Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu?

Aneta Kułakowska16 lutego 20193 komentarze

Dzisiaj kontynuacja wpisów powstała na bazie pytań Czytelników bloga. Zmierzę się z kolejnym Waszym pytanie: Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu?

Na blogu pojawiło się już kilka wpisów dotyczących wynagrodzenia członków zarządu: Sposoby wynagradzania członków zarządu, Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały, Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu oraz Członek zarządu bez wynagrodzenia.

Dzisiaj zapraszam Was na krótki wpis o tym, jak to wynagrodzenie ustalić.

Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu? Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu?

Niektórych Czytelników bloga pytających o wynagrodzenie członka zarządu pewnie zaskoczę pisząc, iż sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia co do zasady nie określają żadne przepisy. Jeśli istnieją jakiekolwiek ograniczenia czy wytyczne to są one związane ze spółkami Skarbu Państwa czy samorządowymi, ale o tych spółkach pisać nie zamierzam.

Co to w takim razie to dla Was oznacza?

Oznacza to, że wynagrodzenie zależy od konkretnej spółki z o.o., a ponadto powinno być rynkowe. Jak pewnie zauważyliście jest to dość powszechne określenie na wysokość wynagrodzenia czy wartość udziałów, jeśli chodzi o spółki z o.o. I najczęściej związane jest z tym, że jeśli pojawi się w spółce kontrola z us to w przypadku, jeśli zastosujemy się co wartości rynkowych to mamy szanse się obronić. To oczywiście dość duże uproszczenie, ale pewnie wiecie o co mi chodzi.

Sposób określenia wynagrodzenia

Wobec tego nie podam Wam przepisu na idealny sposób określenia wynagrodzenia członka zarządu. Powiedziałabym jednak, że wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od kondycji finansowej spółki, osiąganych wyników finansowych, branży, zakresu i ilości obowiązków członka zarządu, a także od jego wykształcenia i doświadczenia życiowego, etapu rozwoju spółki, ilości i wartości inwestycji itd. A także od decyzji wspólników i samych członków zarządu. Niektóre spółki zasady ustalania wynagrodzenia członków zarządów mają rozstrzygnięte w umowie spółki. Co moim zdaniem nie jest złym pomysłem.

Może niektórych to zdziwić, ale znam spółki, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe, członkowie zarządu ciężko pracują, ale ze względu na spore inwestycje aktualnie nie pobierają takiego wynagrodzenia jakie mogliby pobierać wnioskując po wynikach finansowych. Większość środków finansowych przeznaczają na rozwój i inwestycje. Liczą, że jeśli wszystko się powiedzie, za jakiś czas zwrot z inwestycji pozwoli na znaczną zwyżkę wynagrodzeń.

Podsumowanie

Reasumując, wynagrodzenie członków zarządu spółek może być ustalane z dość dużą swobodą. Pamiętajcie jednak, że umowy i uchwały wspólników podlegają kontroli z punktu widzenia ich zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego. Należy się więc mieć na baczności i nie przesadzać z ich nadmierną wysokością. Nie zalecam więc ustalania wynagrodzenia członka zarządu bez żadnych ograniczeń. Bowiem ustalając wysokość wynagrodzenia członka zarządu nie możemy doprowadzić do narażenia spółki na problemy finansowe, a nawet upadłość.

Liczę, że pomimo braku przepisu na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu, wpis będzie wystarczającą podpowiedzią jak to w praktyce zrobić.

****************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi wynagrodzenia członków zarządu zajrzyjcie do Sklepu z ebookamiWzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Śmierć członka zarządu

Skuteczność zmiany umowy spółki

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Edmund 17 lutego, 2019 o 19:17

  Dzień dobry, mam pytanie:

  Jest u nas tylko dwóch członków zarządu a statut Spółki wymaga aby zaangażowania finansowe spółki było wykonywane przez dwóch członków zarządu łącznie.
  Czy w takim wypadku mogą oni sami sobie (czyli jeden drugiemu i vice versa) wyznaczyć podwyższenie wynagrodzenia i inne warunki swojego zatrudnienia w Spółce – bez zgody Walnego Zebrania?

  Pozdrawiam. Edmund

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 18 lutego, 2019 o 06:49

  Panie Edmundzie,
  nie sądzę, aby miał Pan rację. Proponuję najpierw zapoznać się ze statutem. Powinien być tam zapis co do tego w jaki sposób określane jest wynagrodzenie zarządu. Prawdopodobnie Albo będzie to w gestii walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej.

  Odpowiedz

  renata 7 września, 2020 o 00:35

  Dzień dobry,
  Czy w Spółce jednoosobowej wypłata ( przez powołanie) dla członka zarządu również wypłacana jest na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników? kolejne pytanie jeśli występuje zbieg ubezpieczeń tu (działalność gospodarcza os. fizyczna i spółka jednoosobowa) proszę o potwierdzenie czy ze spółki płacę tylko ubezpieczenie zdrowotne?
  z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: