Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Aneta Kułakowska14 lutego 20202 komentarze

Na blogu znajdziecie wpisy dotyczące obowiązków po zmianie umowy Spółki. Wiecie zatem, że musicie złożyć wniosek o wpis zmiany umowy spółki. Niestety o tym jaki macie termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS to nie zawsze wiecie. Pamiętacie o załączeniu do wniosku uchwały zgromadzenia wspólników o zmianie umowy spółki. Czasem nawet pamiętacie o załączeniu tekstu jednolitego umowy spółki. O opłacie za wpis również. Jednak o tym jaki macie czas na to, już nie bardzo. Dlatego po spełnieniu powyższych warunków zdarza się, że KRS dokonuje zwrotu wniosku. Zaraz Wam o tym opowiem.

O skuteczności zmiany umowy spółki już pisałam. Zainteresowanych odsyłam do wpisu Skuteczność zmiany umowy spólki.

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Wielu z Was spotkało się z tym, że po upływie 6 miesięcy KRS zwrócił wniosek i nie dokonał wpisu zmiany umowy spółki.

Jaki zatem termin obliguje Was do wpisu zmiany umowy spółki w KRS? Co do zasady wszelkie zmiany do KRS należy zgłaszać w ciągu 7 dni od nastąpienia zmiany. Wszyscy dobrze wiemy jak to wygląda w praktyce. W przypadku jednak zmiany umowy spółki nie możecie za bardzo zwlekać w czasie. Musicie zmianę umowy spółki zgłosić do KRS w ciągu sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały ją zmieniającej. W przeciwnym wypadku tracicie bezpowrotnie możliwość wpisu zmiany umowy spółki. Oznacza to, iż zmiany te nie wchodzą w życie, a Wy jeśli chcecie jednak te zmiany do umowy wprowadzić musicie czynność zmiany ponowić i ponieść dodatkowe związane z tym koszty.

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS w S24

Zastanawiacie się pewnie jak to wygląda w S24. S24 rządzi się innymi zasadami i po podjęciu uchwały o zmianie umowy spółki nie macie aż 6 miesięcy. W przypadku umowy zawartej za pośrednictwem S24 i jej zmiany macie 7 dni od dnia zmiany umowy na zgłoszenie zmiany do KRS, czyli na sporządzenie i wysłanie wniosku.

Pamiętajcie więc, że jeśli nie zgłosicie zmiany umowy spółki do KRS w terminie sześciu miesięcy albo 7 dni w S24 od dnia podjęcia uchwały to uchwała zmieniająca umowę wygasa. To samo Was czeka, jeśli zgłosicie zmianę umowy w terminie, jednak po tym okresie postanowienie KRS o odmowie wpisu stało się prawomocne,

*****

Zapraszam Was również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Ostatnie wpisy, na które Was zapraszam:

Jak pobrać odpis z KRS?

Wpis zmiany nazwiska członka zarządu do KRS

Czy zbycie udziałów wymaga zmiany umowy spólki?

Założenie spółki z o.o. w S24. Braki w dokumentacji.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 14 lutego, 2020 o 12:30

Czyli od 1 marca tylko 7 dni zamiast 6 miesięcy skoro zmiany do KRS będą zgłaszane wyłącznie elektronicznie?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 14 lutego, 2020 o 13:58

Panie Tomaszu,
zmienia się sposób składania dokumentów do KRS, ale wciąż zmiany umowy spółki będzie można dokonać w protokole notarialnym, więc nadal będzie obowiązywac 6 miesięcy na złożenie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: