Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak wypełnić formularz KRS ZK

Aneta Kułakowska04 lutego 201828 komentarzy

Wpis archiwalny.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożyć wniosek w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Ewentualnie poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

W ostatnich trzech wpisach: Jak odwołać Prezesa Zarządu, Wzór uchwały zgromadzenia o odwołaniu Prezesa Zarządu i Odwołanie Prezesa Zarządu a wpis w KRS opowiedziałam Wam o odwołaniu Prezesa Zarządu. Zamieściłam również dwa przykładowe wzory uchwał o odwołaniu Prezesa Zarządu. A także listę dokumentów, które należy złożyć w KRS celem wpisania zmiany w zarządzie. Dzisiejszym wpisem opowiem Wam jak wypełnić formularz KRS ZK. 

Jak wypełnić formularz KRS ZK

Zmiana Prezesa Zarządu w Spółce z o.o. a wpis w KRS

Z wpisu Odwołanie Prezesa Zarządu a wpis w KRS  dowiedzieliście się jakie dokumenty należy złożyć do KRS celem dokonania aktualizacji składu osobowego w zarządzie spółki z o.o. Dzisiaj podpowiem jak wypełnić formularz KRS ZK zamieszczając przykładowy wzór.

Tak jak poprzednio, na początek poczyńmy pewne założenia, aby stały się one dla nas podstawą do wypełnienia formularza KRS ZK. Wykorzystamy założenia z poprzedniego wpisu.

Nasze założenia: W spółce XXZZ Sp. z o.o. mamy jednoosobowy Zarząd. W Spółce nie powołano prokurenta. Dnia 28 stycznia 2018 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki XXZZ Sp z o.o. podjęło uchwałę o odwołaniu Jana Nowaka z Zarządu Spółki i pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. W tym samym dniu Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło kolejną uchwałę o powołaniu do Zarządu Jana Kowalskiego powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu. Uchwały weszły w życie z dniem podjęcia.

Jak zatem wypełnić formularz KRS ZK?

Zgodnie z założeniami na formularzu KRS ZK musimy dokonać wykreślenia poprzedniego Prezesa Zarządu Jana Nowaka, a dokonać wpisu nowo wybranego Prezesa Zarządu Jana Kowalskiego. Formularze zawsze pobieram ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Mam przynajmniej pewność, że są tam wzory aktualnie obowiązujące i Was też do tego zachęcam.

Wzór wypełnionego formularza KRS ZK 

Poniżej załączam wzór przykładowo wypełnionego formularza KRS ZK, który w przypadku zmiany w zarządzie spółki z o.o. załączamy do wniosku KRS Z3 wraz z uchwałą o odwołaniu Prezesa Zarządu i powołaniu nowego Prezesa Zarządu, listą członków zarządu oraz potwierdzeniem opłaty 350 zł (chyba że dokonujecie opłaty w kasie sądu). Dostęp do aktualnych opłat znajdziecie również na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opłaty obowiązujące w postępowaniu rejestrowym. Do tych opłat należy doliczyć 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłatom poświęcę oddzielny wpis, ponieważ nie każde złożenie dokumentów wymaga zarówno opłat KRS oraz publikacji w Monitorze.

przykładowo wypełniony formularz KRS ZK

Formularz KRS ZK podpisuje aktualny Prezes Zarządu Jan Kowalski. Prezes Zarządu może również upoważnić do złożenia dokumentów do KRS radcę prawnego lub adwokata.

Liczę że tym razem nie będziecie mieli problemów z wypełnieniem formularza KRS ZK.

**********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z innymi wpisami:

Jak poradzić sobie z błędem w S24?

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 28 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jan 2 czerwca, 2018 o 22:15

  Panie Mecenasie,

  Co warto załączyć do wniosków KRS- Z3 oraz KRS-ZK w razie ujawnienia PESEL członka zarządu sp z o. o. czy trzeba zmieniać umowę sp (prze akt notarialny)?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 czerwca, 2018 o 12:10

  Szanowny Panie Janie,
  Warto na pewno załączyć inną dokumentacją, z którą związane są zgłaszane również dodatkowe zmiany i dokumentację wymaganą zmienionymi przepisami.Nie widzę potrzeby zmiany umowy spółki.

  Odpowiedz

  Juliusz 3 lutego, 2019 o 18:46

  Proszę o pomoc. Nie wiem jak wypelnic KRS ZK. Chodzi o likwidację firmy, gdzie likwidator jest członkiem zarządu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 lutego, 2019 o 06:39

  Panie Juliuszu,
  zapraszam do kontaktu mailowego.

  Odpowiedz

  Agnieszka 19 marca, 2019 o 19:41

  Witam,
  Proszę o pomoc. Nastąpiła zmiana Zarządu w spółce z o.o. osoba, która była Prezesem będzie Wiceprezesem, osoba która była Wiceprezesem będzie Prezesem. Muszę dokonać zmiany w KRS -Z3 i KRS-ZK ma być osobno na Prezesa i osobno na Wiceprezesa oprócz tego co muszę jeszcze dołączyć proszę o odpowiedź

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 marca, 2019 o 06:47

  Pani Agnieszko,
  zapraszam do zapoznania się z wpisem na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/zmiana-zarzadu-a-wpis-w-krs/

  Odpowiedz

  Andrzej 24 marca, 2019 o 13:10

  Sąd zwrócił wniosek o likwidację Związku Zawodowego.
  Jestem Przewodniczącym i na mocy Uchwały Zarządu Związku – likwidatorem. Wg pouczeń Sądu w KRS- ZK mam w części
  I w rubryce I.1 zaznaczyć kwadrat 1
  a w rubryce I.2 zaznaczyć kwadrat 4 – co zatem mam wpisać w polu nr 3 2 części II? Zarząd czy Likwidator?
  i czy wypełniam część III i IV – jeżeli tak to mam wpisać swoje dane i gdzie?

  pzdr
  AB

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 marca, 2019 o 16:16

  Panie Andrzeju,
  w trakcie likwidacji wpisuje Pan likwidatora, a nie zarząd.

  Odpowiedz

  Ewa 8 maja, 2019 o 14:05

  Dzień dobry,
  mam takie pytanie. Jak należy postąpić w przypadku kiedy w spółce z o.o. jest trzyosobowy zarząd. Dwóch członków zarządu i prezes zarządu. W tym momencie sytuacja jest taka, że prezes nie chce już pełnić funkcji prezesa zarządu ale nadal chce pozostać członkiem zarządu. Czyli w spółce nadal byłby trzyosobowy zarząd gdzie wszyscy byliby członkami. Moje pytanie jest następujące: czy zmianę w KRS należy przeprowadzić odwołując prezesa zarządu (czyli wykreślenie z KRS) i ponowne powołanie ? Czy jest jakiś inny sposób aby zmienić funkcje opisaną w KRS. Dziękuję za wszelką podpowiedz.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 maja, 2019 o 06:57

  Pani Ewo,
  może odwołać prezesa i ponownie powołać lub uchwałą zmienić mu pełnioną funkcję. A w KRS zmienia się jedynie pełnioną funkcję bez wykreślania.

  Odpowiedz

  Grzegorz 9 lipca, 2019 o 10:37

  Dzień dobry,

  co w sytuacji gdy prokurent zostaje powołany na funkcję Prezesa a dotychczaswoy Prezes zostaje członkiem Zarządu. Czy należy wykreślić Prezesa i wpisać prokurenta (jednocześnie wspólnika)? Czy może zmienić dane Prezesa na Członka Zarządu a dla prokurenta złożyć osobny wniosek? Z góry dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lipca, 2019 o 08:42

  Panie Grzegorzu,
  do KRS składa Pan jeden wniosek o wpis zmian i załącza Pan formularze KRS ZK i KRS ZL dla ujawnienia zmian, które w spółce zaszły.

  Odpowiedz

  Jakub 15 lipca, 2019 o 12:33

  Dzień dobry,
  Zmiana zarządu w stowarzyszeniu.
  Bardzo proszę o informację kto podpisuje się pod wnioskiem KRS-Z20 oraz KRS-ZK.
  Czy dobrze rozumiem,że pod Z20 podpisuje się aktualny(nowo wybrany) prezes jako wnioskodawca, a pod każdym poszczególnym formularzem ZK osoba wstępująca na stanowisko(zastępująca byłego członka zarządu bądź komisji rewizyjnej)?
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 lipca, 2019 o 08:21

  Panie Jakubie,
  blog dotyczy spółki z o.o.

  Odpowiedz

  Grzegorz 19 sierpnia, 2019 o 15:39

  Proszę o pomoc. Nie wiem jak wypelnic KRS ZK. Chodzi o likwidację firmy, gdzie likwidator jest członkiem zarządu.

  Odpowiedz

  ZBIGNIEW 18 lipca, 2022 o 13:43

  Proszę o pomoc. Nie wiem jak wypelnic KRS ZK. Chodzi o likwidację firmy, gdzie likwidator jest członkiem zarządu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 18 lipca, 2022 o 22:18

  Panie Zbigniewie,
  Formularza KRS ZK od 1 lipca 2021 r. nie składa się już do KRS. Wniosek składa się wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

  Odpowiedz

  Przemek 21 sierpnia, 2019 o 08:53

  Witam,
  mój zagraniczny klient zakładając spółkę nie posiadał numeru PESEL i w KRS taka informacja jest, ostatnio próbował wysłać Sprawozdanie Finansowe do KRS i wyskoczył błąd, że nie może tego zrobić, bo nie ma numeru PESEL. Czy jest jakiś formularz dotyczący aktualizacji numeru PESEL? (Klient obecnie posiada numer PESEL)

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 października, 2019 o 09:12

  Panie Przemku,
  wpisanie numeru pesel członka zarządu należy dokonac na druku KRS ZK.

  Odpowiedz

  Małgorzata 17 stycznia, 2020 o 13:25

  Dzień dobry,
  Proszę wsparcie w wypełnieniu KRS-ZK (moim celem jest „ujawnienie” w sądzie otrzymanego nr pesel cudzoziemca=> wspólnika a jednocześnie prezesa zarządu Spółki z o.o.)
  Czy w części I. Określenie organu, którego dotyczy wpis należy zaznaczyć albo:
  1. organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu, albo
  2. wspólników uprawnionych do reprezentowania Spółki?
  Co jest właściwe skoro cudzoziemiec jest jednocześnie wspólnikiem i prezesem zarządu?
  Nie wiem też co zaznaczyć w mojej sytuacji w punkcie I.2. Określenie rodzaju wpisu.
  Bardzo proszę o wsparcie.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 stycznia, 2020 o 14:48

  Pani Małgorzato,
  w sprawie obsługi prawnej proszę o kontakt mailowy.

  Odpowiedz

  Aneta 26 sierpnia, 2020 o 13:55

  A co w przypadku gdy członek Zarządu jest powołany na prezesa? Czy dajemy wykreślenie i dodanie nowej osoby czy zmiana dane o osobie? (część III. 1)

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 sierpnia, 2020 o 16:28

  Pani Aneto,
  wówczas robimy zmianę danych o osobie.

  Odpowiedz

  Olesia 19 maja, 2021 o 15:44

  Dzień dobry,
  Proszę wsparcie w wypełnieniu KRS-ZE.
  Sąd wzywa do uzupełnienia braku formalnego wniosku – KRS-ZE, złożyć 2 formularze – 1 dla wykreślenia współnika (został złożony wcześniej jako załacznik do KRS-Z3), a drugi dla zmiany liczby udziałów wspólnika pozostającego w spółce.
  W I.1 p. 2 (x -wykreślenie wspólnika) wskazaliśmy osobę, ktora sprzedała swoje udziały (na rzecz jednego ze wspólników, który odkupił udziały);
  W I.1 p. 10 wpisalyśmy osobę, która odkupiła udziały .
  Jaką część wniosku musimy zmienić? Proszę podpowiedzieć.
  Z góry dziękuje za pomoc. =)

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 maja, 2021 o 17:23

  Dzień dobry,
  jeśli chce Pani skorzystać z pomocy to proszę o kontakt mailowy w tej sprawie.

  Odpowiedz

  Bernard Lipiński 29 października, 2021 o 13:19

  Związek zawodowy podjął uchwałę o rozwiązaniu w związku zgodnie z Art. 17.1 Ustawy o związkach zawodowych (spadek liczby członków poniżej 10 osób utrzymujący się powyżej 3 m-cy). Czy wniosek o zmianę wpisu należy złożyć na druku KRS-Z61 + załączniki KRS-ZR i KRS-ZK. Zgodnie ze statutem związku zawodowego powołano 3 osobową Komisję Likwidacyjną.

  Pozdrawiam
  Przewodniczący NSZZ
  Bernard Lipiński

  Odpowiedz

  Henryka 5 marca, 2023 o 17:33

  Czy i jak należy wypełnić druk KRS ZK w przypadku gdy na kolejną kadencję w spółce z o.o. zostanie powołana na prezesa ta sama osoba która była prezesem tej spółki a na wice prezesa również ta sama osoba która była wice prezesem tej spółki?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 6 marca, 2023 o 22:09

  Pani Henryko,
  nie korzysta się już z druków KRS ZK. WSzystko wykonuje się elektronicznie w systemie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: