Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Absolutorium dla prokurenta

Aneta Kułakowska24 kwietnia 2018Komentarze (0)

Nie taki wpis planowałam umieścić dzisiaj na blogu. Po przerwie lunchowej, aby przedłużyć sobie chwilę spokoju planowałam wstawić nowy post o nieformalnym zwoływaniu zgromadzeń wspólników, kiedy moim oczom ukazał się mail z zapytaniem:

Czy udzielenie absolutorium prokurentowi odbywa się na tej samej zasadzie co członkom zarządu? Czy mogę wykorzystać przykładowy wzór zamieszczony przez Panią we wpisie o udzieleniu absolutorium zarządowi spółki z o.o.?

Tego było za wiele. I wiedziałam, że zaraz napiszę o absolutorium dla prokurenta. Od lat edukuję swoich Klientów i staram się wpoić pewne podstawowe zasady, tak aby mieli świadomość obowiązków związanych z działalnością spółki z o.o. To też zresztą stało się przyczynkiem do powstania bloga. Mogę w nim dzielić się wiedzą i jeśli zachodzi potrzeba to skierować na blog w celu uzyskania informacji.

Pytanie, które wpłynęło na maila nie było pierwszym dotyczącym absolutorium dla prokurenta. I choć mail pochodzi od Czytelniczki bloga, a nie Klienta, od lat w okolicach maja i czerwca, podobne pytania powracają jak bumerang. Wcześniej nie prowadziłam bloga, więc cierpliwie odpowiadałam na pytania. Dzisiaj już nie muszę. Mam w końcu blog, stąd ten wpis zamiast pisania kolejnych maili.

Absolutorium dla prokurenta

Absolutorium dla prokurenta

Zapytacie zatem:

Jak to jest w końcu z udzieleniem absolutorium dla prokurenta spółki z o.o.?

Otóż, udzielenie absolutorium z wykonania obowiązków w zakończonym roku obrotowym dotyczy wyłącznie organów spółki z o.o. A prokurent nie jest organem spółki, tylko szczególnym rodzajem pełnomocnika. Na bogu pojawił się zresztą wpis, który wyjaśnia  instytucję prokury.

Absolutorium udziela się członkom organów spółki z o.o. za ostatni rok obrotowy. Dotyczy to zarówno aktualnych, jak i przeszłych członków organów z ostatniego roku obrotowego. W przypadku spółki z o.o. udzielenie absolutorium dotyczyć będzie członków zarządu oraz członków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej, jeśli takie funkcjonują w spółce.

Prokurent nie jest organem spółki z o.o. Wobec tego prokurentowi nie udziela się absolutorium z wykonania obowiązków na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

Liczę że tym razem raz na zawsze wyjaśniłam kwestię udzielania absolutorium prokurentowi.

******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również checklistę wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS.

Checklista wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS

Zapraszam Was na stronę moich poprzednich wpisów:

Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o.

Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.

Wzór uchwały o powołaniu członka zarządu spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: