Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Śmierć członka zarządu spółki z o.o.

Aneta Kułakowska14 lutego 20195 komentarzy

Z tematem niezbyt radosnym również musimy się zmierzyć na blogu. Przy wieloosobowym zarządzie spółki przypadek śmierci członka zarządu spółki z o.o. może nie wstrzyma działalności spółki, tak jak to się może zdarzyć chociażby przy jednoosobowym składzie. Jednak i w takich spółkach z o.o. warto wiedzieć co dalej z tym zrobić. Wszakże członek zarządu wciąż widnieje w KRS, chociaż go już nie ma na tym świecie, a tym bardziej za biurkiem.

Śmierć członka zarządu

Śmierć członka zarządu spółki z o.o.

Zgodnie z art. 202 §4 k.s.h. mandat członka zarządu wygasa wskutek śmierci. W takiej sytuacji organy spółki uprawnione do powołania zarządu, w przypadku spółki z o.o. najczęściej będzie to zgromadzenie wspólników, powinny powołać do zarządu nową osobę. Szczególnie jeśli spółka miała jednoosobowy zarząd lub wieloosobowy, ale śmierć członka zarządu spowodowała spadek liczebności zarządu poniżej ustalonej w umowie granicy.

Zarząd spółki z o.o. może się składać z jednego albo większej liczby członków. Liczba członków zarządu precyzowana jest w umowie spółki. Częstą praktyką jest określenie w umowie spółki, że zarząd składa się ze ściśle określonej liczby członków np. jednego, dwóch czy trzech lub widełkowo, np. od jednego do trzech. W obu przypadkach zmniejszenie się ich liczby poniżej składu wymaganego przez umowę skutkuje tym, że zarząd, jako organ spółki, przestaje istnieć. Zarząd, w skład którego nie wchodzi wymagana liczba członków, nazywany jest zarządem „kadłubowym”. Niestety nie może on skutecznie podejmować uchwał. Uchwała podjęta przez nienależycie obsadzony zarząd będzie nieważna. Dopuszcza się prowadzenie spraw spółki przez członków zarządu „kadłubowego”, o ile nie wymaga to podejmowania przez zarząd uchwał i dotyczy to spraw drobnych nie przekraczających zakresu zwykłych czynności spółki. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe i należy jak najszybciej uzupełnić skład zarządu.

Zajrzyjcie zatem do swoich umów spółek i sprawdźcie skład liczbowy zarządu oraz sposób powołania członków zarządu. Jeśli brak w umowie zapisów, to sięgnijcie do przepisów k.s.h.

W przypadku powołania członka zarządu, zastąpi on zmarłego członka zarządu od dnia określonego w uchwale o powołaniu. Bez względu na to kiedy uzyskacie wykreślenie z KRS zmarłego członka zarządu i wpis nowego, członek zarządu może pełnić swoją funkcję od dnia jego powołania. Jak zapewne pamiętacie, wpis w KRS nie jest potrzebny do uznania, że dana osoba jest członkiem zarządu.

Śmierć członka zarządu spółki z o.o. a wpis w KRS

Zakładam, że jeśli nastąpiła śmierć członka zarządu to szybko doprowadzacie do powołania nowego członka zarządu, tym bardziej jeśli to był jedyny członek zarządu lub liczebność zarządu spadła poniżej wymaganej umową.

W terminie 7 dni od powołania nowego członka zarządu składacie dokumenty do KRS. Dokonujecie wykreślenia zmarłego członka zarządu i wpisu nowego członka zarządu. Pytacie czy poza wnioskiem o wpis zmiany, w którym dokonujecie wykreślenia członka zarządu należy złożyć dokument potwierdzający jego śmierć, czyli akt zgonu. Osobiście rzadko jestem zmuszona załączać akt zgonu. Zazwyczaj mam przypadki powołania kolejnego członka zarządu. Jeśli jednak macie samo wykreślenie członka zarządu jest to dokument potwierdzający podstawę wykreślenia. Jeśli jednak tak jak większość moich Klientów nie macie problemów z dokonaniem wyboru nowego członka zarządu, to odpowiedniego zapisu dokonuję w uchwale o powołaniu nowego członka zarządu. Najczęściej to wystarczy i KRS nie robi problemów.

Wzór uchwały po śmierci członka zarządu

Poniżej przykładowy wzór uchwały powołującej nowego członka zarządu po śmierci poprzednika:

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki pod firmą …………… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……………, w związku ze śmiercią jedynego Członka Zarządu Pana …………….. niniejszym powołuje do składu Zarządu Spółki Pana ………………..  i powierza mu funkcję Prezesa Zarządu.

Zapraszam Was do śledzenia kolejnych wpisów na blogu, komentowania i subskrypcji.

*****************************************

#autopromocja #produktwłasny

Koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Jeśli nie ma wzoru, którego poszukujecie to dajcie mi znać drogą mailową.

Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Skuteczność zmiany umowy spółki

Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Izabela 22 października, 2020 o 13:14

    Spółka z o.o. ma 2 Członków Zarządu (w KRS nie ma wpisanego Prezesa Zarządu) i umiera jeden z członków zarządu (mandat wygasa) to czy do zgłoszenia wystarczy wysłać z formularzem KRS-ZK akt zgonu czy dodatkowo Protokół NZW z uchwałą o wygaśnięciu mandatu? Nadmieniam, że zarząd może być jednoosobowy, więc nie trzeba powoływać nowego członka zarządu.

    Odpowiedz

    Wioletta 22 grudnia, 2020 o 13:19

    osób)Dzień dobry, interesuje mnie zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa. Otóż jesteśmy spółdzielnią, mamy zarząd(7 osób) i walne gromadzenie(17 osób) żeby było śmieszniej 9 pracowników. Wszyscy członkowie sa już bardzo leciwi i co jakiś czas ich stan się zmniejsza. Chciałabym wiedzieć czy jest mozliwośc zmiany formy przedsiębiorstwa ze spółdzielni na inne , tak aby można było podejmować jednoosobowo decyzje a nie po podjęciu uchwały i zgodzie wszystkich członków. Taka sytuacja ogranicza mnie w zarządzaniu. Nie mogę nawet zmienić konta bankowego bez podpisu członka zarządu. Takie zarządzanie ogranicza moją działalność. Nie chcę przy tym likwidować ani zamykac przedsiębiorstwa. Czy samo wykreślenie słowa Spółdzielnia z nazwy coś pomoże. Chciałabym żeby NIP REGON pozostały, adres też oraz majątek. Jak to zrobić.

    Odpowiedz

    Michał 22 września, 2022 o 11:43

    Szanowna Pani,

    co w przypadku, gdy członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem sp. z o.o. (powiedzmy z połową udziałów) i nie można powziąć uchwały o powołaniu nowego członka zarządu (z oczywistych względów)?

    Z pozdrowieniami

    Odpowiedz

    Joanna 9 września, 2023 o 13:24

    Witam
    Mam zapytanie odnosnie tego czy spolka wchodzi w sklad spadkowy w momencie gdy umiera Prezes w tym przypadku moj tata .
    Brat I bratowa sa w zarzadzie a oboje rodzicow nie zyja
    Prawnik firmowy utrudnia dostep do dokumentow a moj brat wystawia samochody firmowe na sprzedaz

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 11 września, 2023 o 14:14

    Pani Joanno,
    w skład spadku wchodzą udziały w spółce, a nie sama spółka.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: