Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie Prezesa Zarządu a wpis w KRS

Aneta Kułakowska31 stycznia 201819 komentarzy

Czytelniku, w ostatnich dwóch wpisach: Jak odwołać Prezesa Zarządu i Wzór uchwały zgromadzenia o odwołaniu Prezesa Zarządu opowiedziałam Tobie o odwołaniu Prezesa Zarządu, zamieszczając dodatkowo dwa przykładowe wzory uchwał o odwołaniu Prezesa Zarządu. Zgodnie z planem, dzisiejszy wpis poświęcę problematyce dokonania zmian w KRS związanych z odwołaniem z zarządu.

Odwołanie Prezesa Zarządu a wpis w KRS

Zmiana Prezesa Zarządu w Spółce z o.o.

Czytelniku, aby szybko i sprawnie przygotować Cię do sporządzenia dokumentacji do KRS związanej ze zgłoszeniem zmiany w Zarządzie Spółki z o.o. , na początek poczyńmy pewne założenia.

Nasze założenia: W spółce XXZZ Sp. z o.o. mamy jednoosobowy Zarząd. W Spółce nie powołano prokurenta. W dniu 28 stycznia 2018 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki XXZZ Sp z o.o. podjęło uchwałę o odwołaniu Jana Nowaka z Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. W tym samym dniu Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło kolejną uchwałę o powołaniu do Zarządu Jana Kowalskiego powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu. Uchwały weszły w życie z dniem podjęcia.

 

Wniosek o wpis zmiany Prezesa Zarządu w KRS

Jak już zapewne wiesz,  Spółka z o.o. powinna w terminie 7 dni od dokonania zmian w Zarządzie dokonać wpisu zmiany w KRS. Zgodnie z art. 22 ustawy o KRS:

Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Aby dokonać skutecznej zmiany musisz złożyć następujące dokumenty do KRS:

  • wypełnione formularze KRS Z3 i KRS ZK, które możesz pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Protokół Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wraz z dwiema uchwałami o odwołaniu Prezesa Zarządu i powołaniu Prezesa Zarządu
  • adres Prezesa Zarządu (ja to nazywam listą członków Zarządu; przykładowy wzór poniżej)
  • potwierdzenie opłaty na kwotę 350 zł (chyba że opłaty dokonujesz w kasie sądu).

Zarówno formularze KRS Z3 i ZK oraz listę członków zarządu podpisuje aktualny Prezes Zarządu, czyli w naszym przypadku Jan Kowalski. Prezes Zarządu może również upoważnić do złożenia dokumentów do KRS radcę prawnego lub adwokata. Gdyby tak się stało, dodatkowo należałoby załączyć do powyżej wskazanych dokumentów pełnomocnictwo podpisane przez Prezesa Zarządu Jana Kowalskiego wraz z potwierdzeniem opłaty skarbowej 17 zł. Dokumenty możesz złożyć osobiście w sądzie lub wysłać pocztą (najlepiej pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru).

Wzór listy Członków Zarządu

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór dokumentu, w którym zamieszczam adres Prezesa Zarządu Spółki z o.o.

Warszawa, dnia 31 stycznia 2018 r.

LISTA CZŁONKÓW ZARZĄDU

Spółki pod firmą XXZZ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w Warszawie

Jan Kowalski – Prezes Zarządu

Adres: 01-234 Warszawa, ul. Sądowa 5/6

…………………………………………………

Prezes Zarządu (podpis)

 

Czytelniku, liczę że tym razem nie będziesz miał problemów ze złożeniem dokumentów do KRS po odwołaniu Prezesa Zarządu. Jednak jeśli wciąż nie wszystko jest dla Ciebie jasne i masz wątpliwości w tym zakresie, to proszę daj mi znać.

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda Marzec 21, 2018 o 12:18

dzień dobry,
bardzo ciekawy wpis, jednak interesuje mnie jak wygląda taka sytuacja w spółce akcyjnej? Prezesa zgodnie ze statutem powołuje i odwołuje rada nadzorcza, to czy do druku krs-zk i z3 należy dołączyć uchwałę rady? Chcemy jednym wnioskiem dokonać kilku zmian, część zmian wymaga protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy w formie aktu notarialnego, czy taką uchawałę rady dostarczyć osobno czy zawrzeć ją w tym protokole?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Marzec 22, 2018 o 06:17

Pani Magdo,
bardzo dziękuję. W sumie blog nie jest o spółce akcyjnej,ale mogę podpowiedzieć, że zdecydowanie należy załączyć uchwałę rady o powołaniu prezesa. Protokół notarialny zostanie sporządzony jedynie na potrzeby walnego zgromadzenia, a nie posiedzenia rady nadzorczej.

Odpowiedz

Magda Marzec 22, 2018 o 10:18

Dziękuję bardzo za pomoc, powiem szczerze, że ciężko znaleźć coś prosto napisane na temat spółek akcyjnych, a taką przyszło mi się zajmować. Utwierdziła mnie Pani w przekonaniu o dołączeniu uchwały Rady N. Dziękuję raz jeszcze. Będę podglądać wpisy na blogu.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Marzec 22, 2018 o 16:32

Pani Magdo, bardzo dziękuję. Zapraszam do śledzenia wpisów na blogu.

Odpowiedz

Ewa Maj 8, 2018 o 12:23

Witam, w jaki sposób wypełnić druk krs z3 przy zmianie prezesa zarządu? Na druku nie widnieje pozycja gdzie należy wskazać dane nowego prezesa .
Z góry dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Maj 8, 2018 o 14:46

Pani Ewo,
część dotycząca zmiany prezesa zarządu jest na druku KRS ZK.
pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Magda Czerwiec 11, 2018 o 12:38

W przypadku jak tylko odwołujemy jednego z członków zarządu, czy nadal jest konieczne załączyć listę członków zarządu ? Dane wszystkich pozostałych członków zarządu zostały podane już wcześniej i są dostępne w aktach rejestrowych.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Czerwiec 11, 2018 o 20:28

Szanowna Pani Magdo,
moim zdaniem powinna Pani złożyć taką listę. I tak należy w KRS dokonać zmiany wpisu odnośnie odwołanego członka zarządu.

Odpowiedz

Anna Czerwiec 21, 2018 o 17:33

Jeden z ciekawszych blogów poświęconych tej tematyce. Bardzo dziękuję Pani Mecenas za przystępne, rzeczowe i konkretne wyjaśnienie przedstawianych zagadnień, bez długich wstępów, rysów historycznych i sporów w doktrynie. Prawdziwy poradnik.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Czerwiec 21, 2018 o 19:56

Szanowna Pani Anno,
bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

Odpowiedz

Przemysław Lipiec 6, 2018 o 10:51

Dzień dobry Pani Aneto,
co w nieco innym przypadku – kiedy ZW odwołuje Prezesa nie powołuje od razu nowego (z powodu braku odpowiedniej osoby)? Oczywiście w sytuacji kiedy zarząd jest jednoosobowy.
Odwołanie Prezesa musi być zgłoszone w ciągu 7 dni do KRS, tylko kto ma podpisać w takiej sytuacji wniosek do KRS, jeśli Spółka nie ma zarządu?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Lipiec 9, 2018 o 18:51

Dzień dobry Panie Przemysławie,
moim zdaniem składa Pan wniosek zmianowy do KRS dopiero po powołaniu członka zarządu. Najwyżej nastąpi to po upływie 7-dniowego terminu. Ktoś musi działać w imieniu spółki.

Odpowiedz

Agata Lipiec 7, 2018 o 10:56

Witam.
Jesli wniosek o zmiane zarządu zostal wyslany bez listy czlonkow zarządu, sąd odrzuci taki wniosek? Jest taka możliwość aby w sadzie załączyć brakujacy dokument osobiście przed rozpatrzeniem wniosku? Przyjmą w formie papierowej ? Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Lipiec 9, 2018 o 19:04

Pani Agato,
dokonywała Pani zmiany przez S24 czy tradycyjnie? jeśli przez S24 to nie widzę na razie takiej możliwości. Jeśli z kolei tradycyjnie to zależy od sądu, można próbować, ale gwarancji nie dam, bo w praktyce rzadko się udaje. W przypadku dużej ilości pracy, wniosek uzupełniający zginie w tej ilości dokumentów i trafi na biurko już po rozpatrzeniu wniosku z brakami. Proszę dzwonić do sądu i się dowiadywać.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2018 o 16:51

Dzień dobry,

Pani Mecenas na jaki numer konta można dokonać opłaty na kwotę 350 zł w związku ze zmiana w organach spółki?
Dziękuje

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Lipiec 12, 2018 o 06:06

Panie Krzysztofie,
nie ma jednego konta. Zależy jaki sąd jest właściwy do złożenia wniosku.

Odpowiedz

Piotr Sierpień 8, 2018 o 19:51

Dzień dobry Pani Mecenas
Czy przy odwołaniu Prezesa i powołaniu nowego w spółce z o.o., trzeba to potwierdzić notarialnie? Bo w formularzu KRS-Z3 w sekcji C5 jest miejsce na taki właśnie wpis.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Sierpień 9, 2018 o 09:11

Panie Piotrze,
uchwały o powołaniu i odwołaniu prezesa w spółce z o.o. nie trzeba potwierdzać notarialnie. C5 na formularzu Z3 wypełniamy w przypadku zmiany umowy spółki.
pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Sierpień 9, 2018 o 10:06

Bardzo Pani dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie 🙂
Piotr

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: