyce. Bardzo dziękuję Pani Mecenas za przystępne, rzeczowe i konkretne wyjaśnienie przedstawianych zagadnień, bez długich wstępów, rysów historycznych i sporów w doktrynie. Prawdziwy poradnik.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 21 czerwca, 2018 o 19:56

  Szanowna Pani Anno,
  bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

  Odpowiedz

  Przemysław 6 lipca, 2018 o 10:51

  Dzień dobry Pani Aneto,
  co w nieco innym przypadku – kiedy ZW odwołuje Prezesa nie powołuje od razu nowego (z powodu braku odpowiedniej osoby)? Oczywiście w sytuacji kiedy zarząd jest jednoosobowy.
  Odwołanie Prezesa musi być zgłoszone w ciągu 7 dni do KRS, tylko kto ma podpisać w takiej sytuacji wniosek do KRS, jeśli Spółka nie ma zarządu?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 9 lipca, 2018 o 18:51

  Dzień dobry Panie Przemysławie,
  moim zdaniem składa Pan wniosek zmianowy do KRS dopiero po powołaniu członka zarządu. Najwyżej nastąpi to po upływie 7-dniowego terminu. Ktoś musi działać w imieniu spółki.

  Odpowiedz

  Agata 7 lipca, 2018 o 10:56

  Witam.
  Jesli wniosek o zmiane zarządu zostal wyslany bez listy czlonkow zarządu, sąd odrzuci taki wniosek? Jest taka możliwość aby w sadzie załączyć brakujacy dokument osobiście przed rozpatrzeniem wniosku? Przyjmą w formie papierowej ? Proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 9 lipca, 2018 o 19:04

  Pani Agato,
  dokonywała Pani zmiany przez S24 czy tradycyjnie? jeśli przez S24 to nie widzę na razie takiej możliwości. Jeśli z kolei tradycyjnie to zależy od sądu, można próbować, ale gwarancji nie dam, bo w praktyce rzadko się udaje. W przypadku dużej ilości pracy, wniosek uzupełniający zginie w tej ilości dokumentów i trafi na biurko już po rozpatrzeniu wniosku z brakami. Proszę dzwonić do sądu i się dowiadywać.

  Odpowiedz

  Krzysztof 11 lipca, 2018 o 16:51

  Dzień dobry,

  Pani Mecenas na jaki numer konta można dokonać opłaty na kwotę 350 zł w związku ze zmiana w organach spółki?
  Dziękuje

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 lipca, 2018 o 06:06

  Panie Krzysztofie,
  nie ma jednego konta. Zależy jaki sąd jest właściwy do złożenia wniosku.

  Odpowiedz

  Piotr 8 sierpnia, 2018 o 19:51

  Dzień dobry Pani Mecenas
  Czy przy odwołaniu Prezesa i powołaniu nowego w spółce z o.o., trzeba to potwierdzić notarialnie? Bo w formularzu KRS-Z3 w sekcji C5 jest miejsce na taki właśnie wpis.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Piotr

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 9 sierpnia, 2018 o 09:11

  Panie Piotrze,
  uchwały o powołaniu i odwołaniu prezesa w spółce z o.o. nie trzeba potwierdzać notarialnie. C5 na formularzu Z3 wypełniamy w przypadku zmiany umowy spółki.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Piotr 9 sierpnia, 2018 o 10:06

  Bardzo Pani dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie 🙂
  Piotr

  Odpowiedz

  Michał 11 września, 2018 o 13:47

  Pani Mecenas, czy sytuację zmienia – jeżeli tak to w jaki sposób – gdy spółka ustanowiła Prokurenta?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 września, 2018 o 16:49

  Panie Michale,
  a to zależy o co dokładnie Pan pyta. Na pewno jeśli odwołano jedynego członka zarządu to sam fakt, że pozostał jeszcze prokurent w spółce nie oznacza, że nowego członka zarządu nie należy powoływać. Ale prosiłabym o doprecyzowanie pytania.

  Odpowiedz

  Tomasz 3 października, 2018 o 22:42

  Dzień dobry Pani Mecenas,
  Prezes w spółce jednoosobowej z o.o. chce złożyć rezygnacje a jest jednocześnie jednoosobowym wspólnikiem, do kogo powinien kierować rezygnację?
  Rezygnując jedyny wspólnik chce powołać innego Prezesa a sam zostać jedynie prokurentem.
  Rozumiem, że to nowy prezes powoła (właściciela) na prokurenta po objęciu swojej funkcji?
  Dziękuję, Tomasz

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 października, 2018 o 10:14

  Panie Tomaszu,
  moim zdaniem, aby nie komplikować jedyny wspólnik może sam siebie odwołać z funkcji prezesa, a potem kolejną uchwałą powołać nowego prezesa zarządu. A nowy zarząd wówczas dokonuje powołania prokurenta.

  Odpowiedz

  Ewa 25 października, 2018 o 15:55

  Witam,
  Co w sytuacji jeśli Wiceprezes Zarządu przestaje nim być, a obecny Prezes Zarządu zostaje Wiceprezesem Zarządu, a na jego miejsce zostaje powołany nowy Prezes, i dodatkowo jeszcze drugi Wiceprezes Zarządu?
  Na jednym KRS_ZK robię wykreślenie wiceprezesa i powołanie nowego prezesa, na drugim nowego wiceprezesa, ale w jaki sposób zakomunikować że, obecny prezes zarządu został wiceprezesem ?
  Ta sama sytuacja ze zbyciem udziałów, było 2 wspólników, 1 sprzedał wszystkie udziały, na 2 nowych wspólników, a drugi wspólnik sprzedał kilka udziałów jednemu z nowych wspólników, jak wykazać tą sprzedaż udziałów wspólnika który pozbył się części udziałów ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 października, 2018 o 07:19

  Pani Ewo,
  co do zmiany prezesa zarządu w wiceprezesa, również dokonuje Pani tego na formularzu KRS ZK. Dokonuje Pani zmiany danych osoby i postępuje zgodnie z instrukcją na formularzu wpisując przy funkcji wiceprezes zarządu. Co do sprzedaży udziałów to musi Pani załączyć listę wspólników oraz uzupełnić formularze KRS ZE, jeśli wspólnik ma co najmniej 10% udziałów w całym kapitale.

  Odpowiedz

  Krzysztof 3 grudnia, 2018 o 20:24

  Witam Panią serdecznie,
  i pytam: jeżeli powołanie nowego prezesa nastąpiło wskutek wygaśnięcia kadencji poprzedniego prezesa, czy koniecznym jest podejmowanie przez RN uchwały o odwołaniu prezesa ustępującego , by spełnić sygnalizowane przez Panią wymogi dokumentacyjne KRS?
  pozostaję z poważaniem

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 grudnia, 2018 o 06:36

  Panie Krzysztofie,
  uchwałę o odwołaniu załączamy jeśli takie odwołanie miało miejsce. W Pana przypadku nie ma takiej potrzeby.

  Odpowiedz

  Ewa 17 grudnia, 2018 o 13:20

  Witam

  A co w sytuacji gdy jest spółka jednoosobowa i prezes chce się odwołać z tej funkcji? Komu ma zgłosić rezygnacje?
  W siedzibie spółki nie ma nikogo a jedyny wspólnik spółki unika kontaktu ,utrudniając odwołanie.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 grudnia, 2018 o 14:53

  Pani Ewo,
  o rezygnacji członka zarządu już pisałam i zapraszam do zapoznania się z wpisami: https://zarzadwspolcezoo.pl/rezygnacja-czlonka-zarzadu/ oraz https://zarzadwspolcezoo.pl/rezygnacja-czlonka-zarzadu-w-przypadku-jednoosobowego-zarzadu/

  Odpowiedz

  Radek 21 grudnia, 2018 o 15:12

  Ja mam natomiast taki przypadek. Spółka z o.o., zarząd jednoosobowy. Zgromadzenie wspólników powołało pełnomocnika do przyjęcia rezygnacji od prezesa zarządu i upoważniło go do dokonania zmian w KRS. Prezes złożył rezygnację na ręce pełnomocnika. Pełnomocnik wstrzymywał się ze zgłoszeniem zmiany do KRS, bo wspólnicy mieli wyłonić nowego członka zarządu. To się jednak nie udało. Były prezes sam zgłosił do KRS, że złożył rezygnację, a KRS odpisał, że tylko spółka może dokonywać zmian. Minął rok, wspólnicy nadal nie powołali nowego członka zarządu. były prezes zgłosił się do pełnomocnika, aby ten wypełnił uchwałę wspólników, czyli po przyjęciu rezygnacji zgłosił zmiany w KRS. Co w takiej sytuacji? Pełnomocnik powołany do przyjęcia rezygnacji od członka zarządu i zgłoszenia zmian w KRS ma wypełnić druki KRS Z3 i KRS ZK i wysłać do KRS wraz z dowodem opłaty 350 PLN? Czy jest jakaś inna droga? Zaznaczam, wspólnicy nie powołali nowego członka zarządu, zmiana dotyczy jedynie wykreślenia poprzedniego.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 stycznia, 2019 o 06:43

  Panie Radku,
  KRS słusznie odpisał, że to spółka powinna dokonać zmian, a nie były prezes. Jednak spółkę powinien reprezentować aktualny zarząd, ewentualnie prokurent czy ktoś przez zarząd umocowany, a nie pełnomocnik powołany zgromadzeniem wspólników. Należy powołać nowy zarząd.

  Odpowiedz

  Radek 4 stycznia, 2019 o 15:10

  Czyli w spółce w której nie było prokurenta, członek jednoosobowego zarządu poddał się do dymisji (ale też np. zmarł, albo nie przedłużono mu kadencji) nie może zostać w żaden sposób wykreślony z KRS do czasu aż zostanie powołany nowy zarząd? Standardowo nie powinno być z tym problemu, ale w sytuacji konfliktu między wspólnikami i braku porozumienia co do powołania członka zarządu naprawdę nic się nie da zrobić?

  Odpowiedz

  Mateusz 27 lipca, 2021 o 08:29

  Też mnie zastanawia to zagadnienie. Jeżeli jedyny członek zarządu złoży rezygnację np. ze względu na stan zdrowia lub np. umrze a wspólnicy nie mają kandydata na nowego Członka Zarządu to ten poprzedni (który złożył rezygnację lub zmarł) cały czas „wisi” w KRS jako aktualny? Jak do tego podejdą np. organy podatkowe? Będą uznawały, że jest członek zarządu (bo taki jest wpis w KRS) czy uwzględnią jednak złożoną rezygnację?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 lipca, 2021 o 19:21

  Panie Mateuszu,
  każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Ale co do zasady, jeśli rezygnacja została złożona skutecznie i są na to dowody to nie powinno być problemów. Ale jak podejdą do tego organy podatkowe to już inna bajka.

  Anna 9 stycznia, 2019 o 11:12

  Dzien dobry,

  jak pstepowac w przypadku kilku zmian w zarzadzie? Było 3 członków: prezes i dwóch wice. Jeden wice został odwołany a prezezs z drugim wice „zamieniają się” funkcjami: dotychczasowy prezes zostaje wice, a wice prezesem. Jaki jest prawidlowy sposob zgloszenia tych zmian do KRS? 3 x krs z3 i 3 x krs zk,1 x protokół i 1 x wykaz członków?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 stycznia, 2019 o 16:46

  Pani Anno,
  tak jak Pani napisała: KRS Z3, KRS ZK i protokół związany ze zmianami w zarządzie. Proponuję zapoznać się z wpisami na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/zmiana-zarzadu-a-wpis-w-krs/ oraz https://zarzadwspolcezoo.pl/oswiadczenie-czlonka-zarzadu-o-adresie-do-doreczen/

  Odpowiedz

  Darek 8 lutego, 2019 o 08:55

  dzień dobry
  w spółce z jednoosobowym zarządem, członek zarządu – prezes zostaje prawomocnie skazany i Sąd wykreśla go z KRS z urzędu.
  czy składając wniosek o wpis nowego członka zarządu – prezesa należy wypełnić druk o wykreślenie poprzedniego członka zarządu ? Sad wydał postanowienie o wykreslenie karanego członka zarządu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lutego, 2019 o 15:47

  Panie Darku,
  należy wypełnić tylko wniosek z wpisem nowego członka zarządu.

  Odpowiedz

  Anna 11 lutego, 2019 o 11:31

  Dzień dobry.
  01.04.2018 był podpisany protokół o powołaniu prezesa zarządu XXX, do KRS wniosek był podany z błędem i nowego prezesa nie było wpisano do KRS.
  18.11.2018 był podpisany protokół o zmianie prezesa na YYY i podany wniosek do KRS o zmianie.
  01.02.2019 w KRS pojawił się wpis starego prezesa XXX (który na ten moment już nie był w spółce) i jak teraz??? Prezesa YYY nie ma nadał w KRS, a stary się pojawił. Czy niesie z 10.02.2019 odpowiedzialność za działania spółki stary prezes XXX?? (zgodnie protokołu zarządu nie jest prezesem z 18.11.2018)

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lutego, 2019 o 06:57

  Pani Anno,
  sam wpis w KRS jest deklaratoryjny. Jeśli stary prezes od dnia odwołania nie działał w imieniu spółki, co do zasady nie ponosi odpowiedzialności, tylko dlatego, że widnieje w KRS. Ale oczywiście należy dokonać zmiany wpisu zgodnie ze stanem faktycznym.

  Odpowiedz

  Edyta 12 lutego, 2019 o 19:28

  Witam,
  powierzono mi funkcję prezesa zarzadu spółki z o.o. na początku 2017 roku, to jednoosobowy zarząd. Chcę sama zrezygnować z pełnienia tej funkcji, od czego zacząć i w jaki sposób aby uczynić to skutecznie ?
  Spółka ma dwóch Współwłaścicieli, którzy nie są członkami zarządu.

  Pozostaję z szacunkiem
  Edyta Karkocha

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lutego, 2019 o 06:53

  Pani Edyto,
  zapraszam do kontaktu mailowego.

  Odpowiedz

  jolanta 29 marca, 2019 o 00:40

  Witam!
  Czy mozna jedynie odwolac czlonka zarzadu z funkcji prezesa a nie powolywac kolejnego – spolka ma zarzad dwuosobowy. I czy na miejsce bylego prezesa moze wejsc wiceprezes????
  dziekuje

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 29 marca, 2019 o 06:46

  Pani Jolanto,
  można tak zrobić jak Pani napisała, pod warunkiem że spółka może mieć jednoosobowy zarząd. Proszę zerknąć do umowy spółki i sprawdzić zapisy dotyczące liczebności zarządu.

  Odpowiedz

  Renata 9 lipca, 2019 o 15:21

  Dzień dobry ,
  mam pytanie dotyczące wypełnienia formularza KRS-ZK część II.2w zakresie zmiany sposobu reprezentacji. Czy wpisuję dotychczasowy i nowy sposób reprezentacji ?/w całości aktualny/. Co oznacza że, wpisu dokonuję w całości np par 22 ust.1….ust.2…../numerując i wpisując cały tekst/.
  Moje pytanie dot. przede wszystkim numerowania .

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lipca, 2019 o 08:44
  Natalia Crozi 15 lipca, 2019 o 15:43

  Dzień dobry.
  Czy tak samo Z3 i ZK składa się przy zmianie zarządu polegającej na zamianie stanowiskami prezesa i wiceprezesa? Czy jeszcze coś trzeba dodatkowo złożyć?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 lipca, 2019 o 08:20

  Pani Natalio,
  na blogu jest mnóstwo wpisów podpowiadających jakie dokumenty złożyć.

  Odpowiedz

  Malwina 14 sierpnia, 2019 o 21:08

  Szanowna Pani Mecenas,
  co w przypadku gdy np. 14.08. wspólnik zbywa 100 % udziałów na rzecz nowego wspólnika. Nowy wspólnik tego samego dnia odwołuje członków zarządu i powołuje nową osobę do zarządu (Prezesa). Czy wniosek do KRS zawierający zmianę danych wspólników oraz zmianę w składzie zarządu może być wtedy złożony przez nowego Prezesa? Chodzi mi o to, że nie jest zarejestrowana zmiana wspólników którzy powołali nowego Prezesa, a już ten nowy Prezes będzie podpisywał wnioski do KRS dot nie tylko zmian w zarządzie ale także wśród wspólników. Czy to będzie właściwe? Malwina

  Odpowiedz

  DARIUSZ 19 sierpnia, 2019 o 16:52

  Dzień dobry,
  jestem prokurentem w sp. z o.o. mam zostać prezesem zarządu, poprzedni prezes złożył już rezygnację do mnie jako prokurenta. teraz co dalej muszę poczynić, i jakie dokumenty złożyć do KRS?
  Czy ten wzór, który Pani załączyła z walnego nadzwyczajnego zgromadzenia jest odpowiedni?
  Nadzwyczajne zgromadzenie otwiera były prezes, czy ja jako nowy prezes?

  Odpowiedz

  Monika 26 sierpnia, 2019 o 18:17

  Witam. Mam pytanie – mam prawidłowo wypełniony KRS z3 który powinien zostać podpisany przez prokurenta i nowego Prezesa. Czy jeśli omyłkowo dokument podpisał tez poprzedni Prezes – czy jest możliwość ze dokument zostanie przyjęty przez sąd? Zamiast dwóch podpisów są po prostu 3.

  Odpowiedz

  Aneta 10 października, 2019 o 13:40

  Dzień dobry,
  Czy uchwały powinny być jednolitą częścią protokołu NZW, czy też osobnymi załącznikami?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 października, 2019 o 08:54

  Pani Aneto,
  każde rozwiązanie jest dobre. Jednak osobiście jestem zwolenniczką zamieszczania uchwał w treści protokołu.

  Odpowiedz

  Piotr 4 listopada, 2019 o 19:16

  Dzień dobry,
  Czy przy jednoczesnej zmianie w tym samym dniu członka Rady Nadzorczej oraz Prezesa Zarządu można złożyć 1 wniosek KRS Z3 oraz dodać do niego dwa załączniki KRS ZK jeden o zmianie Prezesa a drugi załącznik o zmianie członka RN. Czy wysyłać dwa wnioski oddzielnie ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 listopada, 2019 o 18:22

  Panie Piotrze,
  składa Pan jeden wniosek KRS Z3. Nie ma limitu załączników do takiego wniosku.

  Odpowiedz

  Paweł 28 stycznia, 2020 o 14:23

  Szanowna Pani Mecenas,
  przy dwuosobowym zarządzie w sytuacji odwołania Prezesa i pozostaniu jednego członka zarządu powstała wątpliwość czy zgłaszając tą zmianę należy w formularzu krs-zk wskazać że zmianie uległ sposób reprezentacji spółki. Umowa spółki przewiduje reprezentację odpowiednio dla zarządu jednoosobowego jak i wieloosobowego. Problem pojawił się gdy krs zwrócił wniosek gdzie wskazaliśmy że reprezentacja jest jednoosobowa. Referendarz zarzucił że ten wpis jest niezgodny z treścią umowy spółki. Nie wiemy czy chodzi o to że wskazaliśmy niepełny zapis dotyczący reprezentacji czy też najlepiej w ogóle nie wskazywać we wniosku nic w tym zakresie.

  Z góry dziękuję za jakąś wskazówkę

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 stycznia, 2020 o 09:22

  Panie Pawle,
  referendarz miał rację. Pomimo tego, że aktualnie zarząd jest jednoosobowy to sposób reprezentacji się nie zmienił i wpis co do sposobu reprezentacji powinien pozostać taki jaki był do czasu odwołania prezesa.

  Odpowiedz

  Justyna 19 kwietnia, 2020 o 14:18

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące zmiany prezesa w spółce w upadłości. Czy opłaty dokonuje syndyk a zmian w krs nowy prezes?

  Odpowiedz

  Marek 28 czerwca, 2020 o 20:03

  Uprzejmie prosze o subskrybcje Bloga

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 czerwca, 2020 o 20:09

  Panie Marku,
  zrobione. Proszę tylko potwierdzić jak przyjdzie potwierdzenie na maila.

  Odpowiedz

  Krystianna 4 sierpnia, 2020 o 08:55

  Dzień dobry.
  Proszę o odpowiedź czy odwołanie członka zarządu w spółce z o.o. może odbyć się na zwyczajnym zebraniu wspólników zatwierdzającym sprawozdanie roczne spółki?
  Do porządku obrad dopisany został punkt o odwołaniu członka zarządu. Uchwała wspólników została podjęta zwykłą większością głosów. Czy taka uchwała jest ważna?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 5 sierpnia, 2020 o 19:43

  Pani Krystianno,
  odwołanie członka zarządu może się odbyć również na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Co do ważności uchwały to proponuję zerknąć w umowę spółki i sprawdzić czy są w tym zakresie jakieś surowsze wymagania.

  Odpowiedz

  Łukasz 6 października, 2020 o 20:46

  Dzień dobry. Mam pytanie. Chciałbym zrezygnować z funkcji prezesa na rzecz drugiego udziałowca. Problem chyba polega na tym, że od roku toczy się zmiana w KRS z osoby nie będącej już w spółce na właściwe tego drugiego udziałowca. Czyli Ja chce dać prezesa Jemu ale On nie widnieje jeszcze w KRS, a widnieje Ona, która to udziały notarialnie sprzedała Jemu. Jak to zrobić?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 października, 2020 o 11:31

  Panie Łukaszu,
  sam wpis w KRS nie świadczy o tym, kto jest faktycznie prezese zarządu.

  Odpowiedz

  Solo 28 października, 2020 o 23:20

  Witam serdecznie,
  Pozwolę sobie dodać,
  dla części czytelników może to być oczywiste, choć nie dla wszystkich.

  Składana uchwała do sądu o odwołaniu poprzedniego Prezesa, musi być przez niego podpisana!!

  Niby logiczne, acz ja osobiście zapomniałem 🙂

  Odpowiedz

  Aga 8 lutego, 2021 o 17:07

  Pani Mecenas,

  a w przypadku gdy mamy jedynego wspólnika – spółkę komandytową, czy do zmiany prezesa wystarczy oświadczenie komplementariusza tej spółki – wspólnika, czy niezbędne jest odbycie takiego 'zgromadzenia wspolników’ wraz z całym protokołem i uchwałą?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 11 lutego, 2021 o 06:35

  Pani Ago,
  na początek należy sprawdzić jakie sa zapisy umowy spółki w tym zakresie.

  Odpowiedz

  Ewa 7 kwietnia, 2021 o 08:43

  Udziałowcy w sp. z o.o. sprzedali udziały i jako nowi chcą odwołać poprzedniego prezesa i powołać nowego
  Czy można tę zmianę w KRS zrobić za jedną opłatą 350 zł i jakie dokumenty należy dołączyć do wniosków Z-3 , ZN i ZE ?

  Odpowiedz

  Katarzyna 21 lipca, 2021 o 09:24

  Jak zawiadomic Sąd o rezygancji z funkcji Prezesa jeśli Spółka z o. o. nie złożyła wniosku o wpisanie do KRS ?

  Odpowiedz

  Milena 14 grudnia, 2022 o 01:07

  Dzień Dobry,
  uzyskałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym na spółkę z o.o. Postęowanie komornicze zakończyło się umorzeniem postępowania z uwagi na bezskuteczność, zatem złożyłam do sądu pozew o przeniesienie odpowiedzialności na prezesa zarząd ( jednoosobowy). Prezes wzniósł sprzeciw dokumentując fakt, że zrzekł się piastowania stanowiska prezesa w czerwcu 2018 r. Pomimo, że nie pełni funkcji prezesa już ponad 4 lata to w KRS widnieje nadal. W 2019 r złożył pismo do Sądu z informacją, że nie jest już prezesem w spółce. i Sąd nie podjął żadnych czynności. Moje pytanie brzmi jak mam pozyskać informację kto jest prezesem spółki, a raczej kto był prezesem w 2019 kiedy to powstały zobowiązania wobec mnie? Chciałbym ponownie wystapić do sądu z pozwem o przeniesienie odpowiedzialności na zarzad spółki, ale skąd mam wiedzieć kto jest w zarządzie bądź jest prezesam jak w KRS wciąż są nieaktualne dane.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: